GeriÇocuk Sağlığı Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer? Çocuklarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir (Evde doğal çözümler)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer? Çocuklarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir (Evde doğal çözümler)

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer? Çocuklarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir (Evde doğal çözümler)

Soğuk kış aylarında nezle, grip, soğuk algınlığı gibi sorunların artması ile burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi şikayetlerle sıkça karşılaşılır. Bazen de burun tıkanıklığı tek taraflı olabilir. İnsanın günlük yaşamını olumsuz bir yönde etkileyen buru tıkanıklığı nefes almayı önemli ölçüde zorlaştırır. Aynı zamanda gece sağlıklı bir uyku uyumasını da imkansız bir hale getirir. Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer sizler için derledik.

Burun tıkanıklığı nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların dışında sinüzit, alerji gibi daha farklı sağlık sorunları nedeni ile de ortaya çıkabilir. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyen burun tıkanıklığını evde doğal yöntemlerle giderebilirsiniz.

 Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

 Burun tıkanıklığı, özellikle de yeni doğan bebeklerde çok sık görülen bir durumdur. Özellikle de bebeklerdeki burun tıkanıklığı solunan havanın kirliliği, sigara dumanı gibi nedenlerden kaynaklanır. Bu nedenle de bebeklerin kaldığı odaların sık sık havalandırılması da çok oldukça önemlidir. Genellikle kış aylarında pek çok bebeğin sıkça karşılaşılan durumlardan birisi de burun tıkanıklığı olarak bilinir. Bebeklerde yetişkinlere göre daha dar olan burun kanallarının kolay bir şekilde kuruması bazen tıkanmalara neden olur. Bu durum endişe edilmesi gereken bir durum değildir.

 Yeni doğan bebeklerde sıkça görülen burun tıkanıklığı için en sık başvurulan yöntemler arasında tuzlu su, yastığın düz olması, nem oranı ve burun aspiratörleri yer alır. Aynı zamanda geniz eti bebeklerde burun tıkanıklığına da neden olabilir. Bebeklerin burun tıkanıklığına en iyi gelen şeylerden birisi de tuzlu sudur. Tuzlu su çözeltisi bulunan burun spreyleri bebekler için burun tıkanıklığına iyi gelir.

 Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? (Evde Doğal Çözümler)

 Soğuk havaların gelmesi ile birlikte zayıflayan vücut direnci bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda düzensiz beslenme tarzı da bağışıklık sisteminin düşmesine neden oluyor. Savunmasız düşen vücut ise, nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırıyor. Kış aylarında hastalıkların artması sonucunda burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi şikayetlerle karşılaşılır. Çocukların günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen burun tıkanıklığı bazen de tek taraflı olabilir. Burun tıkanıklığı, nefes almayı önemli ölçüde zorlaştırır ve gece uyumayı imkansız bir hale getirir. Bunun dışında burnu tıkalı olan bebeklerde genizin dolma ihtimali de vardır. Burun akıntısının genzine dolmasını önlemek için bebeklerin başının altına hafif yüksek bir yastık konulabilir.

 Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça zor bir durumdur. Nefes almakta güçlük çeken ve tıkanıklık nedeni ile sürekli huzursuz ve mutsuz olan bebekler büyük bir sıkıntı yaşarlar. Bu durumda anneleri çok endişelenebilir. Bebeklerde sıkça görülen burun tıkanıklığını geçirmek için serum fizyolojik burun spreyleri kullanılabilir. Serum fizyolojik bebeklerin burunlarının temizlenmesi bebekleri ve anneleri önemli ölçüde rahatlatır.

 Burun tıkanıklığı olan bebeklerin sıkça emzirilmesi gerekir. Özellikle de ılık banyolar bebeklerdeki mukusun atılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda burun tıkanıklığa yol açan duruma yönelik muayene ve test sonuçlarında da cerrahi bir müdahaleye karar verildiyse uzman doktor tarafından bu cerrahi işlemin yapılması gerekir. Bebeklerde burun tıkanıklığını önemli ölçüde azaltmak için evlerde uygulanabilecek pek çok yöntem bulunur. Bebeklerde uygulanacak doğal yöntemler ise şunlardır:

Tuzlu su bebeklerde görülen burun tıkanıklığını çözer ve doğal tuz solüsyonu özelliği gösterir.

Buhar bebeklerin burnunu tıkayan mukusun gevşemesine de yardımcı olur.

Burun spreyleri ile bebeklerin burun içinde tıkanıklığa neden olan mukus dışarı atılır.

Burun aspiratörleri bebeğin burnundaki fazladan mukusun çekilerek solunumun rahatlamasına yardımcı olur.

Burun tıkanıklığı oluşan ve genzi dolan bebeklerin yastıklarının biraz daha yüksek olması geniz akıntısı oluşumunu önler.

 

 

 

 

 

False