Hamilelikte 39. hafta

Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte 39. hafta
Oluşturulma Tarihi: Şubat 07, 2014 09:00

Hamileliğinizin 39.haftasında bebeğiniz artık sizinle kavuşmayı bekliyor…

Haberin Devamı

Hamileliğinizin 39. haftasında vücudunuz ve bebeğinizdeki gelişmeler neler?

Bebeğiniz bir karpuz büyüklüğünde

Bebeğiniz artık dış dünyayla ve sizinle tanışmayı bekliyor! Doğduğunda yaklaşık 50 cm uzunluğunda ve 3000-3400 gram ağırlığında olacak. Yani küçücük bir karpuz kadar… Doğuma en yakın olan bu dönemde, bebeğinizin derisinin en üst katmanı soyuluyor ve yeni deri formu ortaya çıkıyor.

Not: Her bebeğin uterustaki gelişmesi farklılık gösterir. Bu bilgiler bebeğinizin gelişimi ile ilgili genel bir bilgi edinmeniz içindir.

Doktorunuzla doğum zamanını netleştirin

Artık doktorunuza her yaptığınız ziyarette; doktorunuz, bebeğinizin durumunu ve pozisyonunu görmek için gerekli tetkikleri yapacaktır. Aynı zamanda rahminizi muayene edecek ve bir açılma olup olmadığını kontrol edecektir. 40. haftadan sonra ise hamileliğin devam edip etmemesi gerektiği bazı testler ve muayeneyle belli olacaktır. Eğer doğum kendi kendine gerçekleşmiyorsa, doktorunuz doğum için en uygun zamanı belirleyecektir.

Doğumu beklerken, bebeğinizin hareketlerini kontrol edin. Herhangi bir azalma söz konusu ise doktorunuza haber vermeniz gerekir. Doğum günü yaklaşırken bebeğiniz daha aktifleşebilir. Hareketlerindeki azalma da bir problemin habercisi olabilir. Eğer suyunuzun geldiğini hissediyorsanız, bir an önce doktorunuza haber verin. Bazı durumlarda doğum başlıyor olabilir, bazı durumlarda ise hafif akıntı ya da sızıntı olarak görülebilir. Ama sızıntınız olsa bile, kendi kendinize teşhis koymaktan vazgeçip doktorunuza danışmalısınız.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!