GeriHamilelik Hazırlığı Hamilelik kan testinde ne zaman, kaç günde belli olur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelik kan testinde ne zaman, kaç günde belli olur?

Hamilelik kan testinde ne zaman, kaç günde belli olur?

Gebe olduğundan süphelenen kadınlar için kan testi kesin sonuç olarak kabul edilir. Her ne kadar evde yapılan gebelik testlerine oranla daha kesin olsa da kan testinin de zamanı önemlidir. Peki, hamilelik kan testinde ne zaman, kaç günde belli olur? İşte hamilelikte kan testi hakkında merak edilenler...

Adet (Regl) günü geçmiş olan ya da hamilelik hazırlığı yapan kadınlar için gebelik testi sabırsızlıkla beklenir. Bir an önce sonucu öğrenmek isteyen anne adayları hamilelik (gebelik) testi ne zaman araştırmalarına başlarlar. İlk başta genellikle evde idrardan hamilelik (gebelik) testi yapılır ve en erken hamilelik (gebelik) testi ne zaman çıkar merak konusudur. Peki, hamilelik kan testinde ne zaman çıkar, kaç günde yapılır? İşte detaylar...

Hamilelik kan testinde ne zaman belli olur?

Kan testi idrar testine göre daha hassas ve güvenilirdir. Ancak kan testi için de adet gecikmesinden sonra ortalama 2 gün beklenmesi uygun olur. Kişiye göre değişen bu ortalamada bir haftaya kadar kesin sonuç göstermeyen gebelikler de mevcuttur.

En erken gebelik belirtileri nelerdir?

Anne adaylarının gebelik testi yapmaları için görmeleri veya hissetmeleri gereken birkaç belirti vardır. Bunlar sıklıkla adette gecikme, mide bulantısı, baş dönmesi, yorulma, çarpıntı gibi sayılabilir. Bu belirtilerin varlığında gebelik testi yapmanız durumu netleştirmek anlamında iyidir.

Hamilelik (gebelik) testlerini yapmanız için en uygun zaman kendinize gebelik belirtileri gözlemlediğiniz zamandır. Bu belirtileri gözlemledikten sonra evde, kendiniz bu gebelik testini yapabilirsiniz. Bu testin sonucuna da güvenmiyorsanız doktorunuzdan kan testi yapmasını isteyebilirsiniz. Doktorunuzun yaptırdığı bu kan testinde hormonlarınıza bakılacaktır. Bakılan hormonlarınızın seviyelerinden gebe olup olmadığınız anlaşılmaktadır. Bu testin sonucu da pozitif çıktığı zaman gebe olduğunuz anlamına gelmektedir.

False