Babalar Günü 2022 ne zaman, bugün mü, hangi gün, ayın kaçında? İşte 2022 Babalar Günü tarihi

Güncelleme Tarihi:

Babalar Günü 2022 ne zaman, bugün mü, hangi gün, ayın kaçında İşte 2022 Babalar Günü tarihi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 12, 2022 13:41

Babalar Günü ne zaman? sorusu haziranın ikinci haftası gündeme gelmeye başladı. Babalarına hediye alacak olan her yaştan milyonlarca kişi, internet üzerinden gelecek sene Babalar Günü'nün ne zaman kutlanacağını merak edip sorgulamaya başladı. Her yıl haziran ayında kutlanan Babalar Günü hediyeler ve sürprizlerle geçecek. Peki, Babalar Günü ne zaman 2022, hangi gün? İşte, Babalar günü tarihi 2022...

Haberin Devamı

Babalar gününe sayılı zaman kala, bu özel gün için hediye ve sürpriz hazırlıkları hız kazandı. Haziran ayı içerisinde kutlanacak olan Babalar Günü'nün hangi tarihe denk geldiğini sorgulayan vatandaşlar, 2022 Babalar Günü'nün ne zaman olduğunu öğrenmek istiyor. İşte, 2022 Babalar Günü detayları...

Babalar Günü 2022 ne zaman, bugün mü, hangi gün, ayın kaçında İşte 2022 Babalar Günü tarihi

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN 2022?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu bilgiler doğrultusunda Babalar Günü 2022'de 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Haberin Devamı

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

BAKMADAN GEÇME!