GeriÇocuk Sağlığı Cisim yutan çocuğa nasıl müdahale edilir? Uzmanlardan önemli bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cisim yutan çocuğa nasıl müdahale edilir? Uzmanlardan önemli bilgiler

Cisim yutan çocuğa nasıl müdahale edilir? Uzmanlardan önemli bilgiler

Şırınga çikolatanın kapağının boğazına kaçması sebebiyle yaşamını yitiren Mert Yağız Köksal, tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Olay sonrasında ‘Acil durumlarda çocuklara ilk yardım nasıl yapılmalı?’ sorusu akıllara geldi. Konuyla ilgili uzmanlar vatandaşları bilgilendirdi.

Keçiören ilçesinde yaşayan 1'inci sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal, geçtiğimiz sabah okul kantininden aldığı sıvı çikolatayı yerken fenalaştı. Köksal, kantinin yakınında bulunan okul görevlisinin yanına giderek boğazını işaret etti. Görevlinin müdahale ettiği çocuk, daha sonra okulun karşı tarafında bulunan sağlık merkezine götürüldü. Ancak Mert Yağız Köksal, buradan ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Yaşanan bu acı olayın ardından cisim yutma durumunda neler yapılması gerektiği konusu gündeme geldi. Acil Servis hekimi Dr. Özlem Sarıoğlu Erdağ ve Dr. Berrin Aydın, cisim yutma vakalarında yapılması gereken ilk yardım aşamaları hakkında çok önemli bilgiler verdi.

• Genellikle 0-3 yaş arası çocuklarda bu risk fazladır. En önemlisi yabancı cisimlerin nefes borusuna kaçması durumunda solunum durması ve sonrasında ölüme neden olmasıdır.

• Sıklıkla rastlanan boncuk, küçük oyuncak parçaları, leblebi, nohut gibi gıdalar ve para neden olur. Bu nedenle özellikle 3 yaş altındaki çocukların etrafında bu gibi cisimler bulundurulmamalıdır. Ayrıca yemek yerken çocuklar hareket halinde olmamalı, oturmalıdır.

• Yabancı cisimler ya yemek borusuna kaçar ya da nefes borusuna kaçar. Yemek borusuna kaçanlar 24 saat içinde bağırsak yoluyla atılır. Özellikle mıknatıs ve piller bazen bağırsak delinmesine veya tıkanıklığa neden olmasıyla ayrı bir öneme sahiptir.

• Nefes borusuna kaçması oldukça tehlikelidir. Belirtileri; nefes alamama, ıslağa benzer solunum, morarma varsa ağızdaki yabancı cisim alınmalıdır.

1 YAŞ ALTINDAKİ ÇOCUKLARDA YAPILACAKLAR

• Çocuğu yüzü ve üst bedeni aşağıya bakacak şekilde bir diz üzerine konduktan sonra hangi elimizi kullanıyorsak o elimizi iki kürek kemiği arasına aşağıdan yukarı doğru sıvazlar şekilde vurmalıyız.

• Diğer elimizin işaret parmağını da çocuğun ağzına koymalı ve başını yan çevirerek işaret parmağını ağız içine koyarak öksürmekle atılan cismi fark edelim.

• Ayrıca çocukta yutma güçlüğü, aşırı salya, kusma, öksürük, morarma ve nefes darlığı belirtilerinin olması yabancı cisim olasılığını akla getirmelidir.

1 YAŞ ÜZERİNDEKİ ÇOCUKLARDA

Heimlich manevrası adı verilen her iki elin üst üste birleştirilerek mide bölgesinden diafragmaya doğru ani baskı uygulanarak yabancı cismin çıkartılması işlemi uygulanmalıdır.

- İnatçı öksürük
- Ateş
- Zatürre
- Kilo kaybı olan çocuklarda çekilen akciğer filminde yabancı cisim saptanırsa anestezi altında bronkoskopi ile çıkartılır.

False