El estetiği ile 20 yaş gençleşmek mümkün

Güncelleme Tarihi:

El estetiği ile 20 yaş gençleşmek mümkün
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2015 12:28

Gelişen teknoloji ile artık elinizin yaşlanmasının da önüne geçilebiliyor!

Haberin Devamı

Gün geçtikçe yaşınızın ve güneşin zararlı etkisiyle ellerinizdeki kalın mavi damarlar belirginleşir, elleriniz daha zayıf ve erimiş görünmeye başlar, üzerlerinde de kahverengi lekeler belirir. Ancak gelişen teknoloji ile artık elinizin yaşlanmasının da önüne geçmek mümkün. Plastik, Rekonstüriktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Kihtir, el estetiği hakkında merak edilenleri anlattı.

Elleri 5-20 yaş kadar gençleştiriyor

El estetiğinde amaç elin zarif ancak zayıf olmayan, güçlü ancak kalın olmayan, üzerinde mavi damarları mevcut ancak çok sayıda ve kalın olmayan, nemli ancak terli olmayan, lekesiz ve parlak ciltli durumunu kazanmasıdır. Kesin bir rakam mümkün olmamakla birlikte, el estetiği ile elleri 15-25 yaş kadar daha genç göstermek mümkün olabilmektedir.

Ellerin üstünde belirginleşen kalın mavi damarlar genellikle ileri yaşla ortaya çıkmakla birlikte orta yaşlarda da izlenebilir. Tedavilerinde skleroterapi ve lazer yöntemlerinden yararlanılır. Skleroterapide kalın mavi damarın içine, çok ince bir iğne yardımıyla ilaç enjekte edilerek damarın incelmesi ya da kaybolması sağlanır. Çok ince mavi ya da kırmızı kılcal damarlar ise cilt üstünden uygulanan lazer ışını yardımıyla yok edilir.

En çok tercih edilen yöntem yağ grefti uygulaması

Ellerin yaşla zayıf ve erimiş bir görünüm kazanması durumunda ise yağ greftlerinden veya hazır dolgu maddelerinden yararlanılır. Yağ grefti uygulamasında kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığı için, uygun teknikle yapılan yağ greftinden sonra yağın %30-40’ı zamanla emilmekle birlikte, %60-70’i canlılığını koruduğu için etki kalıcı olur. En çok tercih edilen yöntem yağ grefti uygulamasıdır. Ayrıca hazır dolgu maddeleri de cilt altına enjekte edildikten sonra, türlerine göre 9-18 ay arası değişen sürelerle zamanla emilirler.

Ellerde görülen üçüncü durum ise yaş ve güneş etkisiyle cildin üstünde beliren kahverengi lekelerdir. Bunların tedavisinde ise lazer veya çeşitli peel uygulamalarından yararlanılabilir.

Tedavi mevsime göre planlanır

El estetiği cildin üstüne sürülen lokal anestezikli kremler yardımıyla ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilen yöntemlerdir. Hatta çoğunda anestezi bile gerekmez. Tedavinin zamanlaması kullanılan yönteme göre değişir. Lekelerin tedavisinde cilde dışarıdan lazer veya peel tedavisi söz konusu olduğu için leke tedavilerini yaz aylarında uygulanmaz. Belirginleşmiş damarların skleroterapi tedavisi ile hazır ve yağ dolgular ise her ay uygulanabilir. El estetiği tedavilerinin tümü zaten aynı seansta uygulanmadığı için tedavi mevsime göre planlanabilir.

Her tıbbi girişimde olduğu gibi el estetiği girişimlerinin de bazı riskleri vardır. Ancak burada izlenen riskler çoğunlukla geçicidir. Bunlar arasında geçici morluk, şişme, hafif ağrı ve leke tedavilerinden sonra kısa süreli yüzeysel kabuklanmalar sayılabilir. El fonksiyonları etkilenmez. Bandaj, sadece skleroterapiden sonra ve 2 gün süreyle kullanılır. Bu süre içinde bile parmaklar açıktadır ve kullanabilir durumdadır. Leke tedavisinden sonra ise birkaç gün krem sürülür ve birkaç ay güneş kremi kullanılır.

Plastik, Rekonstüriktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Kihtir

El estetiği ile 20 yaş gençleşmek mümkün

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!