Hiperaktivite çocukta 6 yaş sonrası teşhis edilir

Güncelleme Tarihi:

Hiperaktivite çocukta 6 yaş sonrası teşhis edilir
Oluşturulma Tarihi: Eylül 12, 2019 10:50

Psikiyatri Uzmanı Dr. Şaban Karayağız, okul çağına gelmiş çocuklarda sık görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, zamanla velileri ve öğretmenleri de stres altında bıraktığı için sosyal bir sorun haline gelebildiğini, hiperaktivitenin çocukta 6 yaş sonrası teşhis edildiğini söyledi.

Haberin Devamı

İlkokul çağına gelmiş çocuklar ile ortaokul ve liseye geçiş döneminde, velilerin ve öğretmenlerin, derste sakin kalamıyor ve dikkatini toplayarak derslere odaklanamıyor şeklindeki söylemleri çocukta aslında dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin belirtisi olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Şaban Karayağız, "Bu tip çocuklar toplumda yaramaz, tembel ve haşarı olarak nitelenirken, asıl problem genellikle gözden kaçmaktadır. Hiperaktif çocukların yaşıtları ile karşılaştırıldığında aşırı hareketliliği hemen fark edilebilir. Eğitim hayatına yansıyacak bu sorunun daha da karmaşık bir hal almaması için uzman yardımı gerekir" dedi.

Çocuğun sosyal etkileşimini ve akademik başarısını etkileyen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun önemli bir rahatsızlık olduğunun altını çizen Karayağız, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Haberin Devamı

"Okul çağındaki çocukların ortalama yüzde 5'inde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite doğru bir şekilde tedavi edildiğinde, çocukta olumlu değişimler ve topluma adapte olması yönündeki davranış şekilleri kendini göstermektedir. Sorunun sosyal ve akademik bir boyuta ulaşmaması, hiperaktif çocukların davranışlarının anne, baba ve diğer aile fertleri üzerinde stres yükü oluşturmaması, okul ve arkadaş ilişkilerindeki sorunlar yaşanmaması ve tüm bunların bir bütün olarak çocuğun, hayatları boyunca başarısızlıklarla karşılaşmaması için etkili bir tedavi gereklidir. Bu süreçte öncelikle ilaçlar, davranışçı yaklaşım, aile ve oyun terapileri ile destekleyici cihazlı tedaviler kullanılmaktadır. Çocuğun sosyal etkileşimini ve akademik başarısı etkileyen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu önemli bir rahatsızlıktır. Bu sorunun teşhisi ise psikiyatrik değerlendirme, ölçüm araçları ile aileden ve öğretmenden alınan bilgilerin ışığında konulmalıdır. 4 yaşından önce çocuğun hareketleri ve mizacı sık değiştiği için sıklıkla hastalık okul çağında teşhis edilir. Bu nedenle hiperaktivite tanısı konulabilmesi için çocuğun 6 yaş ve üzerinde olması, mevcut belirtilerin 6 aydan uzun süre görülmesi gerekir."

DHA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!