Hamilelikte akıntı neden olur? Hamilelikte akıntının sebepleri ve dikkat edilmesi gerekenler

Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte akıntı neden olur Hamilelikte akıntının sebepleri ve dikkat edilmesi gerekenler
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 29, 2022 10:52

Hamilelikte akıntının neden olduğu merak ediliyor. Vajinal akıntı her kadında görülebilen normal bir durumdur. Hamilelik sürecinde de hormonların artmasıyla beyaz akıntı görülebilir. Peki hamilelikte akıntı neden olur? Hamilelikte akıntının sebepleri ve yapılması gerekenler

Haberin Devamı

Vajinal akıntının farklı tipleri vardır. Eğer şeffaf ve kokusuz bir akıntı ise fizyolojik olarak değerlendirilebilir. Ancak rengi farklı ve kötü kokulu ise tedavi gerektirebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde meydana gelen akıntı hakkında bilgiler verdi. Hamilelik sürecinde hormonların artmasıyla beyaz akıntı görülebilir.

HAMİLELİKTE AKINTI NEDEN OLUR?

Hamilelik döneminde östrojen üretimi önemli ölçüde artar. Bu yüzden koyu kıvamlı ve açık renkli hafif kokulu bir vajinal akıntı meydana gelebilir. Akıntı renksizse, kötü koku yoksa ayrıca kaşıntı, idrar yaparken yanma ve ağrı gibi şikayetler de eşlik etmiyorsa, bu durum büyük bir ihtimalle fizyolojik bir akıntıdır. Normal kabul edilir bir durumdur.

HAMİLELİKTE AKINTI TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Haberin Devamı

Hamilelik akıntısı fizyolojiktir ve genellikle bir tedavi gerektirmez. Fakat bakteriler, mantar veya parazitler nedeniyle oluşan vajinal enfeksiyonlar da akıntıya yol açabilir. Bazen bu etkenlerin ikisi veya tümü bir arada enfeksiyona neden olur. Vajinal akıntıda kötü koku ve renk değişikliği özellikle ileri derecede koyulaşma varsa, beyaz süt kesiği gibiyse, kaşıntı ve yanma gibi belirtiler varsa hemen doktora başvurulmalıdır.Hamilelikte vücut direnci azalır. Vajina içindeki ph dengesi hormonlar dan dolayı değişir. Stabiliteyi kaybeder. Mantar enfeksiyonlarına da sıkça rastlanır.

HAMİLELİKTE HANGİ AKINTILAR GÖRÜLÜR?

Gebelikte en çok görülen akıntı candina yani mantar enfeksiyonudur. Sebebi ise vajinal asidinin bozulmasına bağlı olarak glikojen oranının yükselmesidir. Bu da enfeksiyon için zemin oluşturur. Özellikle hamileliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması neticesinde kandida gelişimi daha da kolaylaşır.Mantar enfeksiyonu, o bölgedeki koruyucu iyi bakteri topluluğunun azalması nedeniyle meydana gelir. Hamilelik, doğum kontrol hapları ve gebelik şekeri mantar enfeksiyonunu kolaylaştıran faktörlerdir.

Mantar enfeksiyonunda; vulva ve vajende kızarma, kaşıntı, beyaz renkli ve kokusuz akıntı görülür. Bakteriyel vajinozis, Gardnerella vajinalis adlı bakterinin oluşturdu ğu ve vajinal akıntıya yol açan bir durumdur. Aşırı miktarda ve kokulu akıntı olur. Trichomonas vajiniti de bir etkendir. Sarı renkli, kötü kokulu, bol köpüklü akıntı ve genital bölgenin dış kısmında kızarıklık gibi belirtilere yol açar. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu için anne adayıyla beraber eşinin de tedavi edilmesi gerekir.

Haberin Devamı

HAMİLELİKTE AKINTI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ped kullanılarak temiz kuruluk sağlanabilir

Vajinal akıntısı olursa doktora haber edilip hamilelikte normal bir vajina akıntısı olduğundan emin olunmalı.

 

BAKMADAN GEÇME!