Çocuğunuza kendi kendini sakinleştirmeyi öğretmek

Güncelleme Tarihi:

Çocuğunuza kendi kendini sakinleştirmeyi öğretmek
Oluşturulma Tarihi: Haziran 28, 2017 12:51

Çocuğunuz can sıkıcı olaylar yaşayabilir. Bunlar kimi zaman küçük kimi zaman daha büyük ve ciddi durumlardır. Böyle anlarda duygularını düzenlemekte zorluk yaşıyorsa bunu öğrenmesinde ona yardımcı olabilirsiniz. Çocuk ve Ergen Psikoterapisti & Psikolojik Danışman Deniz Aygün, çocuklara kendi kendini sakinleştirmeyi öğretmenin yollarını sıraladı.

Haberin Devamı

Bazı çocukların ve gençlerin yanılgısı sakinleştirmeyi başkalarından beklemeleridir. Hem sorununu çözmenin hem de kendisini sakinleştirmenin sorumluluğunu alması için çabalayabilirsiniz.

Öncelikle o anki duygusunu tanımlamasına yardımcı olun: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sadece duygusunu isimlendirmek bile o olumsuz duygunun şiddetini azaltabilir.

Onu anlatmaya teşvik edin: Çocuğunuz üzgün, kaygılı veya öfkeliyken onu dinlemek de bu duygularının azalmasında hatta bitmesine yardımcı olur; çünkü “Beni anlayan birisi var” düşüncesi yaratır ve yalnızlık duygusundan kurtarır. Ancak dinlerken yargılamadan, sorununu küçümsemeden, akıl vermeden dinlemek önemlidir. Bunları yapmak ona hak vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Zaten o anlatırken haklı veya haksız diye taraf tutmak zorunda değilsiniz.

Haberin Devamı

Hareket etmesini önerebilirsiniz: Sandalyede sallanmak, bacağını sallamak, kendini esnetmek, yürümek, dans etmek gibi hareketle ilgili şeyler yapabilirler. Bunlar özellikle ergenlere iyi gelecektir.

Çocuğunuza kendi kendini sakinleştirmeyi öğretmek

5 DUYUYU KULLANARAK KENDİNİ SAKİNLEŞTİRMEK

Çocuğunuza duyu organlarını kullanarak rahatlama ve gevşeme becerisini öğretebilirsiniz.

• Sakinleştirici müzik dinleyebilirler.

• Güzel resimlere, videolara bakabilirler. Komik videolar izleyebilirler. İyi hissettirecek bir film izlemek de rahatlatıcı olabilir.

• Hoş kokulu mumlar, sevdiği parfüm ile sakinleşmesi daha kolay olacaktır. Denizin ya da güzel bir yemeğin kokusunu içine çekmek de çocuğunuza yardımcı olabilir.

• Dokunma duyusunu kullanarak rahatlamanın ise pek çok yolu var. Öfkeli veya üzgünken ılık bir duş almak hangimize iyi gelmez ki? Bunu sağlayan suyun tenimize değmesidir. Çocuğunuz duşta müziği açıp, hoş kokulu yağlar/duş jelleri kullanarak diğer duyu organlarını da rahatlama için devreye sokabilir.

• Ona sarılmak, okşamak da kötü duygusu ile baş etmesini kolaylaştırır.

• Çocuğunuz stresli, kızgın anında ellerine, bacaklarına bir losyonla masaj yapabilir. Yumuşak bir battaniye örtebilir. Hatta peluş oyuncağına sarılıp ağlayabilir.

Haberin Devamı

• Kendini rahatlatmak için bazıları bir bardak çay veya küçük bir çikolata yemeyi tercih edebilir.

ENSTRÜMAN ÇALMAYA TEŞVİK EDİN     

Çocuğunuza kendi kendini sakinleştirmeyi öğretmek

Pek çok duyuyu aynı anda devreye sokarak rahatlatan bir etkinliğe yönlendirmek isterseniz bateri çalmasını önerebilirsiniz. Çocuğunuz bateri çalarken…

• Sopalara dokunur.
• Hareket ile gerilimi atar.
• Çaldığı müzik sayesinde işitsel duyu yoluyla rahatlar.
• Çok sevdiği enstrümana bakar. Çünkü bateriyi gördüğü an beyni onu çalarken yaşadığı eski iyi duygularını hatırlayacaktır.

Yani çocukların veya gençlerin bateri vb. enstrümanları çalmasına, dans etmesine engel olmak yerine buna teşvik eden ebeveyn olmak doğru bir yol. Böylece onun duyguları ile baş etmek için doğru bir strateji geliştirmesini desteklemiş oluruz.

Haberin Devamı

Bütün bu yöntemleri, kendi duygularınızı yönetmekte kullanmanız yararlı olacaktır. Çünkü en güzel öğretme yolu ebeveyn olarak doğru rol modeller olmaktır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!