Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Güncelleme Tarihi:

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman ve nasıl kesilmeli
Oluşturulma Tarihi: Nisan 08, 2019 16:40

Bebeğinizin gece beslenmesini ne zaman kesmelisiniz? Bebeklerde gece beslenmesi kaçıncı ayda sonlandırılmalı? Gece beslenmesinin olumsuz yanları neler? İşte, uzmanlardan öneriler…

Haberin Devamı

İlk aylar bebekler için gece beslenmesi oldukça önem taşıyor. Yenidoğan, beslenme için yaşamın ilk 3-4 ayı gece sık sık uyanıyor. Ancak bebek belli bir süre sonra bu alışkanlığa kendiliğinden son veriyor. Buna rağmen pek çok anne, bebek uyunmasa bile onun acıktığını düşünerek gece beslenmesine devam ediyor. Annelerin “bebeğim aç kalırsa” endişesi bebek tarafında bir süre sonra alışkanlığa dönüşüyor ve beraberinde hem zorlu bir süreci hem de bazı sağlık problemleri oluşabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Mehmet Celaloğlu, çocukların gece beslenmesi hakkında bilgi verdi.

6 AYDAN SONRA GECE UYANMIYORSA…

Yeni doğan bebeklerin mide kapasiteleri oldukça küçüktür ve sindirim sistemleri henüz tam gelişmemiştir. Anne sütünün sindirimi kolaydır ancak bebeklerin mide kapasiteleri küçük olduğu için az ve sık beslenir. Bu nedenle de gece acıkmaktadır. Eğer bebek gece kendiliğinden uyanmıyorsa 2-3 saatte bir bebeği uyandırıp emzirmek gerekebilir. Bebek 4-6 aylık olduktan sonra ise artık gece 5-6 saat kadar beslenmeden uyuyabilir. Bu süreçte bebek uyunmadığı sürece uykusundan kaldırıp emzirmekten kaçınmak gerekir.

Haberin Devamı

ANNELİK İÇGÜDÜLERİ DOĞRU YÖNLENDİRİR

Bebek büyüdükçe mide kapasitesi artar ve beslenme sıklığı da buna paralel azalır. 6 aylık olduktan sonra ek gıdaya da geçileceği için bebekler gelişimi için gerekli tüm besinleri zaten gün içinde alacaktır. Acıktığı için uyanıp ağlayan bebek mutlaka emzirilmeli ancak uyandırıp beslenmemelidir. Bebek her zaman aynı saatte uyanıp çok ısrarla emiyorsa, bu açlıktan uyanıyor anlamına gelir. Ancak düzensiz uyanıp, bir-iki yudum sonrasında yeniden uyuyorsa, bu da alışkanlıktan kaynaklanmaktadır. Annelik içgüdüleri ve yeterli gözlemle bu durum rahatlıkla anlaşılabilir. Gece yatmadan önce süt içmeye alışan bebeğe uykuya dalmadan yarım saat önce anne sütü verilebilir. Ayrıca gece uyanmasın diye ihtiyacından fazla miktarda beslemekten de kaçınılmalıdır.

BEBEKLERİN GECE BESLENMESİNİ BIRAKMASI İÇİN ÖNERİLER

1. Sabırlı ve sakin olmak ilk adım olmalıdır.

2. Biberonla besleniyorsa sütü sulandırılabilir ve giderek süt miktarı azaltılıp, su miktarı artırılabilir. Bu sayede bir süre sonra sadece su içiyor olacak ve bunu için uyanmamaya başlayacaktır.

Haberin Devamı

3. Bebek her uyandığında beslenmemelidir. Bebeğe biraz zaman vermek; oda sıcaklığı, ıslak bez, gaz sancısı ya da rüya gibi birçok farklı nedenle uyanmış olabileceğini unutmamak gerekir.

4. Her uyandığında beslenirse, beslenme ve uykuyu ilişkilendirir ve bunu her uyandığında talep eder.

5. Fazla beslemek gaz gibi sonuçlar yaratır ve daha çok uyanmasına sebep olur. Neticede bu bir kısır döngüye girer ve hem bebek hem de anne için çile dolu uykusuz gecelere sebep olur.

GECE BESLENMESİNİN OLUMSUZ YANLARI NELER?

• Bebeğin uykusu bölünür.
• Verilen gıda bebeğe enerji verdiği için tekrar uykuya dalmasını geciktirir.
• Aldığı sıvı nedeniyle bezini ıslatması uykusunu bölebilir.
• Diş çürüklerine neden olabilir.
• Orta kulak enfeksiyonlarına yakalanma sıklığı artar.

Haberin Devamı

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman ve nasıl kesilmeli

GECE BESLENMESİ NE ZAMAN SONLANDIRILMALI?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ, gece beslenmesinin ne zaman kesilmesinin uygun olduğunu anlattı.

İkinci, üçüncü aydan sonra yapılan aylık kontrollerde bebeklerin büyümeleri normal sınırlarda ise beslenme saatleri onların isteğine bırakılabilir. Genellikle ilk 3 ayda 2-3 saat ara ile emerler. 3-4. aylarda geceleri 2-3 kez, 5-6. ayda 1-2 kez, 7-9. ayda 1 kez, 10-12. ayda bazen 1 kez emerler, 12. aydan sonra genellikle geceleri emmezler.

GECE EMMEYEN BEBEK SABAH ERKEN UYANIR

Bebeklerin emme aralıkları annelerinin memelerinde depolanan süt miktarları ile de ilişkilidir. Memede depolanan süt miktarı meme büyüklüğünden bağımsız olarak çok veya az olabilir. Annenin memesinde az veya çok süt depolansın bebekler her zaman için alması gereken miktarı alırlar. Eğer anne memesinde büyük miktarda süt depolanıyorsa birinci aydan sonra bebekler tek memeden kısa sürede doyarlar. Geceleri daha uzun uyurlar, aylık kontrollerinde iyi kilo alırlar. Memede depolanan süt miktarı az ise bebek günde 8 veya daha fazla her iki memeyi yaklaşık 15-20 dakika emer, geceleri de 2-3 kez uyanabilir. Altıncı aydan sonra ek gıdalara geçiş ile birlikte gece uyanmaları azalır. Fakat anne çalışmaya başlamışsa gündüz anne ile birlikte olamayan bebek geceleri daha sık uyanıp emebilir. Birkaç ay sonra düzene girer. Gündüz iyi beslenen ve anneleri ile yeterli zaman geçiren bebekler 12. aydan sonra geceleri emmezler. Gece emmeyen uzun uyuyan bebekler sabahları erken uyanır, daha iştahlı bir şekilde güne başlarlar. Beslenmeleri daha düzenli olur. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!