GeriSağlık Kısırlık tedavisinde geç kalmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısırlık tedavisinde geç kalmayın

Kısırlık tedavisinde geç kalmayın

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demir, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin önündeki en büyük engelin kısırlık olduğunu ve günümüzde sebepleri kolayca tespit edilebilen bu sorunun kolayca aşılabildiğini söyledi.

Günümüzde artık sebepleri kolayca tespit edilebilen kısırlık sorununun ileri tıbbi tekniklerle aşılabildiğini ifade eden Yrd.Doç. Dr. Demir, kadın ve erkekte kısırlık belirtilerinin bilinip, geç olmadan doktora başvurulması ve uygun tedaviye başlanılmasının önemli olduğunu söyledi.

Mustafa Demir, çiftleri çocukları olmuyorsa vakit kaybetmeden kontrollerini yaptırmaları konusunda uyararak, kısırlık tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

"Uzun zaman geçmesine rağmen çocuk sahibi olamıyorsanız infertil sınıfına giriyorsunuz demektir. Bu asla normal yollardan çocuk sahibi olamazsınız anlamına gelmemektedir. Ancak istatistiklere göre bebek sahibi olma şansınız azalmış, tıbbi yardıma ihtiyacınız var demektir. Kısırlık belirtisi varsa ertelenmemesi gerekiyor. Pek çok çift infertiliteyi utanılacak bir durum olarak görüyor ve kendini yalnız hissediyor. Oysa durum bu kadar kötü değil. Tüm dünyada pek çok çift aynı problemi yaşamakta ve bunların önemli bir kısmı çok basit tedavilerle çocuk sahibi olabilmektedir. Çocuk sahibi olamamakta pek çok faktör etkili olabilmektedir. Bazı kadınlarda, her iki tüpün de tıkalı olduğu durumlarda gebelik şansı neredeyse yok gibidir. Benzer şekilde erkekte sperm sayısının olması gerekenin altında olması gebelik şansını yarı yarıya azaltır. Bununla birlikte testislerde sperm üretimi olmayan ya da spermleri testisten dış dünyaya taşıyan kanalların fonksiyon görmediği erkeklerin de doğal yollardan çocuk sahibi olmaları büyük sürpriz olur. Bu açıdan bakıldığında çocuk isteği ile hekime müracaat eden çiftlerde hem erkek hem de kadın detaylı olarak incelenmelidir. Erkekler için, çok basit bir test olan sperm tahlili yapıyoruz. Bu testle, spermin hacmine, yoğunluğuna yani bir mililitrede ne kadar sperm bulunduğuna ve spermin şekline bakılıyor. Kadınlarda biraz daha detaylı bir inceleme yapıyoruz. 35 yaşın altındaki kadınlarda bir yıl denemenin ardından hamilelik olmamışsa tüplerin açık olup olmadığına bakıyoruz. Bunun dışında yumurtlama düzeninin ve hormonların dengeli olup olmadığının araştırılması için iki basit kan testi yapıyoruz. Günümüzde çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 90’ı tedaviyle çocuk sahibi olabilir."

İnfertilitenin önemli bir problem olmasına rağmen çoğu çiftin doktora gitmeyi herhangi bir bahanenin arkasına saklanarak, ertelediklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Demir, Artık tıp çok ilerledi. Her şeyin telafisi mümkün. Yeter ki çiftlerimiz tedavi konusunda geç kalmasın. Korumasız ve düzenli ilişkiye rağmen çocuk olmuyorsa, hekime başvurmak için bir yıldan fazla beklemek de gereksiz" dedi.

DHA

False