Bebek ve çocuklara alerji testi nasıl yapılır?

Güncelleme Tarihi:

Bebek ve çocuklara alerji testi nasıl yapılır
Oluşturulma Tarihi: Şubat 06, 2019 16:58

Alerji, özellikle çocuklarda ve bebeklerde, gittikçe daha sık rastlanan bir rahatsızlık. Hal böyle olunca anne babalar, “Alerji testi nasıl ve ne zaman yapılır?” sorularını merak ediyor. Konuyla ilgili görüşlerini başvurduğumuz uzmanlar bebeklere ve çocuklara yapılan alerji testi konusunda bilgi verdi.

Haberin Devamı

BEBEKLERDE ALERJİ TESTİ NASIL VE NE ZAMAN YAPILIR?

Bebeklerde şiddetli ağlama, kaşıntı ve kızarıkla kendini belli eden alerjiler hakkında merak edilenleri, alerji testinin ne zaman ve nasıl yapıldığını Çocuk Sağlığı ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu anlattı.

Hastalığın sebebinin ve oluş mekanizmasının çok farklılık göstermesi nedeniyle testler de değişkenlik gösterir. En önemlisi bebekte oluşan şikâyetlerin alerji ile ilişkili olabileceğini düşünmektir. Eğer alerji yapan şeyi tahmin edebiliyorsak bunu aramak genel alerji testi yapmaktan daha kolay ve daha az maliyetli olacaktır. Ailelerin bu konuda daha iyi gözlem yapması ve doktoru bilgilendirmesi faydalı olur.

Alerji testinin ne zaman yapılacağı bebekteki şikâyetlerin şiddeti ve doktorunuzun önerisi ile belirlenmelidir. Tanıda en önemli basamak iyi, ayrıntılı, dikkatli sorgulamadır. Tanıda kullanılan alerji testi/testleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Deri testleri (prik-to prik test)
  • Spesifik IgE ölçümü
  • Eliminasyon diyeti (Alerji yaptığı düşünülen besin diyetten uzaklaştırılır.)
  • Besin yükleme testleri (Alerji yaptığı düşünülen besin kontrollü olarak verilir ve yanıt gözlenir.)
  • Atopi yayma testi
  • Endoskopi/biyopsi
  • Bileşene dayalı tanı yöntemleri

ÇOCUKLARDA ALERJİ TESTİ NASIL YAPILIR?

“Belirgin bir maddeye maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan alerjilerin saptanması kolaydır” diyen Uz. Dr. Gülsemin Güloğlu, çocuklara yapılan alerji testleri hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda cilt testleri cilt yüzeyine uygulanır. Can yakıcı veya ağrı verici bir test değildir. 1 aylık çocuğa bile farkında olmadan yapılabilmektedir. Verdiği acı duyusu yok denecek kadar azdır. Test uygulamasından 15 ile 20 dakika sonra değerlendirme yapılabilmektedir. Alerji deri testi alerjik maddeyi cilde damlatma ve cildi delme esasına dayanır. Bu test çok hassas bir testtir. Gözle değerlendirilir. Bu nedenle yapan kişinin bu konuda deneyimli olması gerekir.

ÇOCUKLARDA ALERJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çocuğunuzun alerji tedavisini çocuk doktorunuz başlatacaktır. Gerekli görürse ek değerlendirmeler ve tedavi seçenekleri için sizi bir alerji uzmanına yönlendirebilir.
Antihistaminikler; akan ve kaşıntılı gözlere, hapşırma ve burun akıntısına, cilt kaşıntılarına iyi gelebilir.

Dekonjestanlar; burun tıkanıklığının giderilmesinde yardımcıdır.

Burundan uygulanan kotikosteroidler; alerji tedavisinde oldukça etkilidir ve kronik bulguları iyileştirebilir. Uzun süreli kullanımları güvenlidir.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!