Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun

Güncelleme Tarihi:

Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 11, 2016 11:28

Ciltteki kaşıntı, alerjinin başlıca belirtilerinden...

Haberin Devamı

Yaz aylarında güneş, yaydığı yaşam enerjisi ile mutluluk verici olsa da, bebekler ve çocuklar için zaman zaman çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirebiliyor.


GÜNEŞ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ

Güneş alerjisinin belirtileri sıklıkla güneşe maruz kalınan cilt bölgelerde görülür. Belirtiler güneşe çıkılmasından birkaç dakika ya da saat içinde gelişebilir. Döküntüler yüz ve koldan daha çok, genellikle sık güneşe maruz kalmayan vücut bölgelerinde izlenmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltte kaşıntı
 • Ağrı
 • Minik kabarcıklar
 • Kabuklanma
 • Çatlama
 • Kanama
 • Kurdeşen
 • Beyaz tenli bebeklerde güneş alerjisi daha fazla görülür.
 • Parfümler, dezenfektanlar ve güneş kremlerinde kullanılan bazı kimyasallar da güneş ışığına maruz kalındığında alerji belirtilerini tetikleyebilir.
 • Bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar güneşe maruz kalan cildin tahriş olmasını hızlandırır.
 • Atopik dermatit ya da dermatitin başka bir türü olan bebeklerde güneş alerjisi riski daha yüksek olmaktadır.
 • Güneş alerjisi olan bir kardeş veya ebeveyn varsa bebekte de alerjinin gelişme ihtimali daha yüksektir.

Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun


BEYAZ TENLİ BEBEKLER DAHA ÇOK RİSK ALTINDA...

Güneş alerjisi konusunda önemli risk faktörlerine dikkat edilmelidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Güneş alerjisi ve güneş yanığı ayrımını doğru yapmak ve tedaviyi buna göre uygulamak önemlidir.
 • Güneş yanığında, güneş ışığına uzun süreli maruziyet sonucunda acıma ve yanmanın ön planda olduğu bir kızarıklık söz konusu olur.
 • Güneş alerjisinde ise güneşe çıktıktan sonraki dakikalar içinde ciltte kabarık, kırmızı ve kaşıntılı döküntüler ön planda izlenir. Bu durum güneşten uzaklaştıktan en fazla 24 saat sonra geçer.
 • Güneş yanığı daha uzun maruziyet gerektirdiği gibi daha uzun sürede geçen bir etkidir. Sadece cilt muayenesi ile güneş alerjisi teşhis edebilir. Tanının kesin olmadığı durumlarda ise bazı cilt testlerine başvurulabilir.

Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun

Haberin Devamı

DOKTORUN ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALIN

Hafif vakalarda, sadece birkaç gün güneş ışığından kaçınmak, şikayetlerin giderilmesinde yeterli olacaktır. Ağızdan alınan alerji ilaçları ve haricen sürülen bazı kremler doktorun önerisi ile kullanılabilir. Şiddetli alerjik deri reaksiyonları için ağızdan alınan kortizon tabletleri de tedavide yer alabilir.

Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun


BEBEĞİNİZ GÜNEŞ ALERJİSİ OLDUĞUNDA...

Güneş alerjisi olan bebeklerin az miktarda ve kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalması sağlanmalıdır. Bu uygulama ile cilt hassasiyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Çok şiddetli güneş alerjisi olan bebeklerde hassasiyeti gidermek için ışık tedavisi ile cilde alıştırma yapılması mümkün olabilir. Bu tedavinin yalnızca alerji uzmanları veya dermatologlar tarafından yapılması gerekir.

Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun


GÜNEŞ ALERJİSİ NASIL ÖNLENİR?

 1. Bebeğin güneşte kalma süresi sınırlanmalıdır. Gün içerisinde güneşli günlerde 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten uzak durulmalıdır.
 2. Aşırı güneş ışığına ani şekilde maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bahar ya da yaz aylarında fazla güneş ışığına maruz kalan çoğu kişide güneş alerjisi belirtileri görülür.
 3. Cilt hücrelerinin güneş ışığına uyum sağlamasına izin verilmelidir. Güneşte kalma süresi yavaş yavaş artırılmalıdır. Uzun süreli güneşe maruz kalmanın alerji riskini artıracağı unutulmamalıdır.
 4. Koruyucu giysiler önemlidir. Uzun kollu ve geniş kenarlı şapkalar, güneşten cildi korumaya yardımcı olur. İnce ya da gevşek bir dokuya sahip kumaşlar UV ışınlarını geçirebildiği için tercih edilmemelidir.
 5. Bebeklere sık sık ciltlerine özel güneş koruyucu uygulanmalıdır. Güneş kremi güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce homojen bir şekilde uygulanmalı ve iki saatte bir kremin yenilenmesine özen gösterilmelidir.

Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun

BAKMADAN GEÇME!