GeriKişisel Bakım Gençlik kalemi (dermapen) nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençlik kalemi (dermapen) nedir?

Gençlik kalemi (dermapen) nedir?

Cildin ihtiyacı olan anti-aging ürünler Gençlik Kalemi'nin haznesine konur.

Gençlik kaleminin cildi içinden ve dışından yenilemeye çalışan ajanların tek bir cihazda toplanmasından oluştuğunu söyleyen Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr. Mehmet Çelik, gençlik kalemini anlattı.

GENÇLİK KALEMİ NEDİR?

Gençlik Kalemi; cildin içinden ve dışından yenilemeye çalışan ajanların tek bir cihazda toplanmasından oluşan; mikrobermabrazyon ve mezoterapi sentezi bir uygulamadır.

Gençlik Kalemi; dermapen cihazı üzerinde bulunan titanyum iğnecikten ve cildin ihtiyacı olan anti aging ürünü depolamaya tarayan bir haznecikten oluşur. Kalem ucuna benzeyen Dermapen cihazında boyu 0,5 mm-2,5 mm arasında değişen iğneciler vardır, boyu uygulamanın kişinin ihtiyacına göre seçilir. Bu iğneciklerle dermabrazyon etkisi için cilde saniyede 50 ila 150 vuruş yapılır. Vuruş sayısı da yine cildin ihtiyacına göre belirlenir.

Cildin ihtiyacı olan nem sağlayan, leke karşıtı ya da anti aging ürünler Gençlik Kalemi’nin ürün haznesine konur ve aynı anda cilde verilerek etkinin artırılması sağlanır.

 

Gençlik kalemi (dermapen) nedir
 

Gençlik Kalemi’nin cildin görünen yüzünü uyararak yenilemeyi hedefleyen yöntemlerden farkı; cildi içeriden destekleyen mezoterapi uygulamalarının etkisini de aynı anda sunabilmesidir. İğne boyu ve vuruş sayısından sonra, cilde verilecek ürünler de kişinin ihtiyacına göre bir kokteyl oluşturularak protokol tamamlanır ve Gençlik Kalemi ile cilde yedirilir.

Gençlik Kalemi’nin bir başka farkı ise nano teknoloji ile üretilmiş, leke giderme, kırışıklıkları hafifletme, mor halkaları ve ödemleri azaltma vb. özellikteki ürünlerle uygulamanın güçlendirilmesidir. Bilindiği üzere dışarıdan verilen vitamin, hyalüronik asitlerle cildin güçlenmesi, cilt bariyerinin kuvvetli oluşundan ötürü sınırlı bir başarı sağlar. Gençlik kalemi ile açılan küçük kanallardan derinin alt tabakalarına kadar ulaşan büyüme faktörleri, bitkisel kök hücre ekstreleri, vitamin ve serumlar Gençlik Kalemi dermapen’in başarısını ve sonuçların kalıcılığını artırır.

GENÇLİK KALEMİ DERMAPEN NERELERDE KULLANILIR?

 • Akne izlerinin giderilmesinde ( hafif – orta, derin ve çok derin )
 • Lekelerin giderilmesinde
 • Hafif-derin kırışıklıkların görünümünün azaltılmasında
 • Geniş gözenekli deride gözeneklerin sıkılaştırılmasında
 • Cilt Çatlaklarının hafifletilmesinde
 • Saç dökülmesinin azaltılmasında
 • Yanıklardan sonra oluşan skarların hafifletilmesinde
 • Selülitlerin görünümünün azaltılmasında

ETKİSİ NE KADAR SÜRER, KAÇ SEANS UYGULANMASI GEREKİR?

Gençlik Kalemi dermapenle oluşan mikro kanallar derinin elastikiyeti sayesinde genelde 15 -30 dakika içerisinde kapanır. Kanalın tamamen kapanması ise birkaç saat alabilir. Eğer 0.5 mm gibi kısa iğneli bir kalem kullanıldıysa; cilt tipine ve yapılan uygulamaya yönelik olarak bir - iki haftada bir tekrarlanır. Ancak daha uzun iğneli bir kalem uygulaması yapıldıysa; işlem 4 haftada bir tekrarlanır. Sorunlu olmayan, sadece bakım ve yenileme amaçlı ciltler için 3 seans, lekeler için 6, akne, yara, yanık izleri için 8 ve üzeri seans uygulama önerilir.

 

Gençlik kalemi (dermapen) nedir
 

UYGULAMADAN SONRA NELER HİSSEDİLİR?

Uygulamada ağrı hissi hemen hemen hiç yoktur. Bu sebeple herhangi bir anestezi kremine ihtiyaç duyulmaz. Uygulama ertesi 30-45 dk. içinde ciltte kızarıklık kalmaz. Kişi gündelik hayatına uygulama günü dahil olmak üzere devam edebilir. Aynı gün makyaj yapmak ve yüzü yıkamak önerilmez. İşlem sonrası 3 gün boyunca yoğun retinoid asit, aha(alfa hidroksi asit) ve yoğun C vitamini içeren ürünleri kullanmamayı ve bu 3 gün boyunca cildi normal yapısına döndürecek nemlendirici ve yapılandırıcı ürünler tavsiye ederiz. Atlanmaması gereken en önemli nokta, güneş koruyucu kremlerin düzenli olarak kullanılmasıdır.

BU UYGULAMANIN ANTİ AGİNG AMAÇLI LAZER UYGULAMALARINDAN NE GİBİ FARKLARI VAR?

Bu uygulamanın avantajları; faydasıyla maliyeti karşılaştırıldığında hesaplı bir işlem olması, yan etki riskinin minimum olması, lazerle uygulama yapılamayan göz çevresi gibi küçük alanlara uygulama yapılabiliyor olması, her deri tipine uygulanabiliyor olması şeklinde sıralanabilir.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr. Mehmet Çelik

False