Ağrısız doğum yöntemleri nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Ağrısız doğum yöntemleri nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Kasım 03, 2015 10:45

Çeşitli yöntemler doğum ağrısının azaltılması ve yok edilmesinde kullanılabilir.

Haberin Devamı

Hamile bayanların doğum şekline karar vermesinde en çok etkilendikleri konu normal doğum sırasında çekecekleri ağrıdır. Pek çok bayan doğum ağrısından korktukları için sezaryen ile doğumu tercih eder. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İlhami Atılgan, ağrısız doğum hakkında merak edilenleri anlattı.

Çeşitli ilaçlar ve yöntemler doğum ağrısının azaltılması ve yok edilmesinde kullanılabilir, bu şekilde bayanların gözlerini korkutan doğum olayı ağrısız hale getirilebilir. Hamile bayanların gebelik ve doğum olayı hakkında bilgilenmeleri doğum olayının dönemlerini ve bu dönemlerde nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeleri, gebelik boyunca doğuma hazırlık egzersizlerinin yapılması doğum olayını daha ağrısız geçirmelerinde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Doğum olayının farklı aşamalarında ağrı azaltıcı değişik yöntemler kullanılabilir:

LOKAL ANESTEZİ: Bebeğin doğumu sırasında yapılan kesi (epizyo) ya da doğum sonrası oluşan yırtıkların dikilmesi sırasındaki ağrıyı önlemek amacı ile lokal anestezik maddeler işlemin yapılacağı alana enjekte edilir. Bu şekilde doğum olayı sonrasındaki işlemler sırasında ağrı duyulmaz.

EPİDURAL ANALJEZİ: En çok kullanılan ağrısız doğum yöntemlerindendir. Doğum olayının başından itibaren etkili doğum ağrılarının hissedilmesini önlemek, doğum sırasında oluşan ağrı ve doğum sonrasında olabilecek ağrıları önlemek için kullanılır. Bu işlem sonrasında anne bilinci açık olarak doğum olayını takip edebilir. Belde omurga aralığından girilip omurilik zarı üzerine sinir köklerini etkileyecek lokal anestezik maddeler bir katater yardımı ile verilir ve ihtiyaç oldukça yeni ilaç enjekte edilerek doğum olayının daha sonraki dönemlerinde de ağrı duyulmasını önler. Lokal anestezik maddelerin kana hızlı geçişine bağlı tansiyon düşüklüğü, kalp hızında yavaşlama ve daha nadiren de olsa daha ciddi yan etkiler olabilir.

SPİNAL ANALJEZİ: Belden omurga arlığından girilip omurilik zarı içine lokal anestezik madde enjekte edilerek 5- 10 dakika içinde anestezi sağlanır. Kısa süreli müdahalelerde kullanımı önerilir. Genel anestezi alması sakıncalı olan hastaların sezeryan ile doğumu sırasında kullanılabilir. Hasta bilinci açıktır. Anestezi sırasında tansiyon ve solunum yakın takip edilmelidir. Tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, nadiren solunumun baskılanması yan etkilerindendir.

GENEL ANESTEZİ: Genellikle normal doğum sırasında kullanılmaz, ancak problemin varlığında ihtiyaç halinde kullanılır. Sezeryan ile doğum sırasında kullanılabilir, bu sırada anne bilinci kapalıdır. İlaçlara bağlı yada müdahaleye bağlı akciğer kalp sorunları gibi genel anestezinin yan etkileri görülebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İlhami Atılgan

BEBEK TAHMİNİ DOĞUM TARİHİ

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!