Hamilelikte 10 garip batıl inanç

Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte 10 garip batıl inanç
Oluşturulma Tarihi: Şubat 23, 2019 00:00

Hamilelik önemli ve özel bir zamandır. Hamile annenin etrafındaki herkes onu tüm tehlikelerden korumaya çalışır. İşte bu yüzden insanlar en garip batıl inançları bile kullanmaya ve inanmaya hazırdırlar. Birçoğu tamamen sahte olan batıl inançların bazıları mantıksal gerçeklere dayanır.

Haberin Devamı


Hamilelik SÜRECİNDE ANNE BALIK YERSE BEBEK UZUN SÜRE KONUŞMAYABİLİR

İnsanlar için tehlikeli olan balık türleri tehlikeli parazitleri içerebilir. Bunun sonuçları, bir çocukta yavaş konuşma gelişiminden çok daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Balık, yüksek ısıda pişirilmiş veya dondurulmuşsa o zaman endişesi olmadan yiyebilirsiniz. Bunun tek istisnası, ton balığı, köpek balığı, marlin, kılıç balığı, kral uskumru, turna balığı ve diğerleri gibi pek çok cıva içeren balık türleridir. Hamileyken bu tür balıkları yemek, hem sizin için hem de çocuğunuz için tehlikeli olabilir.

Hamilelikte 10 garip batıl inanç


MERDİVENİN ALTINDAN GEÇERSENİZ BEBEK ZAYIF OLABİLİR

Hamilelikte 10 garip batıl inanç

Bu batıl inanç Batı Avrupa’da yayıldı. Duvara yaslanmış bir merdiven, Kutsal Üçlü'nün sembolü olan bir üçgeni oluşturur. Üçgenden geçen bir kadının üçlülüğü kıracağı ve bebek sorunları yaşayacağına inanılıyordu. Merdivenlerden uzak durmanın daha mantıklı bir nedeni, düşmesi durumunda kadını güvende tutmaktır.


EVDEKİ BÜTÜN PENCERELERİ AÇARSANIZ, DOĞUM YAPMAK ZOR OLMAZ

Rusya, Belarus ve Ukrayna'da insanlar; pencereleri, kapıları, dolapları, kutuları, çekmeceleri, vb açarlar. Bu eylemlerin, rahim ağzının açılmasına kesinlikle yardımcı olacağına inanıyorlar. Batıl inançların aksine, tüm pencerelerin ve dolapların açılması bazı nedenlerden dolayı gereklidir: Anne ve bebek hastanedeyken evi temizlenmeli ve tüm odalar havalandırmalıdır.

 

Hamilelikte 10 garip batıl inanç
 


BEYAZ YİYECEKLER YERSENİZ, BEBEK DAHA BEYAZ BİR TENLE DOĞACAKTIR.

Çin ve Hindistan gibi güzelliğin kriter olduğuna inanılan diğer bazı ülkelerde, hamilelikte anne beyaz renkli gıdalar yerse cildi daha beyaz olur inanışı vardır. Ten rengi sadece genlerin kombinasyonuna bağlıdır. Bu batıl inanç, büyük olasılıkla renkli meyve ve sebzelerin sıklıkla alerjik reaksiyonlara neden olduğu gerçeğine dayanmaktadır.

 

Hamilelikte 10 garip batıl inanç
 


5-HAMİLEYKEN MEZARLIKTA YÜRÜMEK MUTSUZLUĞA YOL AÇABİLİR!

Hamilelikte 10 garip batıl inanç

Bu batıl inancı İsrail, Doğu Avrupa ve Filipinler ile birlikte pek çok Arap ülkesi sürdürüyor. Çocuğun atalarının ruhları tarafından çağırılabileceği veya çocuğun öfkeli bir yapıya sahip olacağına ve çok ağlayacağına inanılır. Bu mantıksız batıl inancın temelinde ise hamile olan kadını strese karşı korumak yatıyor.


6. BOYNUNDA TAŞIDIĞI YUMURTA KABUKLARI

Bazı Rus köylerinde, hamile kadınlar boyununda kolye gibi boş bir yumurta kabuğu taşırlardı. Yumurta güvenli olduğu sürece, çocuklarının çok güvenli olacağına inanırlardı.

 

Hamilelikte 10 garip batıl inanç
 


7- BAHARATLI YİYECEKLER YERSENİZ BEBEĞİN SAÇLARI KALMAZ!

Tayland'daki insanlar ve Güneydoğu Asya'daki bazı diğer ülkeler buna inanmaktadır. Bazı insanlar baharatlı yiyecekler yemenin gelecekteki çocuklarının vizyonu için kötü olduğuna inanmaktadır. Baharatlı yiyeceklerin hamile bir kadının yemesi için en iyi seçenek olmadığı doğrudur fakat bunun batıl inançlarla alakası yoktur. Her şeyden önce, baharatlı yiyecekler açlığı arttır ve böylece kilo alımına katkıda bulunur. İkincisi, bazı baharatların tıbbi özellikleri vardır. Örneğin, sarımsak hamilelikte çok faydalıdır, ancak büyük miktarlarda yenilirse rahim kasılmalarına ve idrar yolu tahrişine neden olabilir. Sonunda, baharatlı yiyecekler sizi susatır, bu da şişmeye yol açar.

 

Hamilelikte 10 garip batıl inanç
 


8- DOĞUMDA AT KUYRUĞU YAPILAN SAÇ AÇILMAZSA DOĞUM ZOR OLUR

Pek çok insan, bazı doktorlar ve doğum uzmanları bile, bu batıl inanca inanıyor. Bu inancın serviksin açılmasına yardımcı olduğuna inanıyorlar. Rahim ağzının enerji olarak kadının ağzına ve dudaklarına bağlı olduğuna inanılıyor. Eğer doğum zamanı kadının saçları at kuyruğu yapılmışsa yüzü gerilir. Bu da serviksin açılmasını engeller. >Tamamen gevşemek ve açılmayı kolaylaştırmak için şaçların açılması gerekir.

Bu batıl inanç için başka bir açıklama daha var. Bir kadının doğum sırasında yoğun bakım ünitesine gitmesi gerekiyorsa, saçlar yukarı bakacak şekilde olmamalıdır.

 

Hamilelikte 10 garip batıl inanç
 


9- HAMİLELER İSTEDİKLER HER ŞEYİ YERLER!

Geçmişte, insanlar hamile kadınların istedikleri her şeyi yemesi gerektiğine inanıyordu, çünkü vücudu ne isterse tam olarak ihtiyacı olan şey. Bu batıl inanç, hala farklı ülkelerden birçok insan tarafından inanılmaktadır.

 

Hamilelikte 10 garip batıl inanç
 

  • Gana'da, bir anne istediği şeyi yemezse, bebeğinin çarpık bir boynu olacağını düşünüyorlardı. 
  • İtalya, Yunanistan ve Mısır'daki insanlar bebeğin vücutlarında doğum lekesi görmekten korkuyorlar ve Ermenistan'da bebeğin açgözlü olacağına inanıyorlar.
  •  Modern tıp , beslenmeye daha uygun bir yaklaşım önermektedir: Hiç kimsenin ekstra kilo almaya ihtiyacı yoktur! Hamilelik sürecinde bir insan yenmeyen bir şeyler yemek istediğinde, bu psikolojik bir bozukluğun işareti olabilir ve bu durum gerçekten tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Doktorlarının görüşlerine güvenilmelidir.

10. BEBEĞİN CİNSİYETİNİ TEKMELEME ŞEKLİYLE ANLAYABİLİRSİNİZ!

Duymuş olabileceğiniz çok popüler batıl inançlardan biridir. Birçok ülkede insanlar, bebeğin cinsiyetini rahim içinde hareket ettiği şekilde tahmin etmenin mümkün olduğuna inanmaktadır. Eğer tekme sol tarafta ise, bebek erkek olacak; tekme sağ tarafta ise, bir kız çocuğunuz olacak demektir. Ne yazık ki, bu sadece gerçeklikle ilgisi olmayan bir batıl inançtır. Gelecekteki bebeğinizin cinsiyetini belirlemenin tek güvenilir yolu doktorunuzu ziyaret etmektir.

Hamilelikte 10 garip batıl inanç

BAKMADAN GEÇME!