GeriSağlık Detoks için en iyi 8 besin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Detoks için en iyi 8 besin!

Detoks için en iyi 8 besin!

Yemeği fazla kaçıranlar bu besinlere yönelebilir.


LAHANA

Lahana yüksek kortizol düzeyinin ciltte oluşturduğu hızlı bozulmalara, kırışıklıkların belirginleşmesine karşı koyan bir besindir. Yüksek kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcıdır. Lahana gibi antiinflamatuar özelliği olan ve A, E, C vitamininden zengin besinler kortizol seviyesini düşürmede olumlu etkilere sahiptir. Aynı zamanda göz çevresi kırışıklıklarını da azaltır. Mor lahana yeşile göre 6-8 kat daha fazla C vitamini içerir.

Detoks için en iyi 8 besin


DEREOTU

Yavaş kan dolaşımı büyük bir sorun olup saç dökülmesinden cilt koyulaşmasına kadar birçok sağlık sorununa yol açabilir. Dereotu, dokularda iyi bir kan dolaşımı sağlar ve cildi temizler, oksijenle dolmasını sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin vücut ve deriye daha fazla oksijen taşımasını sağlayan demir içeren bir besindir. Ayrıca donuk cilt oluşumunu önlemeye yardımcı kalsiyum ve iyot bakımından da zengindir.

Detoks için en iyi 8 besin


KIRMIZI PANCAR

Kırmızı pancar soluk gözleri aydınlatan ve lenf sistemini canladırmaya yardımcı olan bir besindir. Lenf sisteminin canlanmasını sağlar. Pancar yüksek demir içerir. İçeriğinde aynı zamanda karaciğer ve lenf sağlığını destekleyen antioksidan olan betasiyanin bulunur. Pancar vücudu göze giden kılcal damarların da olduğu toksinlerden ve kan birikimlerinden arındıran doğal bir kolon temizleyicidir. Kanda oksijen taşıma kapasitesini %400 artırır.

Detoks için en iyi 8 besin


KİŞNİŞ

Anti selülit etkisiyle yağ hücrelerini büyüten, selülit görünümünü artırabilen ağır metallerin vücuttan atımına yardımcı olur.

Detoks için en iyi 8 besin


YULAF

Selülitlerle savaşan bir diğer besindir. Doğal ve işlenmemiş olmalıdır. Yüksek lif içeriğiyle uzun dönem selülit karşıtı etkisi bulunur. Lif, yağ hücrelerinden açığa çıkan toksinlerin temizlenmesi ve yok edilmesine yardımcıdır, bu sayede vücutta yeniden dolaşıma katılıp selülite dönüşmesi engellenir.

Detoks için en iyi 8 besin


TURUNÇGİLLER

Ciltte kolejen yapımı ve görünür selülit oluşumunu önleyen C vitamini kaynağı besinler selülitlerle savaşır. Mide rahatsızlığınız yoksa turunçgilleri aç karnına tüketin.

Detoks için en iyi 8 besin


CEVİZ

Cildinizin daha yumuşak ve güzel olmasına yardımcı bir güzellik besinidir. Hücre membranını oksidatif hasara karşı güçlendiren ve eklemleri kayganlaştıran etkisi vardır. Omega 3 içeriğiyle cildi güçlendirir ve daha esnek yapar. Ceviz gibi güzellik yağları yaşla bağlı lekeleri, deride sarkmaları, saçtaki incelmeleri, yılların getirdiklerini geri götürebilir. Ceviz; et, baharatlar, salatalarla zenginleştirilip tüketilebilir.

Detoks için en iyi 8 besin


AY ÇEKİRDEĞİ

Hücresel zarara yol açan serbest radikallerden arınmaya yardımcıdır. Var olan yaşlılık lekelerini ortadan kaldırmak ve onları engellemeye yardımcı olabilen E vitamininden zengindir.

Detoks için en iyi 8 besin

False