Çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatları

Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatları
Oluşturulma Tarihi: Ekim 05, 2015 10:40

Tekrarlayan boğaz ağrıları, ateş, titreme gibi belirtilere dikkat!

Haberin Devamı

Bademcik ve geniz eti operasyonu, çocuklarda uygulanan en sık operasyonlardan biridir. Bademcik ve geniz eti operasyonu, antibiyotikler bulunmadan önceki dönemden az da olsa da hala çocuk ve yetişkinlerin sağlığını düzelten değerli bir operasyondur. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can, bademcik ve geniz eti ameliyatları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Son yıllardaki çalışmalar ayrıca göstermiştir ki sürekli orta kulak iltihabından şikayetçi ve orta kulağında sıvı bulunan çocuklarda, geniz eti operasyonu faydalı olabilmektedir.

BADEMCİK VE GENİZ ETİNİ HANGİ HASTALIKLAR ETKİLER?

Çocuklarda bademcik ve geniz etinde görülen en sık problemler, tekrarlayan iltihaplar (boğaz ağrısına sebep olurlar) ve büyük olmalarıdır (solunum ve yutma güçlüğüne yol açarlar). Bademciklerin tekrarlayan akut iltihapları, yetişkinlerde de görülür. Bademcik etrafında apse oluşabilir, kronik bademcik iltihabı ve bademcik üzerinde peynirimsi görüntüsüyle, kötü ağız kokusuna yol açan ufak cepçikler oluşabilir. Bademcikte tümör de oluşabilir fakat nadirdir.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALIYIM?

Kendinizde veya çocuğunuzda, bademcik ve geniz etinin iltihap ve büyümesinin yol açtığı şu durumları gördüğünüzde doktorlarınıza başvurmalısınız: Tekrarlayan boğaz ağrıları, ateş, titreme, kötü ağız kokusu, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı, tekrarlayan kulak iltihapları, ağızdan nefes almak, horlama ve uyku bozuklukları.

BADEMCİK VE GENİZ ETİ HASTALIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Her yetişkin veya çocuk yılda bir, iki kere bademcik enfeksiyonu geçirebilir. Bademcik enfeksiyonundan kastımız, kişiyi yatağa düşürecek, ateşli ve antibiyotik almayı gerektiren mikrobik bademcik enfeksiyonudur.

Bazı çocuk ve yetişkinlerde, bademcik ve geniz etlerinin alınması önerilebilir. Bademcik ve geniz etinin alınmasının iki temel sebebi antibiyotik tedavisine rağmen tekrarlayan iltihaplar büyümüş bademcik ve geniz etinden dolayı solunum güçlüğüdür. Solunumun tıkanması, horlamaya ve uyku düzensizliklerine yol açar ki bu da çocuklarda aşırı hareketliliğe, yetişkinlerde de gündüz uykululuk haline sebep olur. Bazı diş hekimleri, büyük bademcik ve geniz etinin yol açtığı sürekli ağızdan solumanın, yüz ve çene yapılarının gelişme bozukluğuna sebep olduğuna inanırlar.

Yetişkinlerde, tümör veya kanser şüphesi de bademcik ve geniz etinin çıkartılması için bir sebep olabilir.

Bazı kişilerde, “enfeksiyöz mononükleoz” gibi rahatsızlıklarda, aşırı büyüyen bademcik, havayolunu tıkayabilir. Bu kişilerde kortizon tedavisi faydalı olabilir.

Tekrarlarsak, günümüzdeki tıbbi bilgilerin ışığında, aşağıdaki durumlarda, vücuda yarar yerine zarar verdiği ve bademcik operasyonun yapılması gerektiğine karar verilmiştir:

 1. Sık bademcik iltihabı geçirmek (son 3 yıl içerisinde yılda en az 3 kere, son 2 yıl içerisinde yılda en az 5 kere veya son 1 yıl içinde yılda en az 7 kere)
 2. Bademcik apsesi olması durumunda
 3. 3Bademciklerin solunum veya beslenme sorunu yaratacak kadar büyük olması durumunda
 4. Bazı mikropların taşıyıcısı durumunda olmaları veya tümör şüphesi olması
 5. Uygun antibiyotik tedavisine rağmen bademcik enfeksiyonunun devam etmesi durumunda

Aşağıdaki şu durumlarda da geniz eti operasyonu yapılır:

 1. Erken çocukluk veya yeni doğan döneminde, ciddi solunum güçlüğüne sebep olacak derecede burun tıkanıklığı yaptığı çocuklarda iki günlükken bile geniz eti operasyonu yapılabilir.
 2. Uzun süren burun tıkanıklığına yol açarak ağızdan nefes alma ve horlamaya sebep olduğu durumlarda
 3. Tedaviye cevap vermeyen veya tekrarlayan orta kulak iltihaplarında
 4. Doğuştan burun arkasını açık olmadığı yeni doğanlarda, buranın açıldığı operasyonla birlikte
 5. Burun tıkanıklığına yol açarak, tekrarlayan nezle ve sinüzit durumlarında
 6. Çocuklarda bazı kulak operasyonları ile beraber

Bademcik ve geniz eti operasyonları, tamamen ağız içerisinden gerçekleştirilir. Operasyonlar, yazın da rahatlıkla ve emniyetle yapılabilir. Temel olan, gerektiği zaman operasyonun yapılmasıdır.

Çocuk ile ailesi, açık bir şekilde bu operasyonu konuşmalı ve çocuğun bütün olay süresince merak ve korkusu giderilmelidir.

Çocuklar, operasyondan sonra boğazlarının ağrıyacağının farkında olmalıdırlar. Ayrıca operasyonda vücutlarının önemli bir parçasının alınmayacağına ve dış görünüşünün değişmeyeceğine güvence verilmelidir. Bademcik operasyonu yapılan bir arkadaşı varsa, onunla konuşması da faydalıdır.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can

BAKMADAN GEÇME!