9 Aylık Beslenmede Kalori Hesabı

Güncelleme Tarihi:

9 Aylık Beslenmede Kalori Hesabı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 14, 2010 00:00

Hamilelikte kalori hesabınızı doğru yapmalısınız. Belirleyeceğiniz bir beslenme takvimi işinizi kolaylaştırabilir.

Haberin Devamı

9 aylık hamileliğiniz boyunca kalori hesabınızı doğru yapmalısınız. Belirleyeceğiniz bir beslenme takvimi ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Her Lokmayı Sayın

Yediklerinize özen göstererek, bebeğinize yaşama en iyi şekilde başlama fırsatı vermek için önünüzde dokuz ay vardır. Yediğiniz her lokmaya dikkat edin, çatalınızı ağzınıza götürmeden önce “Bu yediğim bebeğim için iyi mi?” diye düşünün. Eğer yanıt “evet” ise çiğneyin. Düşkün olduğunuz tatlılardan ya da atıştırmak için yediğiniz şeylerden uzak durun.

Tüm Kaloriler Birbirine Eşit Değil

150 kalorilik bir tatlı kurabiyedeki kalori, kepekli undan yapılmış, meyve suyuyla tatlandırılmış diyet kurabiyedeki 150 kaloriye eşit değildir. Yine 10 adet patates cipsindeki 100 kalori, kabuğuyla fırında pişirilmiş patatesteki 100 kaloriye eşit değildir. Bu nedenle aldığınız kalorinin miktarının yanı sıra, niteliğine de özen gösterin. Bebeğiniz alacağınız 4000 boş kaloriden çok, besleyici madde açısından zengin 2000 kaloriden yararlanacaktır.

Haberin Devamı

Siz Açsanız, Bebeğiniz de Aç mı?

Nasıl bebeğinizi doğduktan sonra aç bırakmayı düşünemiyorsanız, anne karnındayken de bunu yapmamalısınız. Bebeğinizin düzenli aralarla düzenli beslenmeye gereksinimi vardır. Hiçbir zaman öğün atlamayın. Siz aç olmazsanız da bebeğiniz açtır. Eğer mide ekşimesi ve şişkinlik gibi yakınmalar iştahınızı kaçırıyorsa, günlük gereksinmenizi 3 normal öğün yerine altı küçük öğünle karşılayın.

Miktar Değil Etki Önemli

Günlük besin gereksiniminizi olabileceğince verimli kalorilerle karşılayın. 6 yemek kaşığı fıstık ezmesi yiyerek aldığınız eğer yiyebilirseniz (600 kalori vardır, günlük gereksiniminizin % 25’i) 25 gr. Protein, 160 gr’lık diyet ton balığı konservesinden alacağınızdan (170 kalori) daha az yararlıdır. 300 mg. Kalsiyumu 1.5 porsiyon dondurma (450 kalori) yerine 1 bardak kaymaksız süt (90 kalori ) ya da 1 kase yağsız yoğurttan (100 kalori) almak daha iyidir. 1 gr.

Protein ya da karbonhidrattan 2 kat fazla kalorisi olan yağlar, boş kalori kaynağıdır. Bunun için eti yağsız alın, süt ürünlerini yağsız olanlardan seçin. Kızartma yerine ızgarayı tercih edin. Ekmeğinizin üzerine tereyağını incecik sürün.

Haberin Devamı

Verimli beslenme, yeterince kilo alamamak gibi sorununuz varsa da önemlidir. Sağlıklı kilo almak için besin ve kalori değeri çok olan avokado, kabuklu yiyecekler seçin. Patlamış mısır ya da benzeri yiyeceklerden uzak durun.

İster daha fazla, ister daha az kilo almaya çalışın, iki ya da daha fazla gereksiniminizi bir porsiyonla etkili olarak karşılayan besinleri örneğin brokoli (vitamin C, yeşil yapraklı sebze ve kalsiyum), yoğurt ya da somon balığı konservesi (protein ve kalsiyum), kuru kayısı (demir ve meyve) seçin.

HAMİLELİKTE İDEAL KİLO HESAPLAMA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!