Hamilelikte kilonuzu koruyun çünkü...

Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte kilonuzu koruyun çünkü...
Oluşturulma Tarihi: Şubat 05, 2015 11:00

Bebek bekleyen annenin aldığı kilo belli bir dengede tutulmalı!

Haberin Devamı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Kıvanç Şahin, "Gebelik döneminde kilo dengesi, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için önemlidir. Fazla kilolu anne adaylarında gebelik şekeri ve tansiyonu görülebilir. Bu da bebekte önemli sağlık sorunlarına yol açar. Vücut kitle indeksi çok düşük olan aşırı zayıf gebelerde de bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir" dedi.

HAMİLELİKTE KİLO DENGESİ KORUNMALI

Op. Dr. Kıvanç Şahin, gebelik döneminde kilo kontrolü ve dengesinin korunması için anne adaylarına önerilerde bulundu. Gebelik döneminde anne adaylarında, bebeğin ihtiyacını karşılayabilmek için kan hacminin arttığını ifade eden Dr. Şahin, şöyle dedi:

"Bu durum kalbin atım hacmini de yükseltir. Göreceli olarak tüm bunların sonucunda kansızlık ortaya çıkar. Kansızlığın yanı sıra gebenin vücut depolarındaki vitamin ve mineraller de azalır. Özellikle 20'nci haftadan sonra bebeğin kemik gelişiminde önemli rolü olan total kalsiyum miktarı düşer. Gebelerin dişlerindeki çürümenin bir nedeni de vücuttaki kalsiyum miktarının azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu dönemde kalsiyum ve magnezyum eksikliği nedeniyle bacaklarda kramplar olur. Gebelikte bebeğin vücut büyümesine bağlı olarak anne adayının protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacı da artar. İlk 3 aydan sonra gebelerin bu ihtiyacı vitamin takviyesi ile giderilir. Özellikle çocuğun zeka gelişimi için önemli olan Omega 3 yağ asitleri, vitamin preparatları ile birlikte verilir."

Haberin Devamı

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KAÇ KİLO ALMANIZ GEREKTİĞİNİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!

HAMİLELİKTE KİLO ALMA RİSKİ OLAN BAYANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Op. Dr. Şahin, gebelere dışardan verilen mineral ve vitaminlerin iştah artırıcı etkiye sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bu nedenle gebelik döneminde kilo alma riski olanlara bu tür mineral ve vitaminler önerilmez. Beslenme durumu çok kötü, sigara kullanan ve vücut kitle endeksi ideal olmayan anne adaylarına, gebeliğin son ayına kadar vitaminler kesinlikle verilmelidir. Kan ilaçları ise, kan değerlerinin takibine göre kullandırılır. Tüm gebelere rutin olarak kan ilacı verilmesi önerilmez. Hemoglobin değeri 10.5 ya da 11'in altında ise kansızlığı gidermek için ilaç verilir. Gebelik döneminde kırmızı et ve hayvansal gıdaların tüketilmemesi vücutta B12 vitamin eksikliğine neden olur. Sebze tüketmeyen gebelerde ise folik asit eksikliği olabilir. Bu nedenle dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir."

Haberin Devamı

Dr. Şahin, bebek bekleyen annenin aldığı kilonun, belli bir dengede tutulmaması halinde gebelik tansiyonu ve gebelik şekeri gibi sorunları ortaya çıkarabileceğini, anne adayının kilo dengesi bebek sağlığı için çok önemli olduğunu söyledi.

DHA

HAMİLELİKTE KİLO HESAPLAMA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!