GeriÇocuk Sağlığı “Çocuğum kreşe giderken ağlıyor!”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Çocuğum kreşe giderken ağlıyor!”

“Çocuğum kreşe giderken ağlıyor!”

Çocuğunuz kreşe yeni başladıysa ve gitmekte zorluk yaşıyorsa....

Çocuk Gelişim Uzmanı Emine Ergün, çocukların kreşe giderken geçirdikleri süreci anlatıyor ve çocuğu kreşe gitmekte zorlanan ailelere önerilerde bulunuyor.

Çocuklar için evden ve anne babadan ilk ayrılma, sosyalleşmenin ilk basamağı okul öncesi eğitimdir. Kreşe başlayan Çocuk için bu süreç tahmin ettiğinizden daha zor olabilir. Evde anne babası, anneannesi, babaannesi ya da bakıcısı ile kalmaya alışkın olan çocuk, kreşe başladığı zaman kendini farklı bir ortamda bulur.

ÇOCUKLAR NEDEN KREŞE GİTMEK İSTEMEZ?

Ev herkes için olduğu gibi çocuklar için de en güvenilir ortamdır. Çocuk evde istediği saatte uyanır, istediği saatte istediği oyuncak ile oynar, çoğu zaman oyuncaklarını toplamaz, bunu onun yerine yapan yetişkinler vardır. Evin her alanını kendi istediği gibi kullanır. Ancak kreşe başladığı zaman, bu rahatlığın yerini belli kurallar ve sınırlar bütünü alır. Çocuğun verdiği tepkiler de bu nedenledir zaten. Peki, çocuklar neden kreşe gitmek istemez? İşte bazı sebepler:

 • Çocuğun hayatına yeni bir ortam girer, çocuğun bu yeni ortama ve kişilere alışması zaman alır.
 • Çocuğun hayatına yeni bir otorite olan öğretmen girer. Öğretmen ona sevgi ve şefkatle yaklaşmasına rağmen, ondan belli başlı kurallara uymasını bekler. Bu duruma alışmak da çocuk için süreç gerektirir.
 • Tek çocuklu hayatta evin hakimi gibi yaşamaya alışmış olan çocuğun hayatına bir anda 10-15 farklı çocuk girer. Kendi yaş grubu içinde olan bu çocuklar da tıpkı onun gibi her istedikleri olsun istemektedir ve çocukların arasında bir ego savaşı başlar.
 • Anne babanın çalışıyor olması nedeniyle sabah kreşe bırakılan çocuk, akşam alınır. Yemek, yemek sonrası rutin işler derken kısa süre içinde uyku saati gelir ve çocuk anne babasını az gördüğü ve onları özlediği için kreşe gitmeyi reddetmeye başlar.
 • Daha önce çocuğun bakımı anneanne babaanne gibi büyük ebeveynler tarafından yapılıyorsa ve onlar zaten çocuğun kreşe gitmesine gönüllü değillerse, çocuğun kreşe gitmek için sorun çıkardığı her anda “Gitmesin, ağlatmayın çocuğu, ben bakarım” şeklindeki söylemleriyle çocuğa arka çıkarlar.

“Çocuğum kreşe giderken ağlıyor”

KREŞE GİTMEKTE ZORLUK ÇEKİYORSA…

Çocuğunuz kreşe yeni başladıysa ve gitmekte zorluk yaşıyorsa, bunlara dikkat etmenizde fayda olacaktır:

 1. Çocuğunuz kreşe başlaması ile ilgili kararı anne baba olarak birlikte aldığınızı bilsin. Bu konuyla ilgili “Kreşe gitsin/gitmesin” şeklinde onun yanında tartışmayın.
 2. Anneanne, babaanne, dede gibi büyük ebeveynlerin sürece olumsuz etki edebilecek tepkilerini kontrol altına almaya çalışın.
 3. Çocuğunuza kreşe gitmeyi bir zorunluluk olarak değil, keyif olarak sunmaya çalışın.
 4. Öğretmeni ile onu korkutmayın, aksine kreşe başlama sürecinde çocuklar diğer çocuklardan önce öğretmenlerine bağlanırlar. Kreş; çocuğun anne babadan güvenli ayrılma, öğretmene güvenli bağlanma sürecidir.
 5. Kreşin kapısında çocuğunuzu sizin kucağınızdan ağlatarak koparılmasına izin vermeyin. Bu davranış, çocukların size ve öğretmene karşı güvenini azalttığı gibi ileriye yönelik hayatı için travmatik etki yaratabilir.
 6. Evden çıkarken kendisine ait bit oyuncak ya da nesneyi de kreşe götürmesine izin verin. Bu, kendini daha güvende hissetmesine neden olur.
 7. Akşam eve geldiğinizde tüm gün sizi görmediği ve özlediği için ev işleri ya da özel işlerinizden daha çok çocuğunuza vakit ayırın, onu duygusal olarak doyurun.

Çocuk Gelişim Uzmanı Emine Ergün

False