Hamileliğin ilk 3 ayında yüksek ateşe dikkat!

Güncelleme Tarihi:

Hamileliğin ilk 3 ayında yüksek ateşe dikkat
Oluşturulma Tarihi: Nisan 01, 2015 12:30

Hamilelikte gripten korunmak için neler yapılmalı?

Haberin Devamı

Gripten korunmanın en etkili yolu o yılın grip aşısını olmaktır. Özellikle kalp, astım, diyabet hastaları, bağışıklığı baskılayan ilaç kullananlar, çok yaşlılar ve hamilelerin grip aşısı olması önerilmektedir. Grip aşısı bu güne kadar milyonlarca hamile kadına yapılmıştır ve bebeğe zararlı bir etkisi gösterilmemiştir. Diğer yandan gebelikte geçirilen gribin normalden daha ağır ve uzun süren bir hastalığa neden olduğunu görmekteyiz. Bu süreçte zatürre ve zatürreye bağlı erken doğumlar ve hatta anne ölümleri bile olabilmektedir. Gündelik yaşamda ise hastalıktan korunma önerilerine uyulması, gribin yayılmasını azaltacaktır.

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Grip aşısı olmanız konusunda doktorunuza danışın.
 • Hasta kimselerle yakın temastan kaçının. Grip olan kişi hastalığın şikayetleri ortaya çıkmadan bir gün önceden virüsü başkalarına yaymaya başlar ve 6-7 gün boyunca devam eder. Hasta ne kadar genç ve bağışıklık sistemi zayıfsa hastalığı yayma süresi uzar.
 • Grip virüsleri sağlam el derinizden vücudunuza giremez ancak elleriniz virüsü bu giriş yerlerine taşır. Bu sebeple ellerinizi sık sık yıkayın, ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza sürmeyin.
 • Evinizde, iş yerinizde ve okullarda elle temas edilen ortak yerlerin (sıra, telefon, kapı kolları, tebeşir ya da boardmarker gibi) sık sık temizlenmesi gerekir. Grip virüsleri bu yüzeylere bulaştıktan sonra 2 ila 8 saat arasında canlı kalarak enfeksiyona neden olabilir. İş yerinin ya da okulun kapatılmasına gerek olmasa da ortak kullanılan tuvaletlerde sabun, kağıt havlu gibi hijyenik ürünlerin yeterince bulundurulması son derece önemlidir. Su, sabun, lavabo olmayan ortamlarda alkol içeren el dezenfektanları virüsü yok etmede etkili olduğunu unutmayın.
 • Vücut direncinizi özellikle gribin salgın yaptığı Ekim, Mart yüksek tutmak için uykunuzu tam alın, sigara, alkol tüketmeyin, bol sıvı ve sebze, meyve tüketin, bunların yanı sıra haftada 150 dakika tempolu spor yapın. Unutmayın ki grip virüsü vücut direnci yüksek olanlarda daha zor hastalık yapmaktadır.

GEBELİK SIRASINDA GRİP ŞİKAYETLERİ BAŞLARSA NE YAPMALISINIZ?

 • Hastalık belirtileri başlarsa ilk 2 günün hastalığın atlatılmasında çok önemli olduğunu bilin ve mutlaka evde istirahat edin. Hastalıkla savaşta erken tedavinin çok daha etkili olduğunu unutmayın.
 • Eğer hastalığa yakalandıysanız işe ya da okula gitmeyin. Maske takın ve sık sık ellerinizi yıkayın. Bu şekilde hastalığın diğer insanlara yayılmasına ve salgına dönüşmesine engel olabilirsiniz.
 • Grip vücudunuza su kaybettirecektir. Günlük en az 3 litre sıvı almaya çalışın. Bu sıvı sadece su olarak değil, 5 kupayı geçmemek kaydıyla ıhlamur, zencefil çayları şeklinde olabilir. Eğer diyabetiniz yoksa bu çaylara bal da katabilirsiniz.
 • Mineral-maden suları terleme ile kaybettiğiniz elektrolitleri desteklemenize yardımcı olur. Taze meyve suları vitamin desteği açısından önemlidir. Yabanmersini çayı ya da suyunun antioksidan özelliği vardır.
 • İstiridye afrodizyak özelliği ile bilinir ancak çinko minerali yönünden çok zengindir ve çinko nasıl olduğu bilinmemekle beraber antiviral özelliğe sahiptir.
 • Hem sıvı desteği hem de antioksidan özelliği olması sebebiyle kullanılması önerilen karpuzun yanı sıra, kış aylarında bolca bulunan beyaz ve kırmızı lahana da immün sistem güçlendirici glutamine içerir.
 • Badem, E vitamini, greyfurt ise C vitamini deposudur. Buğday tohumu çinko, antioksidan ve B vitamini deposudur.
 • Yağsız yoğurt tüketimi ile grip oluşumunun azaldığını gösteren çalışmalar mevcuttur.
 • Sarımsak, brokoli, ıspanak, çay, tatlı patates vücut direncini arttıran besinlerdir. Tüm bu besinleri tüketmeniz grip ile mücadelede size yarar sağlayacaktır.
 • Kafein, idrar söktürücü olduğu için su kaybınızı arttıracaktır bu sebeple kafeinli içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bir şey içmek bulantı yapıyor ise küçük yudumlar işe yarayacaktır. Büyük yudumlar bulantıyı arttırabilir. Yeterince sıvı aldığınızı idrarınızın renginin neredeyse renksiz denilecek kadar açık olmasından anlayabilirsiniz. Sık idrara çıkmak yeterli sıvı aldığınızın göstergesi değildir. Gebelikte doğal olarak sık idrara gitme hissi olur.
 • Bol bol çorba için. Özellikle tavuk suyu çorbası annelerimizden kalan özelliği ile aynı zamanda psikolojik destek görevi de yapacaktır.
 • Vücudunuzun sesini dinleyin. Size dinlenmeniz gerektiğini söyleyecektir. Dinlenmek enfeksiyonla mücadelede vücudunuza yardım eder. Gece uykularını ihmal etmeyin. Vücut direncinizde gece uyku ritminin korunması önemlidir. En az 8 saat gece uykunuz olmalıdır.
 • Soluduğunuz havanın kuru olmamasına dikkat edin. Kuru kalorifer havası boğaz ağrınızı attırır. Gebelikte zaten burun tıkanıklığı çok görülür. Nemli hava almanız boğaz ağrısına iyi gelir. Bulunduğunuz odayı nemlendirin ve burnunuzu sık sık temizleyerek ağızdan değil, burundan nefes almaya çalışın. Burun tıkanıklığı çok fazla ise bir iki damla okaliptus katılmış buharlı suyun üstüne başınızı havlu ile kapatarak buhar çadırı oluşturabilirsiniz.
 • Baş ağrısı, yüz ağrısı gibi sinüs ağrıları için yüzünüze sıcak havlularla masaj yapabilirsiniz. Ağrılarınızı azaltmada yardımcı olacaktır.
 • Boğaz pastilleri, sıkı şekerler boğaz ağrısını azaltmada ve enfeksiyonla savaşacak enerji vermede etkilidir.
 • Gebeliğinizin ilk üç ayında iseniz 39 dereceden yüksek ateşiniz düşüklere neden olabilir. Ilık duşlar, alına ve eklem yerlerine ıslak pansumanlar uygulamalısınız buna rağmen ateşiniz düşmez ise parasetamol içerikli bir ilaç kullanabilirsiniz.
 • Geniz akıntısında bir süre düz yattıktan sonra ılık tuzlu su ile gargara yapmak yapışkan balgamı daha rahat atmanıza ve kulak dolgunluğunuza iyi gelecektir.
 • Burun tıkanıklığı ve kulak dolgunluğu için ılık tuzlu su ya da deniz suyu ile burun temizliği yapın. Bir burun deliğinizden suyu çekin ve diğerinden çıkarmaya çalışın. Burnunuzun açık olması hem burundan nemli hava alarak boğaz ağrısının azalmasına hem de sinüzit gibi grip sonrası ikincil enfeksiyonların önlenmesine faydası olacaktır.

Bütün yaptıklarınıza rağmen ateşiniz düşmez ise renkli balgam, şiddetli öksürük, göğüs ağrısı gibi şikayetleriniz olursa doktorunuza başvurmalısınız. Antibiyotikleri sadece doktorunuz tavsiye ederse kullanın.

Haberin Devamı

Unutmayın ki gebelik vücut direncinizin düşük olduğu ve basit enfeksiyonların bile ağır ve uzun seyrettiği bir dönemdir. Yukarda yazılan önerilere uymaya çalışın ve kötüye gittiğinizi düşündüğünüzde doktorunuza başvurmakta gecikmeyin.

Jinekolog Op. Dr. Cüneyt Genç 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!