GeriErgen Sağlığı Ergen çocuğunuzun uykusunu aldığından emin misiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergen çocuğunuzun uykusunu aldığından emin misiniz?

Ergen çocuğunuzun uykusunu aldığından emin misiniz?

Televizyon izleyen ya da bir bilgisayar oyunuyla meşgul olan bir ergenin uyku vakti gelince yatağa gitmesini sağlamak tüm ergen ebeveynlerinin en zorlandığı konulardan biri. Ergenler geç olmadan her gün belli bir saatte uyumanın sağlıkları için ne kadar önemli olduğunun farkında değiller. Halbuki erken yaşta iyi bir uyku rutinine sahip olmak oldukça önemlidir. Peki sizin ergen çocuğunuzu uykusunu yeterince alıyor mu ya da geç saatlere kadar neden uyumuyor biliyor musunuz?

1. ONUNLA KONUŞUN

Eğer aklında uyumasına engel olan bir şey varsa, bir şey olup olmadığını öğrenmek ve eğer isterse onlara tavsiye vermek kısacası onlarla iletişim kurmak uyumasına yardımcı olabilir.

2. OKULDA YAŞADIĞI SORUNLAR HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUN

Eğer  çocuğunuz okulda sorunlar yaşıyorlarsa, uyku problemi yaşıyor olabilir. Onun her zaman yanında olduğunuzu ona hissettirin. Okul döneminde en az yedi ila sekiz saat uyumanın önemi hakkında çocuğunuzla konuşun.

3. SPORA TEŞVİK EDİN

Egzersiz, daha iyi bir gece uykusu alma konusunda çocuğunuza yardımcı olabilir. Okul kulüpleri, okul spor takımları veya yerel bir spor kulübüne kaydolmak sadece sosyalleşmenin harika bir yolu değildir, aynı zamanda çocuğunuzun daha disiplinli olmasını ve belli bir zamanda yatmasını kolaylaştırabilir.

4. GÜN İÇERİSİNDE İÇTİKLERİNİ KONTROL EDİN

Gazlı içecekleri, kahveyi ve tatlıları azaltmak kafein alımını azaltacağı için daha rahat uyumasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzu bu fikre ikna etmek zor olabilir, ancak belki hafta sonu ödül olarak bir gazlı içecek içmelerine izin verilmesi, işinizi kolaylaştırabilir.

5.YATMADAN ÖNCE YEDİKLERİNE DİKKAT EDİN

Yatmadan önce ne yediklerini izlemek de uyku düzenlerinde yardımcı olabilir. Çocuğunuz yatmaya yakın atıştırmalık veya yemek yiyorsa, o zaman yemek sadece midesine oturacak ve sindirmek için uygun bir zamana sahip olmayacak, böylece uykuya dalması zorlaşacaktır.

6. BİR UYKU DÜZENİ OLUŞTURUN

Eğer birden fazla çocuğunuz varsa ve büyük çocuğunuz uyku düzeninin öneminin farkındaysa diğer çocuklarınızın uykusunu düzene sokmak daha kolay olabilir. Hepsinin aynı rutinde hareket etmesi makul bir zamanda uyumalarına yardımcı olacaktır.

7- ODASINDAKİ TELEVİZYONU YA DA OYUN KONSOLUNU FİŞTEN ÇEKİN

TV'yi ve oyun konsolunu mutlaka fişten çekin ki ışık gelmesin. Odası ne kadar karanlık olursa o kadar kolay uykuya dalacaktır.

8. ODANIN FİZİKİ KOŞULLARINI KONTROL EDİN

Ayrıca uyku ortamlarının rahat bir ortam olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yatak odasının sıcaklığını, gürültü seviyesini, genel güvenliğini kontrol etmek ve gerekli değişiklikleri yapmak, kararlaştırılan zamanda yatmaya daha istekli olmalarını sağlayabilir. Yatak çarşaflarını haftada bir değiştirmek büyük fark yaratabilir. Yatağı eskiyse ya da konforlu değilse mutlaka değiştirin.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

False