GeriSağlık En çok tercih edilen diyet gıda: Chia tohumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En çok tercih edilen diyet gıda: Chia tohumu

En çok tercih edilen diyet gıda: Chia tohumu

Meksika ve Güney Amerika’da sıkça tüketilen ve Aztekler’in en önemli besin kaynağı olan chia tohumunun ülkemizde popülaritesi her geçen gün artıyor. Chia Maya dilinde “güç” ve “kuvvet” anlamına gelir.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar Chia tohumunun somon balığından bile daha yüksek oranda omega3 içerdiğini ortaya koymuştur.

'Plant Foods for Human Nutrition' dergisinde yayımlanan bir araştırmada, 7 gün boyunca günde 25 gram chia tüketen kişilerin vücutlarındaki omega-3 yağ asidi seviyesinin önemli miktarda arttığı gözlenmiştir.

En çok tercih edilen diyet gıda: Chia tohumu

TÜM DÜNYADA ÜNLÜLERİN DİYET LİSTESİNE GİRDİ

Miranda Kerr, Sarah Jesica Parker ve Shakira gibi ünlüler kullanıyor.

Kilo vermek için diyet yapanlara zengin bir protein kaynağı olan chia tohumu farklı tarifler ile salata-tatlı hatta börek gibi yiyeceklerin içinde de sıkça tüketiliyor.

Yüksek lif içeriğine bağlı olarak doygunluğu artırarak kilo vermeyi kolaylaştırıcı olarak tüm dünyada diyet listelerinde yerini alan chia tohumu şimdi de Türkiye’de kısa zamanda sofralara girmeyi başardı.

Dünyada süper gıda adı verilen chia tohumunu kullanan ünlüler arasında Miranda Kerr, Sarah Jessica Parker, Shakira gibi ünlülerde var. Bu ünlülerin spor hocası Anna Kaiser, çalıştırdığı ünlülerin beslenme listesinden bu ürünü eksik etmiyor.

En çok tercih edilen diyet gıda: Chia tohumu

Shakira ve Anna Kaiser (Fotoğraf: Instagram)

Ayrıca chia tohumları su ile birleşince şişerek jelimsi yapı oluşturur. Bu özelliğiyle midede yer kaplayarak tokluk hissine yardımcı oluyor. Besin öğeleri içeriğine bakıldığında kalp sağlığı, kemik sağlığı, sindirim sistemine faydalı olduğunu da ayrıca uzmanlar kaydediyor.

KİLO VERİRKEN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ ÇÖKMEYECEK 

‘Anti-inflamutar’ özellikte olan bu tohum sadece bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda da hastalıklarla savaşma konusunda da size yardımcı olur.Anti-inflamutar besinler daha uzun, daha sağlıklı ve daha huzurlu bir yaşam sürmemize katkı sağlar.

UZMANLAR UYARIYOR, ZAYIFLARKEN GLUTENE DİKKAT!

Chia tohumunun glutensiz olması ise çölyak hastaları ve diyet yapanlar için sağlıklı bir alternatif olduğunu vurgulayan uzmanlar Yapılan araştırmalarda chia tohumunun sindirildiğinde midede de aynı formu aldığını ortaya çıkarmıştır. Midede oluşan jel karbonhidratlar ile onları parçalayan sindirim enzimleri arasında bir bariyer oluşturuyor, dolayısıyla karbonhidratların şekere dönüşme süreci yavaşlamış oluyor. Chia tohumu bu sayede kan şekeri seviyesini normalleştirirken aldığı form sayesinde acıkmayı önlüyor, uzun süre tok tutuyor
Tok tutması, acıkmayı önlemesi ve günlük protein ihtiyacının çokca fazlasını karşılaması nedeniyle zayıflamak isteyenler için de çok iyi bir seçenek olan Chia tohumu, bunların yanı sıra et ve balık ürünlerinin de yerini tutabiliyor.

Chia tohumlarının bir diğer önemli özelliği içeriklerindeki yüksek yağ seviyesi olduğunu söyleyen aratırmacılar Bu tohumun kaliteli bir yağ olan omega-3 yağ asitlerinden zengin olduğunu ortaya çıkardılar.

Doymamış yağ asitleri vücudun A, D, E, K gibi yağda çözünen vitaminlerin emilmesine yardım eder. Ayrıca et, balık gibi diğer omega-3 kaynaklarının tersine chia da kolesterol olmaması da bu tohumu daha avantajlı bir hale getirmektedir.

Chia kökeni; Meksika ve Guetemala’da yetişen bir adaçayı türünün (Salviahispanica) tohumlarıdır. Chia tohumu yüzyıllardır var olmasına rağmen ülkemizde yeni duyulmaya başlandı ve kısa sürede içerdiği sağlık ile popüler bir besin olmayı başardı.

En çok tercih edilen diyet gıda: Chia tohumu

CHİA TOHUMU BESİN DEĞERİ

28 gramlık chia tohumunda yaklaşık 139 kalori, 11 gr lif, 4 gr protein, 9 gr yağ içeriyor. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden de önemli içeriğe sahip. Yüksek miktarda çözünebilir lif içeren chia tohumları, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından da zengin.

Tadı nötr olan sağlığa faydalı bu minik tohumlar bir çok yemeğe de ilave edilebiliyor; salatalara, yemeklere, yoğurda, içeceklere karıştırarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda chia’nın su veya süt ile karıştırıldığında jelleşme özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Tokluk hissini uzatması için uzmanlar tarafından da bu şekilde önerliyor. 

False