GeriHamilelikte Sağlık İkiz gebelikte tarama testlerinizi ihmal etmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkiz gebelikte tarama testlerinizi ihmal etmeyin

İkiz gebelikte tarama testlerinizi ihmal etmeyin

Tıp alanında yaşanan çığır açan gelişmeler sayesinde, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ve anne adayları riskli gebelikler konusunda önceden bilgilendirilebiliyor. Doğuma kadar geçen süre içerisinde anne karnında gelişmeye devam eden bebeğe (fetusa) bazı testler uygulanarak bebeğin genetik veya doğuştan riskli hastalıklara sahip olup olmadığı belirlenebiliyor.

4-19 Ekim 2018 tarihlerinde, Rio de Janeiro’da düzenlenen 22. Dünya Kadın Hastalıkları ve Doğum Federasyonu (FIGO) Kongresi’nde “İkiz Gebeliklerde Tarama Testleri” konusunu ele alan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, ikiz gebelik durumunda yapılması gereken testler hakkında önemli bilgiler verdi.

GENETİK FARKLILIKLAR VARSA

İkiz gebelikler tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi şeklinde ikiye ayrılıyor. İkiz gebelikte gebelik türünün ayırt edilmesinin her zaman kolay olmadığının altını çizen Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir; aradaki farkı, tek yumurta ikizlerinin genetik yapısının aynı olması, çift yumurta ikizlerinin ise genetik yapılarında farklılıklar gözlenmesi olarak açıklıyor.

İkiz gebelikte tarama testlerinizi ihmal etmeyin

İkiz gebelik durumunda bebeklerin genetik hastalıklara yatkınlığının belirlenebilmesi için gebeliğin belli aşamalarında yapılması gereken bazı testler mevcut. Down Sendromu Tarama Testleri ise bunların en başında gelen test konumunda bulunuyor.

ENSE KALINLIĞI TESTİNİ 11 İLA 14. HAFTALAR ARASINDA YAPTIRIN

Down Sendromu tarama testlerinden ilki NT, yani ense kalınlığı ölçümü testi. Ultrason eşliğinde yapılan bu test ile bebeklerde herhangi bir risk olup olmadığı tespit edilebiliyor. Yine aynı haftalarda yapılan kan testleri sayesinde, NT testi ile paralel 3. ay tarama testi de gerçekleştiriliyor.

BEBEKTEN ANNEYE GEÇEN HÜCRELERİN İNCELENMESİ DE MÜMKÜN

İkiz gebelikte tarama testlerinizi ihmal etmeyin

Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, fetustan yani anne karnında büyüyen bebekten annenin kanına geçen hücrelerin DNA’sının incelenmesinin de başka bir tarama testi türü olduğunu kaydediyor. 14. ve 18. haftalar arasında yapılan ve “Cell Free DNA” adı verilen bu test sayesinde Down Sendromu riskinde bir artış olup olmadığı belirlenebiliyor.

ULTRASON İNCELEMESİ DE DEVREDE

Gebeliğin ilerlemesiyle anne ve bebeklerin sağlığı için yapılan testlerin niteliğinin de değişebildiğini belirten Prof. Dr. Demir, hamileliğin 18. ve 23 haftaları arasında yapılan ultrasonografi incelemesi ile Down sendromu bulgularını değerlendirmenin mümkün olduğunu vurguluyor.

RİSK ARTIŞI VARSA...

Bu testlerde risk artışı saptanırsa kesin tanı için fetusa amniyosentez uygulanması gerekiyor. Ancak amniyosentez uygulamasının örnekleme deneyimli perinatolog hekimler tarafından yapılması kritik. Eğer fetuslardan birinde Down Sendromu riski olduğu belirlenirse bebek sahibi olacak aile ve doktorun görüşmeleri ve ailenin nihai kararı sonrasında söz konusu fetusa ‘indirgeme’ (fetosid – hasta fetüs için gebeliğin sonlandırılması) işlemi uygulanabiliyor.

False