GeriErgen Sağlığı Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi?

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi?

Ergenlik dönemi, bize bağımlı çocuğumuzun yavaş yavaş bağımsızlaşmaya, yetkinleşmeye ve yetişkin rolleriyle tanışmaya başladığı dönemlerdir. Özellikle toplumla ve toplumun talepleriyle yüzleşir. Bu talepleri de tek başına yönetmek, sonuçlandırmak ister. Cinsellik de bu konulardan biridir. Uzman Psikolog Emir Erünsal, ergenlik döneminde cinsellik konusunda ailelere tavsiyelerde bulunuyor.


CİNSELLİK VE ÜREME FARKLI ANLATILMALI!

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Burada belirtmek gerekir ki pek çok ebeveyn cinsellik anlatacağım derken üreme anlatımı yapmakta. Üreme çocuk yapma eylemidir, cinsellik ise keyif için yapılan cinsel eylemlerin tümünü içerir. Bu farkı bilerek anlatım ve aktarım yapmakta fayda vardır.

Farklı kültürler ve hatta aynı kültürün içinde farklı anlayışlardan cinselliğe bakış açısı pek çeşitlidir ve ülkemizde de gelenekselden özgürlükçüye çeşitli yaklaşımlar gözlemlenmektedir. Konu cinsellik olunca ebeveynlerin cinselliğe bakış açısı da ergen çocuklarıyla iletişimlerinde aldıkları tavırları etkilemekte elbette.

                       


CİNSELLİK SADECE BİYOLOJİK BİR OLGU DEĞİLDİR

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Öncelikle buradan başlamak gerekli, cinsellik bir bireyin bedeniyle en fazla keyif alabileceği eylemdir. Lakin cinsellik sadece biyolojik bir olgu değil aksine psikolojik, sosyolojik ve politik de bir kavramdır. Ayrıca bekaret de yıllardır olduğu gibi popülaritesini korumakta erkeklerin kızlara, hatta kızların da kızlara psikolojik şiddet ve yaptırım aracı olmaya devam etmektedir.


ERGENLERİN BOCALAMA İHTİMALİ YÜKSEK

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Kişinin beden algısı, bedenini beğenmesi ve sunması, kimlerle eyleme girmeyi arzuladığı ve cinsellikte kadının ve erkeğin cinsel rolleri her ebeveynin kafasında kendi kararına göre şekillenmiştir. Böyle karmaşık ve çözümlemesi deneyimlerle şekillenen durumlarda ergenlerin bocalama ihtimali yüksektir.

Kararlarını kendi isteğine göre değil; arkadaş ya da partner dayatmasıyla alma olasılığı da oldukça yüksektir. Bu durumda ergenlerde kaygı yaratabilir, ya da davranışsal olarak aşırı eylemlere doğru yönelmelerine neden olabilir. Kendi kıyafetine, bedenine dikkat etme, aşırı makyaj, abartılı lakin taşınamayan giyim tarzı, sakal bıyık bırakma ve grandiyöz maço erkek tiplemelerine özenme ve taklit, imaj ile çok meşgul olma bu yaşlarda cinsel kaygılarla başlayabilir.


ERKEN CİNSELLİK DENEYİMLERİ NELERE NEDEN OLABİLİR?

 

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi
 

Erken cinsellik deneyimlerinde performans kaygısı ve başarısız olunma ihtimali yüksektir. Ülkemizde erken seksüalizasyon örneklerine bakıldığında erkek çocukların fuhuş ile deneyimlenmeleri gözlemlenmektedir. Kız çocuklarda ise genel eğilim romantik ya da yakın çevreden partnerlerle deneyimlenme yönündedir. Ayrıca çocuk gelinler de erken cinsel deneyimlenmenin bir hattıdır. Çocuğun cinselliği kendi yaş grubu civarında, romantik bir partnerle el ele tutuşarak, sarılarak ve öpüşerek deneyimlemesi en ehven tercihtir.


CİNSELLİK SADECE PENİS VE VAJİNA BİLLİKTELİĞİ İLE YAŞANMAZ

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Erken cinsellik deneyimlerini değerlendirirken cinsel eylemin içeriğini de genel hatlarıyla bilmekte fayda var. Toplumda pek çok bireyin kabulü ve yargısı cinselliğin penis ve vajina birleşmesi eylemi olduğudur. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Cinsel eylem el ele tutuşarak temasla başlar, içeriğinde öpüşme, sarılma, giyinik okşama, yarı çıplak sevişme, çıplak sevişme, cinsel organ teması içeren sevişme, sürtünme ve birleşme vardır.


ERGENLİK CİNSEL BİRLEŞME İÇİN UYGUN BİR DÖNEM DEĞİLDİR

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Bu açıdan bakıldığında ergen bireyin birleşme için yaşı erkendir. Deneyimsizdir ve bütün cinsel eylem paketini yönetme konusunda yetersiz ve kontrolsüzdür. Bu durum alay konusu bile olabilmektedir. Ebeveynler bu konularda çok detaycı olamadan, ortamı arkadaşlaştırmadan minimal bilgilendirmeler yapabilirler. Zamanlama konusunda birleşme için aceleci olunmaması, partnerin iyice tanınması gerektiği önerilerinde bulunabilirler.

Cinsellikte güven çok önemlidir, bu vurgulanmalıdır. Ayrıca cinsellikte onay ve beğenilmek de önemlidir bu da vurgulanmalıdır. Bütün eylemler aynı zamanda ve aynı şiddette yaşanmak zorunda değildir, bu da ergene aktarılabilir. Bu konuda bazı internet sitelerinden yardım alabilirler.


YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMADAN YAŞANAN CİNSELLİK OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURUR

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Cinsellik konusunda yeterli bilgi sahibi olunmadan yapılan eylemler kalıcı kaygılar ve veya depresif hallere davetiye çıkaran duygusal inişler yaratabilir. Erken yaşlarda performans kaygısıyla yaşanan başarısız deneyimler ya da partner tarafından çok iştahlı olmakla suçlanmak, ergen bireyin yetişkin hayatında kırılmalara neden olabilir.


KORKUTMADAN GÜVENLİ CİNSELLİK HAKKINDA BİLGİ VERİN

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Değinilmesi gereken bir diğer konu da güvenli cinsellik yaşanması olmalıdır. Ülkemizde cinsel yolla bulaşan hastalıklar erken yaşlarda bedenlere girmekte. Korunmasız cinsel birleşme ya da çoklu partnere sahip olma cinsel yolla bulaşan hastalıkları yaygınlaştırmakta. Bariyer korunma yönteminin bir biçimi olan prezervatif sadece hamilelikten korumaz, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruma sağlar. Çocuğunuzu bu konuda korkutmadan bilgilendiriniz.


CİNSELLİĞİN KİŞİYE ÖZEL VE HASSAS BİR KONU OLDUĞUNU BİLMELİ

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Bir başka konu da eylemlerin gizliliğine önem vermeyen yaşıt arkadaş gruplarıdır. Cinselliğin kişiye özel olduğu, hassas bir konu olduğu ve herkes ile her detayın paylaşılmaması gerektiğini ona anlatınız. Siz de her detayı öğrenme talebinde bulunmayınız.


SANAL ORTAMDA CİNSELLİK HAKKINDA BİLGİLENDİRİN

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Bir başka risk de sanal ortamdaki cinselliğin kontrol edilemeyişidir. Sanal seks ortamları ile ilgili olarak çocuğunuzu bilgilendirmelisiniz. Buralarda kendisinden yaşça büyük kimseler bulunabilir ve bu kimseler psikolojik ve veya duygusal şiddet yaratma olasılığı olan kimseler olabilir. Ayrıca buluşma talebi ve cinsel saldırı ihtimalleri de olabilir. Çocuğunuza yasaklamalar yapmak yerine bilgilendirmeler yapın.

False