Bayramların çocuklara faydası nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Bayramların çocuklara faydası nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 19, 2015 09:00

Bayram heyecanı yaşamanın çocuk psikolojisi üzerinde etkileri var mıdır?

Haberin Devamı

Modernleşme karşısında yok olmamak için direnç gösteren kültürel değerlerin başında bayramlar geliyor. Özellikle çalışan kesim için sadece tatil anlamına gelen bayramların, çocuklar için hala ayrı bir önemi var mı? Kendimizinkiyle birlikte çocuklarımızın da bayram sevincini, yaşam kaygılarımızın arasında öldürüyor muyuz?

Uzman Psikolog Nihal Araptarlı’ya bayramların önemini ve çocuklarımıza nasıl anlatmamız gerektiğini sorduk…

“Toplumu birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içinde tutan, saygı ve sevgi temelinde insanları birleştiren önemli günlerden olan bayramlar da önem ve değer kaybına uğramaktadır. Bayramlar, aktarımı ve benimsenmesi en kolay örf, adet ve geleneklerimizdendir. Çünkü sevinç, neşe ve keyif günü demektir ve insanlar doğaları gereği bunları elde etmeyi isterler. Son yıllarda sadece tatil günleri olarak algılanmaya başlayan bayramların, gerçek önem ve değerini çocuklarımıza aktarabilmemiz için öncelikle ebeveynler olarak bizim bu algılamadan kurtulup, bayramların özüne ve gereğine uygun davranmamız gerekir.

Çocuklar, gözlem yapıp ve örnek alarak öğrenirler. Aile içinde bayramların önemsendiğini gördükçe, bayram keyfini yaşadıkça bayram gelenek ve göreneklerini benimseyip, kendilerinden sonraki nesillere aktarmak üzere içselleştirirler. Önemli olan diğer günlerde yaşanmayan, yaşanması mümkün olmayan, sadece bayramlara özgü keyifleri yaşatabilmektir.

Herhangi bir şeyin birey için önemli ve değerli olabilmesi için onunla ilgili bir duygusunun olması gerekir. Bizim nesil için bayram günleri, heyecanla beklediğimiz, sevildiğimizi, değerli olduğumuzu hissettiğimiz, sevince boğulduğumuz çok önemli günlerdi. Günlerce hayalini kurduğumuz, bayramdan bayrama alınan yeni kıyafetlerimiz, ayakkabılarımız, harçlıklarımız ve çikolatalarımız vardı. Diğer günlerde sahip olabildiği şeylere bayramda da sahip olmak bir çocukta heyecan yaratmaz. Bayram günlerinin diğerlerinden farklı olması, çocukta sevinç, neşe, keyif, heyecan gibi duyguları oluşturması gerekir ki, onda olumlu izler bıraksın ve keyif aldığı bu günleri çocuklarına da yaşatabilmeyi arzulasın.” 

Uzman Psikolog Nihal Araptarlı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!