Çoğul gebeliklerde yaşanan sorunlar nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Çoğul gebeliklerde yaşanan sorunlar nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Ekim 06, 2015 10:30

İkiz ve üçüz hamilelikler ile ilgili merak edilenler...

Haberin Devamı

Anne rahiminde iki veya daha fazla embriyonun (bebeğin) oluştuğu gebeliklere çoğul ya da ikiz gebelik adı verilir. Tüm doğumların sadece %3’ü çoğul ya da ikiz doğum olmakla birlikte bu oran gün geçtikçe artmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji-Riskli Gebelikler Uzmanı Prof. Dr. Özgür Deren, ikiz hamilelikler ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Günümüzde çoğul ve ikiz hamileliklerin önemli bir kısmında etken, tüp bebek tekniklerinde rahim içine verilen embriyo (bebek) sayısının yüksek olmasıdır. Çoğul ve ikiz hamilelikler, başta erken doğum ve bebek gelişimindeki sorunlar olmak üzere çeşitli riskleri de beraberinde getirir. Bu yüzden gebe annenin çoğul veya ikiz bebek taşıdığı ortaya çıktıktan sonra, gebelik ve bebek gelişimi takibi için bir riskli gebelik uzmanına (perinatolog) başvurması en idealidir.

ÇOĞUL-İKİZ GEBELİĞİN GETİRDİĞİ SORUNLAR NELERDİR?

Erken doğum: İkiz gebeliklerin yarısı, ikiden daha yüksek sayılardaki bebeklerin ise tamamına yakını 37. gebelik haftasından önce doğmakta yani çoğul ve ikiz hamilelikler genelde erken doğum ile sonuçlanmaktadır.

Hamilelik ile ortaya çıkan hipertansiyon: Çoğul ya da ikiz gebelik yaşayan annelerde gebeliğe bağlı hipertansiyon gelişme sıklığı normal gebeliklere göre 3 kat daha fazladır.

Anemi (Kansızlık) : Çoğul ve ikiz gebelikte hamile annede anemi görülme sıklığı 2 kat artmıştır.

Doğum defektleri: Bebekte nöral tüp defekti, kalp ve sindirim sistemi anormallikleri (anomalileri) görülme sıklığı çoğul ve ikiz gebeliklerde normal hamileliklere göre yaklaşık 2 kat artar.

Düşük: Çoğul ve ikiz hamile kadınların gebeliklerinin düşük ile sonuçlanması riski normal gebeliklere göre daha fazladır.

ÇOĞUL - İKİZ GEBELİKLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Beslenme: Çoğul ve ikiz hamile annelerin protein, kalori ve demir ihtiyacı normal gebelikten daha fazladır.

Yönlendirme: Çoğul ve ya ikiz gebeliği olan anne, gebelik takibi için mümkünse bir maternal-fetal tıp (riskli gebelik) uzmanına yönlendirilmeli, özel testler ve detaylı ultrason için ise mutlaka perinatolog (riskli gebelik uzmanı) ile temasa geçilmelidir.

Doğum öncesi kontrol sayısının arttırılması: Çoğul ve ikiz gebeliklerde oluşabilecek sorunların erken belirlenebilmesi amacıyla kadın doğum doktoru (mümkünse riskli gebelik uzmanı) kontrolleri daha sık yapılmalıdır.

Dinlenme: Anne evde veya hastanede yatak istirahatine ihtiyaç duyabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji-Riskli Gebelikler Uzmanı Prof. Dr. Özgür Deren

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!