Bebeğiniz için her gün bir avuç fıstık tüketin

Güncelleme Tarihi:

Bebeğiniz için her gün bir avuç fıstık tüketin
Oluşturulma Tarihi: Mart 12, 2015 15:30

Hamilelikte bebeğin sağlıklı gelişmesi için hangi besinler tüketilmeli?

Haberin Devamı

“Hamilelikte fıstık tüketimi bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Ayataç, tüketilen miktarın önemli olduğunu da vurguladı. Başlangıcından sonlanmasına kadar 38-42 hafta, yani 280-290 gün olan hamilelik süreci özellikle ilk üç ay annenin beslenmesi, annenin kendisi ve bebek yönünden çok önemlidir. Beslenmenin kalite ve kantitesi, annenin genetik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, yoğun stres, uykusuzluk, çevre kirliliği, GDO’lu gıdalar, hormon bozuklukları, radyasyon ve benzeri etkenler, değişken bağışıklık sorunları, hareketsizlik, enfeksiyonlar hem bebek ve hem de anne sağlığını etkileyen faktörlerdir.

Diyabetik anne ve gebeliğinde kan şekeri düzensizlikleri oluşan anneler, yoğun alerji problemi yaşayan anneler, tiroid sorunu yaşayan anneler ile değişik metabolik sorunları ve kalp ve solunum sistemi sorunları, böbrek sorunları olan anneler, ağır enfeksiyon, çeşitli bağışıklık sistemi düzensizlikleri, anne ve bebek beslenmesini olumsuz etkiler.

Haberin Devamı

HAMİLELİK SÜRESİNCE MUTLAKA TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Normal bir gebelik sürecinde kilo artışının 10-12 kilogramı aşmaması gerekir. Kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler bol tüketilmeli, yağı alınmış süt ve yoğurt tercih edilmelidir. Protein ihtiyacı için balık, yağsız et, kuru baklagiller tüketilmelidir. C vitamini ihtiyacı için taze meyve ve sebzeler bolca yenilmelidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için lifli gıdalar (sebzeler, meyveler), kepek ekmeği önerilir. Bebek için gerekli olan folik asit taze yeşil sebzelerde bol bulunduğu için bunlar fazla tüketilmelidir. Anne ve bebeğin anemiden (kansızlık) korunması için demirden zengin yağsız kırmızı et, ton balığı (konserve değil), karaciğer, sakatat, üzüm, ceviz, fındık, Antep fıstığı tüketilmelidir.

CEVİZ, BADEM VE FISTIK BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİNİ DESTEKLİYOR AMA…

Bitkisel yağlar (zeytinyağı, mısırözü yağı) fazlaca, bebek sağlığı için az da olsa gerekli olan katı yağlar sınırlı tüketilmelidir. Tuz, şeker ve katkı maddeleri, koruyucu madde, tatlandırıcı ve renklendirici içeren konserveler sakıncalıdır. Günde 6-8 bardak su içilmeli, günde 1-2 fincan kahve ve çaydan fazlası tüketilmemelidir. Antep fıstığı, yer fıstığı, ceviz, badem, yağ oranı zengin (%40-60), antioksidan özellikli, zeytinyağına yakın yağ özellikli, özellikle beyin gelişimini iyi yönde etkileyen oleik asit, B vitamini, E vitamini, C vitamini zengin yiyeceklerdir. Şeker hastalığı, kalp ve damar sağlığı, kansızlık, kemik sağlığını (osteoporoza karşı) olumlu yönde etkileyen yiyeceklerdir. Ancak zengin yağ içeriği nedeniyle bebek ve annenin kilo artışına sebep olacağından dengeli tüketilmelidir. Ortalama 100 gramında 500 kalori vardır. Günlük bir avuç (ortalama) 20-25 gram yeterlidir. Fazla tüketimi sakıncalıdır. Ailede spesifik (özel) testlerde fıstığa karşı alerji saptanmamışsa, günlük 20-25 gram fıstık bebekte alerji riskini arttırmaz. Ayrıca 1 gram tuz 20 gram su tutacağından, bol tuzlu fıstıklar, kilo artışı, ödem ve hiper tansiyona sebep olur, dikkatli tüketilmelidir. Fıstıkların GDO’suz ve tarım ilaçlarından arınmış, organik özellikli olanları tercih edilmelidir.

Haberin Devamı

İHA 

HAMİLELİKTE İDEAL KİLO HESAPLAMA

BAKMADAN GEÇME!