Kısırlık nedir, kimlerde görülür?

Güncelleme Tarihi:

Kısırlık nedir, kimlerde görülür
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 06, 2014 08:50

Kısırlık bir yaşlılık hastalığı değildir!

Haberin Devamı

Evlisiniz ve çocuk istiyorsunuz fakat tüm denemelerinize rağmen istediğiniz sonuca ulaşamadınız. Peki, sizin ya da eşinizin “kısır” olabileceğini hiç düşündünüz mü? Oldukça sık görülen kısırlığın; nedenlerini, yaş sınırını, belirtilerini yani kısırlığa dair a’dan z’ye tüm ayrıntıları Kadın Hastalıkları ve Doğum-Kısırlık- Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Tolga Ecemiş anlatıyor.

Her kadın ve erkek bir gün anne ve baba olmak ister. Kucaklarına aldıkları minik yavrularıyla bir ömrü huzur dolu geçirmek ister. Fakat bazı nedenler yüzünden kadın bir türlü hamile kalamaz. Kadının hamile kalamamasının nedenin ya kadının ya erkeğin ya da nadir olarak görülse de her ikisinin de kısır olabileceğini söyleyen Tolga Ecemiş “Tıpta infertilite olarak adlandırılan kısırlık herhangi bir korunma olmadan düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamamasıdır” diyor. Ekliyor “ Her hamile kalamayan kadında kısırlık var diyemeyiz. Kişiye kısır diyebilmemiz için öncelikle bir yıl boyunca tüm denemelere rağmen hamile kalınamadığı görülmeli ardından da uzman tarafından tüm tetkiklerin yapılmış olması gerekir.”

Ataerkil toplumlarda erkeğin kısır olmasını kabul etmenin zor olduğunu dile getiren Op. Dr. Tolga Ecemiş kadının kısır olma ihtimali ne kadar yüksekse erkekte aynı oranda bir kısır adayı olduğunu hatırlatıyor. Yaklaşık 40 yaşını aşan kadınlarda ve erkeklerde görüldüğünü sandığımız kısırlık genetik nedenlerde ya da çocukken yaşanan bir sorunlar yüzünden ergenlik çağından bile görülebildiğini vurgulayan Op. Dr. Ecemiş “Aslında kısırlığı bir yaşlılık hastalığı gören algımızı değiştirmemiz gerek” diyor.

Kısırlığın nedenleri

Yumurtlamada gelen bozukluklar kadınlarda en sık görülen kısırlık nedeni. Ayrıca kadının yumurtlamasının gerçekleştiği tüplerin kısmen ya da tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın birleşmesini ve döllenmeyi engelliyor. Endometrium adını verdiğimiz rahim içini döşeyen dokunun rahmin dışında gelişmesidir. Rahmin yapısı da kadının anne olması yolunda ki en büyük engel” sözleriyle kısırlığın kadınlardaki nedenlerini sıralıyor.

Erkekte görülen kısırlığın nedenleri

Spermin şekli, sayısı ve hareket kabiliyetinin zayıflığı erkekleri baba olmaktan alıkoyabiliyor. Spermin testislerden çıkmasını engelleyen kısmi ya da tam tıkanıklar da kısırlık nedenlerinden. Kabul etmesek de yapılan araştırmalar çevresel faktörlerin kısırlık nedenleri arasında yer aldığını ortaya koyuyor. Sigara, alkol, düzensiz ve dengesiz beslenme baba olmayı engelliyor” cümleleriyle açıklıyor.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!