D vitamini birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan

Güncelleme Tarihi:

D vitamini birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan
Oluşturulma Tarihi: Ekim 22, 2018 00:15

Kadınlarda yaşlanma sürecinin en doğal parçası olan menopoz hakkında bilinmesi gereken en önemli şey kesinlikle bir hastalık olmadığıdır. Ancak menopoz döneminde ve sonrasında kadınlar için tehdit oluşturan osteoporozun yıkıcı etkilerinden D vitamini ile korunmak mümkün.

Haberin Devamı

Menopozdan sonra osteoporoz riskine karşı D vitaminin önemine değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orkide Şancı, ‘’Menopoz dönemi, hormonların değişmesi nedeniyle ortaya çıkan çeşitli şikâyetlerin başlıca sebebidir. Bu şikâyetlerin en aza indirilmesi ve menopoz sonrası sağlık sorunlarından korunmada D vitaminin rolü yadsınamaz’’ dedi ve D vitamininin faydalarını sıraladı.

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısının zayıflaması sonucunda, kemik kırılganlığında ve kırık ihtimalinde artış ile kendini gösteren bir iskelet hastalığıdır. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası yumurtalıkların ürettiği östrojen seviyesi önemli ölçüde azalmasıyla osteoporoz gelişimiz hızlanmaktadır. Bu nedenle osteoporoz riskini en aza indirmek ve kemik sağlığını desteklemek için kalsiyum alımı çok önemlidir.

Haberin Devamı

D VİTAMİNİNİN FAYDALARI

• D vitamini diğer vitaminlerden farklı olarak daha çok bir hormon gibi işlev görmesi bakımından benzersizdir.

• Kalsiyumun bağırsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan mucizevi bir hormon olan D vitamini, vücudun birçok işlevinde merkezi bir rol oynar.

• Özellikle menopoz sırasında ve sonrasında kadın sağlığı için en önemli destekleyicilerden biridir.

• D vitamini vücudumuzun kalsiyumu kullanabilmesi için kritik bir noktadadır. 40 yaş üzeri veya çeşitli nedenlerle osteoporoz riskine sahip olan kadınlar yeterli miktarda D vitamini aldığından emin olmalıdır.

• Kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu sadece osteoporoz değil birçok sağlık problemine karşı koruyucudur.

• Yapılan çeşitli araştırmalarda göre kalp hastalığının, osteoporozun, diyabetin, kanserin ve kilo alımının önlenmesinde D vitaminin önemli bir yere sahip olduğunu ve çoğu sağlık probleminin D vitamini eksikliğiyle ilişkili olduğu da belirtilmiştir.

D VİTAMİNİ KAYNAKLARI NELERDİR?

Vücudumuzdaki D vitamininin bir kısmı balık, süt, yumurta ve çeşitli sebzeler gibi doğal besin zinciri ile alınabilse de büyük oranda güneş yardımı ile alınabilir. Güneş ışığı, D vitamini için mükemmel bir kaynaktır, doğru açıyla ve doğru zamanda 15 dakika dışarıda kalmak, vücudunuzun yeterli seviyede vitamin D almasını sağlayabilir.

Haberin Devamı

Doğal yollar dışındaki vitamin takviyelerinde özellikle dikkat edilmesi gereken şey mutlaka doktor kontrolünde alınması gerektiğidir.
Hem besin hem de güneş kaynaklı D vitamini düzeyinin yeterli olup olmadığının “D3-vitamin testi” yaptırarak öğrenebilirsiniz.

BAKMADAN GEÇME!