Her diyabetlinin hikayesi birbirinden farklı

Güncelleme Tarihi:

Her diyabetlinin hikayesi birbirinden farklı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 14, 2019 17:32

Sanofi, toplumda diyabet bilincini artırmak amacıyla 14 Kasım Dünya Diyabet Günü çerçevesinde Ankara ve İstanbul’da iki önemli etkinliğe imza atıyor. Diyabet hastalığı konusunda 14 Kasım’da Okulda Diyabet Programı ile öğrenciler, 15 Kasım’da ise Evimizin Sağlık Elçileri projesi kapsamında anneler bilinçlendirilecek.

Haberin Devamı

Diyabet alanında 90 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Sanofi, çok büyük bir sağlık sorunu olmasına rağmen farkındalığın bir o kadar düşük olduğu diyabetin ülkemizde geniş kitlelerce doğru anlaşılmasını ve bilinirliliğini sağlamak için toplumda farkındalık yaratan projelere imza atmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Sanofi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde destek verdiği Evimizin Sağlık Elçileri ve Okulda Diyabet Programı kapsamında biri Ankara biri İstanbul’da olmak üzere iki etkinliğe imza atıyor.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, şekeri düzenleyen insülin hormonu yeterli düzeyde salgılanmadığında ve salgılanan insülinin hücreler tarafından kullanılamadığında oluşan ve yaşam boyu devam eden kronik bir hastalık. Son araştırmalara göre dünyada 425 milyon*, Türkiye’de ise yaklaşık 7,2 milyon* diyabet hastası bulunuyor ancak bu hastalardan sadece 5,6 milyonu tedavi görüyor. Türkiye’de her 8 kişiden *birinde diyabet görülürken, tanısı konulmamış 2,7 milyon* diyabetli olduğu tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

*Referans
1 IDF Diabetes Atlas, 8. Ed. Brussels, Belgium, International Diabetes Federation, 2017.

OKULDA DİYABET PROGRAMI ÇOCUKLARDA DİYABETE DİKKAT ÇEKECEK

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından Sanofi Türkiye’nin desteğiyle yürütülen “Okulda Diyabet Programı” kapsamında, İstanbul’da Halkalı Bilim Koleji’nde Prof. Dr. Şükrü Hatun tarafından öğrenciler başta olmak üzere aileler ve öğretmenlere diyabet konusunda eğitim verilecek.

Eğitimde, diyabet belirtisi olan çocuklarda erken teşhisin ve diyabet teşhisi konmuş çocukların yaşam kalitelerini artırmak için öğretmen ve aileler arasındaki yakın iş birliğinin önemi vurgulanacak.

EVİMİZİN SAĞLIK ELÇİLERİ AİLELERİ DİYABET KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİYOR

Sanofi Türkiye’nin desteğiyle, Çaba Derneği’nin hayata geçirdiği Evimizin Sağlık Elçileri de diyabet konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla Dünya Diyabet Günü kapsamında özel bir etkinliğe imza atıyor. Tüm annelerin aile sağlığı, hastalıklardan korunma gibi konularda doğru bilgi sahibi olmalarını, sağlık okur yazarlığında seçiciliklerini arttırmayı hedefleyen Evimizin Sağlık Elçileri, bu defa kapsamlı bir programla Ankara’da sahne alacak.

Haberin Devamı

Evimizin Sağlık Elçileri, 15 Kasım Cuma günü, Çankaya Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Gazeteci Balçiçek İlter’in moderatörlüğünde; oyuncular Nilgün Belgün, Hamdi Alkan ve sosyal medyada Mavi Anne adı ile tanınan Fatma Erdem konukluğuyla ve Dr. Özlem Cankurtaran, Prof. Dr. Duygu Yazgan Aksoy, ÇABA Derneği yönetim kurulu ve gönüllüleri ve Sanofi yöneticilerinin katılımı ile diyabet ile ilgili önemli bilgiler verecekleri toplantıda bir araya geliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!