EKSTRA
MENÜ

Hamilelik Psikolojisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 97 haberi bulunmuştur.

Hamilelik Psikolojisi Haberleri

Hamilelikte 10 garip batıl inanç

Hamilelikte 10 garip batıl inanç

Hamilelik önemli ve özel bir zamandır. Hamile annenin etrafındaki herkes onu tüm tehlikelerden korumaya çalışır. İşte bu yüzden insanlar en garip batıl inançları bile kullanmaya ve inanmaya hazırdırlar. Birçoğu tamamen sahte olan batıl inançların bazıları mantıksal gerçeklere dayanır.

Hamile arkadaşlarınıza söylememeniz gereken 5 şey

Hamile arkadaşlarınıza söylememeniz gereken 5 şey

Hamile arkadaşlarınıza söylememeniz gereken 5 şey

22.11.2017Hamilelik
Hamilelik sonrası depresyon

Hamilelik sonrası depresyon

Hamilelik sonrası depresyon hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu süreçte annelere destek olunması gerektiğini söylüyor.

Hamilelikte bahar yorgunluğuna dikkat

Hamilelikte bahar yorgunluğuna dikkat!

Bahar dönemi geldi. Mevsim değişikliği ile birlikte özellikle gebelik sürecinde olan anne adayları, hormonların da etkisiyle bahar yorgunluğu ve depresyonuna girme riski altında.

Gebelik sürecinde eşler anneye nasıl destek olmalı

Gebelik sürecinde eşler anneye nasıl destek olmalı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Gökalp Kaya gebelik sürecinin hemen öncesinde ve gebelik boyunca çiftleri dolayısıyla erkekleri nelerin beklediğini ve bu dönemlerde nasıl davranmanın daha mutlu bir gebelik süreci geçirmeye yardımcı olabileceğini anlattı.

Hamilelikte yapılması gereken zeka testleri

Hamilelikte yapılması gereken zeka testleri

Hamilelikte hangi test ne zaman yaptırılmalı? Bu testler ne işe yarar?

Anne adaylarının kulak asmaması gereken 10 hurafe

Anne adaylarının kulak asmaması gereken 10 hurafe!

Kulağa çalınan bu hurafeler keyifleri kaçırıyor.

Hamilelikte kimleri dinleyeceksiniz

Hamilelikte kimleri dinleyeceksiniz

Hamilelik, bir kadının en hassas dönemlerinden. Kendi fiziksel değişiminizin yanı sıra bir bebeği taşıyor olmanın verdiği sorumlulukla daha çok bilmek, öğrenmek ve en doğrusunu yapmak istiyorsunuz. Ama daha hamile kalmadan öyle bir bilgi bombardımanına tutuluyorsunuz ki, pusulanız şaşıyor.

28.08.2009Kelebek
Hamilelik Demet’i çok güzelleştirdi

Hamilelik Demet’i çok güzelleştirdi

İbrahim Kutluay ile Demet Şener çifti, sevgililer gününde aşklarını Kelebek’e anlattı. Beş aylık hamile olan Şener ve babalık heyecanı yaşayan Kutluay çiftlere, "sevginize sahip çıkın" mesajı verdi.

13.02.2006Kelebek
Kaşıntıya ne iyi gelir ve nasıl geçer Kaşıntı neden olur Evde kaşıntıyı geçiren bitkisel çözümler ve doğal yollar

Kaşıntıya ne iyi gelir ve nasıl geçer? Kaşıntı neden olur? Evde kaşıntıyı geçiren bitkisel çözümler ve doğal yollar

Sivrisinek ya da böcek ısırığıyla özdeşleşen kaşıntı, bazen bir hastalığın da belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Kaşının altında alerji, egzama, iç organ hastalıkları gibi nedenler gösterilebilir. Kaşıntıya iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yollarla evde çözüm bulunabilir. Peki kaşıntı nasıl geçer? Evde kaşıntıya ne iyi gelir? Alerjik kaşıntı nasıl geçer? Strese bağlı kaşıntıya ne iyi gelir? Vücutta kaşıntı nasıl geçer? İşte evde kaşıntıyı geçiren bitkisel çözümler ve doğal yollar

5.07.2021Sağlık
Düşük yapan her kadın kendini suçluyor ancak…

Düşük yapan her kadın kendini suçluyor ancak…

“Birçok kişi için düşük veya herhangi bir nedenle kayıp sonrası tekrar hamile kalmak zordur ve kişide çok karışık duygular yaratır. Bu durumda mutluluk, heyecan, umut, korku ve endişe duygularının hepsi bir arada yaşanır” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, bebek kaybı yaşamış annelere tavsiyelere tavsiyelerde bulundu.

Prematüre bebeklerde en çok bu sorunlar görülüyor

Prematüre bebeklerde en çok bu sorunlar görülüyor

Anne ve baba adaylarının doğumunu sabırsızlıkla bekledikleri bebekleri, anne ya da bebekten kaynaklanan bazı rahatsızlıklar nedeniyle bazen zamanından önce dünyaya gelebiliyor. 38 haftanın altında doğdukları için prematüre olarak adlandırılan bu bebekler, zamanında doğan bebeklere göre; solunum, kalp, beyin, bağırsak ve gözler ile ilgili önemli sorunlarla karşılaşabiliyor; ilerleyen dönemde alerjik, fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayabiliyor.

Yakında başlıyor

Yakında başlıyor

KANAL D’de eğlence ve bilginin bir arada olduğu yeni bir program başlıyor.

29.04.2019Televizyon
Pozitif düşünün, normal doğum yapın

Pozitif düşünün, normal doğum yapın

Kendi deneyiminden yola çıktı, uzmanlardan ve doktorlardan görüş alarak, “Doğum” adlı bir kitap yazdı.

18.03.2019Keyif
Doğuma saatler kala bebeği öldüren ihmal

Doğuma saatler kala bebeği öldüren ihmal

ZONGULDAK’ta, 1 yıl önce evlenen Seray Karaman (26) doğum için yatırıldığı hastanede bebeğini kaybetti. Seray Karaman’ın doğumdan önce kontrolünü yapan ebenin annenin kesesini kontrol ederek, amniyon sıvısını patlattığını iddia eden aile, savcılığa şikayette bulundu.

5.09.2018Gündem
Hipnozla doğum nedir

Hipnozla doğum nedir?

Hipnozla doğum tekniği, doğal yollarla doğum yapmak isteyen birçok anne adayının ilgisini çekmeye devam ediyor. Anne adaylarının gevşeme, nefes terapisi ve bağ kurma telkinleriyle hazırlandığı hipnozla doğum tekniği, doğum esnasında huzurlu bir doğuma olanak sağlıyor. İşte, birçok kişinin merakla araştırdığı ve etkilerini merak ettiği hipnozla doğum hakkında detaylı bilgiler

25.04.2018Sağlık
15 yaşındaki kıza zorla kürtaj yaptırmışlardı... İşte karar

15 yaşındaki kıza zorla kürtaj yaptırmışlardı... İşte karar!

15 yaşındaki kıza 4 yıl önce rızası dışında yasa dışı olarak kürtaj yaptığı ileri sürülen doktor S.E. ile kızın hamile kaldığı O.G.’nin annesi A.G. hakkında, "Rızası olmaksızın bir kadının çocuğunu düşürtme" suçundan açılan dava karara bağlandı.

30.10.2016Gündem
6 soru ile yeni anne adayının psikolojisi

6 soru ile yeni anne adayının psikolojisi

Klinik Psikolog Doç. Dr. Ayten Zara, anne adayının yaşadığı sorunlara ışık tutuyor.

Wilma Elles: Anne olunca aşk devam etmez diye korktum

Wilma Elles: 'Anne olunca aşk devam etmez diye korktum'

Sekiz ay önce ikiz bebeklerini dünyaya getiren Wilma Elles, “Yeter” dizisiyle ekrana döndü. Yeni projesi için bir araya geldiğimiz oyuncu ile anneliğinden eşi Kerem Göğüş’e uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Anne olduktan sonra ilişkisinin yıpranacağından korktuğunu itiraf eden Elles, “Aşk devam etmez, özgür olamam diye düşündüm” dedi.

20.01.2016Magazin
Metin Hara: İlk sevgilinizle bugün bir araya gelseniz, 5 dakika bile geçiremezsiniz

Metin Hara: İlk sevgilinizle bugün bir araya gelseniz, 5 dakika bile geçiremezsiniz

Hayatımızın her anında ‘oy kullandığımız’ gerçeğini İnsana Güven’in kurucusu Metin Hara’ya sorduk. Şu tespiti çarpıcıydı: “Bu araba neden bu yöne gidiyor diye sinirleniyorsun ama direksiyondaki senmişsin meğer... Yön seçimini sen yapmışsın. Bununla yüzleşen insan bir anda bu idraktan kaçmak isteyebiliyor. Halbuki o idrakteki amaç kendini yargılamak değil; anlamak, analiz etmek ve sonra harekete geçmek...”

6.01.2016Hayat
Doğumdan sonra seksten neden uzaklaşılır

Doğumdan sonra seksten neden uzaklaşılır?

Bu dönemde cinsel istek düzeylerinde belirgin farklılıklar vardır.

17.12.2015Sağlık
Meme küçültme sonrasında hasta günlük hayatına ne zaman dönebilir

Meme küçültme sonrasında hasta günlük hayatına ne zaman dönebilir?

Kadınlarda memenin fazla büyük olması ya da sarkıklık kişiye konforsuzluk yaşattığı gibi çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir. Estetik ve Plastik Cerrahı Op. Dr. Altan Yücetaş bu durumun kadınlarda yazın çok fazla sıkıntıya neden olduğunu belirtiyor. Büyüklük ve deformeyi kamufle çabası bir yana, meme büyüklüğü problemi sırt ağrıları ve hatta kamburluk gibi sorunlarında beraberinde getiriyor. Ancak ileri cerrahi yöntemlerle bugün meme büyüklüğü şikayetlerinden kurtulmak çok basit. Meme küçültme ameliyatı yetkin ellerde artık çok daha kolay sürede yapılıyor ve çok daha kısa bir iyileşme döneminin ardından kişi sosyal hayatına dönebiliyor.

10.12.2015Sağlık
Bebek hırsızlığında doğum yapan da bebeği çalan da aynı köyden

Bebek hırsızlığında doğum yapan da bebeği çalan da aynı köyden

ÇANAKKALE’de, hastanede yeni doğan ikizlerden erkek bebeği çalan A.Ç. ile bebeği çalınan Fatma Bozkurt’un uzun yıllar önce Bayramiç’in Çatalçam Köyü’nde komşu oldukları ortaya çıktı.

24.11.2015Gündem
Doğum sonrası seks hayatı için tavsiyeler

Doğum sonrası seks hayatı için tavsiyeler

Doğum sonrası cinsel hayatınızın eski rutinine dönmesi için 7 tavsiye

12.06.2015Doğum
Beyoğlunda bıçaklanan Hamile kadın davası

Beyoğlu'nda bıçaklanan 'Hamile kadın' davası

Beyoğlu'nda, 1,5 aylık hamile eski sevgilisi Zeynep. Y.'yi karnından bıçakladığı gerekçesiyle hakkında "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istenen tutuklu sanık Hamza. T.'nin yargılanmasına başlandı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması görüldü. Tutuklu sanık Hamza T., duruşmada hazır bulunurken, mağdur Zeynep Y.'yi ise avukatı temsil etti. Sanık Hamza T., yaptığı savunmada, daha önce savcılıkta verdiği ifadesinin gerçek olmadığını, o ifadeyi eski sevgilisi Zeynep Y.'nin istemesi üzerine verdiğini öne sürdü.

27.05.2015Gündem
Emzirme dönemi sonrası annenin psikolojisi

Emzirme dönemi sonrası annenin psikolojisi

Emzirmeyi bırakmak annenin doğum sonrası yaşadığı psikolojik sorunları artırabilir.

26.05.2015Bebek Beslenmesi
Özgü Namal’ın tercihi hipnoz ile doğum

Özgü Namal’ın tercihi hipnoz ile doğum

Doğum koçluğundan Hypnobirthing yöntemine kadar her şeyi uzmanından öğrendik.

14.04.2015Doğum

Yazar Sonuçları

Hamileliğin ilk 3 ayında vücutta neler meydana gelir

Hamileliğin ilk 3 ayında vücutta neler meydana gelir?

Gebeliğin anne adayında yaptığı değişiklikler ay ay ve dönem dönem farklılıklar gösterir. Anne adaylarının sistemleri, dış görünüşleri, psikolojik durumlarına kadar birçok değişiklik olur.

17.05.2017

Çoğul anneler

Unutulur her çocuğun kendi kimliği, kendi karakteriyle dünyaya geldiği.

11.05.2017
Gebelikte görülen depresyon belirtileri

Gebelikte görülen depresyon belirtileri

Gebelikte görülen depresyon hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, gebelikte görülen depresyonun belirtilerini açıklıyor.

13.03.2017
Doktoru, ebesi, psikoloğu, doulası Doğum neden ekip işi

Doktoru, ebesi, psikoloğu, doulası! Doğum neden ekip işi?

Doğum, aslında tıbbi bir sıkıntı olmadıkça ebenin işidir.

9.05.2016
Doğum: Güven ve teslimiyet

Doğum: Güven ve teslimiyet

Anne adayının doğum sürecinde güven içinde hissetmesi olmazsa olmazdır. Güven, korku ve kaygının panzehiridir...

30.03.2016

Gün geçtikçe artan kaygılar

Kaygı ve korkular büyüdükçe büyüyor. Yaşanması gereken mutluluk anlarını ağlama krizleri ve endişeli bakışlar alıyor.

1.02.2016

Üçüncü doğum...

Siz bu yazıyı okurken, muhtemelen ben üçüncü bebeğimi kucağıma almış olacağım. Ailemizin en minik ferdi olan Rüzgar Ege’yi doğurmuş, yine emziriyor, yine mis gibi bebek kokusu ile doyuyor olacağım.

4.06.2010

Hamilelikte Annenin Psikolojisi Bebeği Etkiler mi?

Doğum; sadece bir bebeğin dünyaya gelmesi değil, çiftin anneliğe ve babalığa da doğuşudur aynı zamanda ve insanoğlunun hikayesi doğduğu anda değil anne - babanın zihnine düştüğü anda ve atalarından gelen aktarımlarla şekillenir. Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna anlattı.

7.06.2019

Hamileliğe Psikolojik ve Fiziki Olarak Hazırlanmak Gerekiyor

Bebek sahibi olmak pek çok çiftin hayali, hatta günümüzde sadece çocuk yapmak için evlenenler çoğunlukta diyebiliriz. Ancak, bir bebeği dünyaya getirmenin hem psikolojik hem de fiziksel bedelleri var.

25.03.2019

Minicik bebeğin de psikolojisi olur!

Türkiye’de yayımlanan çocuk gelişimi kitaplarının büyük bir çoğunluğu “Nasıl çocuk yetiştirilir?” sorusuna odaklanıyor. Dr. Şirin Seçkin ve Prof. Dr. Gökhan Oral’ın birlikte yazdığı “Bana hazır mısın anne?” kitabı ise ilk kez anne-bebek psikolojisini ele alıyor. İkiliyle bir araya geldik ve son kitaplarını konuştuk.

9.02.2019
Hamilelik ruh sağlığını nasıl etkiler

Hamilelik ruh sağlığını nasıl etkiler?

Hamilelik döneminde anne adaylarının birçok kez ruhsal bunalım içine düştüğünü söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, anne adaylarına ve yakınlarına tavsiyelerde bulunuyor.

19.01.2017
Lohusa depresyonunu her anne yaşar mı

Lohusa depresyonunu her anne yaşar mı?

Saçını süpürge etmek değil kendine zaman ayırmak mutlu ediyor.

21.10.2016
Mama-süt çelişkisi ve B planları

Mama-süt çelişkisi ve B planları!

Mama konusunun yeni doğum yapmış anneler için ne kadar hassas bir başlık olduğu malum. Kimi için öcü mama ama kimi için de kurtarıcı olabiliyor.

20.07.2016
Doğum sonrası depresyonu mu yaşıyorsunuz

Doğum sonrası depresyonu mu yaşıyorsunuz?

Bu dönemde eş ve çevre desteği çok önemli!

16.05.2016