Çocuğunuza abartılı doğum günü kutlamaları yapmayın!

Güncelleme Tarihi:

Çocuğunuza abartılı doğum günü kutlamaları yapmayın
Oluşturulma Tarihi: Eylül 12, 2015 13:00

Birlikte keyifli vakit çocuk için verilebilecek en güzel hediyedir.

Haberin Devamı

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği Uzman Dr. Serkan Süren, çocuklar için düzenlenen abartılı doğum gününü kutlamaları ile ilgili aileleri uyardı.

Çocuklara abartılı yapılan doğum günlerinin, günün amacından uzaklaştığını belirten Dr. Serkan Süren, “Günümüzde diğer özel günlere farkındalık artarken doğum günlerinin kutlanma şeklinde özellikle ailelerin çocuklarının doğum günlerini daha özel kılma çabasında kantarın topuzu kaçmış gibi görünmektedir. Organizasyon şirketlerinin devreye sokulduğu, pastanın büyüklüğünden, mekanın niteliğine en ince ayrıntısına kadar planlanan partilerde çocuğun yaşı, gelişim düzeyi ve gerçekte onun için anlam ifade eden şeyler bir ayrıntı olarak kalabilmekte. En iyi organizasyonu yapma telaşındaki aile günün amacından uzaklaşmaktadır” dedi.

Haberin Devamı

ŞATAFATLI KUTLAMALAR ÇOCUĞUN KENDİLİK DEĞERİNE ZARAR VERİYOR!

Abartılı yapılan doğum günlerinin çocukların kendilik değerini abartılı algılamasına yol açabileceğini hatırlatan Dr. Süren, “Bu durum ne kadar sakıncalı olabilir sorusunun araştırmalar ile kanıtlanmış net bir yanıtı yoktur. Bununla birlikte şatafatlı kutlamaların çocuğun kendilik değerini abartılı algılamasına yol açarak bireysel gelişimi ve sonraki yıllardaki yakın çevresi ile kuracağı ilişkileri olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Sadece varlığının bile aile ve arkadaşları için ne kadar değerli olduğunun hissettirildiği, doğduğu günün yıl dönümünün fark edilmesi, sevilen bireylerle geçirilecek ortak keyifli vakit çocuk için verilebilecek en güzel hediyedir. Pasta, mum, fotoğraf, kamera çekimi gibi doğum günü ritüelleri ile bu farkındalığın desteklenmesi, günün yıllar sonrasına anı olarak taşınabilmesine aracılık edeceğinden aşırılık olarak kabul edilemez hiç şüphesiz. Aşırılık demek çocuğun yaşına uygun olmayan ve çoğunlukla da ailenin farkında olmadan, bazen de zorunda kalarak yaptığı pastanın büyüklüğüne takılı kalmak, organizasyonun yapılacağı yer ile ilgili aşırı zihinsel uğraşa girmek, kimler katılacak, hangi müzikler çalacak gibi kısacası en iyi doğum günü organizasyonu çabası çocuğun doğum gününü daha özel kılmayacak aşırılıklar olarak sayılabilir” diye konuştu.

Haberin Devamı

Çocuğunuza abartılı doğum günü kutlamaları yapmayın

İYİ EBEVEYN OLMAK UĞRUNA ÇOCUĞUNUZA İHTİYACI OLMAYAN ŞEYLERİ ALMAYIN!

Ebeveynlerin bir kısmında trend haline gelen bu partileri artık yapmak zorunda hissettiklerini ifade eden Dr. Serkan Süren, “Arkadaşının cep telefonu veya tableti varsa bizimkinde de olmalı, ‘üzülmesin, eksik hissetmesin’ yanlış inanışının bir uzantısıdır, bu zorunlu hissetme halidir. Mütevazılıktan çok uzak, ihtişamlı, abartılı, yarışa dönüşen bu organizasyonların, kendi hayallerini gerçekleştirmeye çalışan ebeveynlerin bir eseri olduğu, iyi ebeveyn olmayı ispatlama çabasının gösterildiği bir alana dönüştüğü, dolayısıyla çocuğun gerçekte ihtiyacı olmayan, hatta farkına bile varmadığı bir nesnelliğe karşılık geldiği söylenebilir” şeklinde konuştu.

Çocukların doğum günü özellikle ‘şu yaştan sonra kutlanmalıdır’ şeklinde net bir yaş sınırı bulunmuyor. Aile bireylerinin katıldığı, klasik doğum günü ritüelleri ile birlikte 1 yaşından itibaren yapılan kutlamaların bir sakıncası yoktur. Okul dönemi ile birlikte yakın arkadaş çevresinin de dahil edilebileceği ailenin sosyoekonomik koşullarını zorlamayan, çocukların bulunduğu yaşa özgü ek aktiviteler eklenebilir. Ev dışında büyük organizasyonlar ile yapılan doğum günü partileri ne okul öncesi dönemde, ne de okul çağında bireysel gelişime en ufak bir olumlu etkisinin olmayacağı gibi çocuğun kendilik değerini algılamasında çarpıklıklar oluşturabilme riskini de içermektedir. Amaç sonraki gün herkesin o günü konuşması değil, o günün çocuk için özel bir gün olduğunun fark edildiğinin hissettirilmesi olmalıdır.

Çocuğun sağlıklı ruhsal gelişiminde doğumdan itibaren, devamlılığı olan tutarlı anne baba davranışları, aşırı değer atfedilen bir günlük şaşalı bir doğum günü partisinden çok daha değerlidir. Çocuktaki kendilik değerinin gelişmesi yılın diğer günlerindeki anne baba tutumlarından bağımsız düşünülemez.

İHA

BAKMADAN GEÇME!