5 soruda çocuklara uygulanan alerji aşıları

Güncelleme Tarihi:

5 soruda çocuklara uygulanan alerji aşıları
Oluşturulma Tarihi: Kasım 12, 2015 09:51

Alerjisi olan çocuk astım hastalarına ve alerjik nezlesi olan çocuklara uygulanır...

Haberin Devamı

Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi Uzmanı Prof.Dr.Nevin Uzuner 5 soruda çocuklara uygulanan alerji aşılarını anlattı...

1-ALERJİ AŞILARINI HANGİ UZMANLAR YAPMALI?

Çocuk yaş grubunda aşı tedavisi konusunda eğitim alan tek uzmanlık alanı Çocuk Alerji uzmanları olduğu için alerji aşısının gerekip gerekmediği, aşı tedavisinde uygulanacak aşının hangi karışımdan yapılması gerektiği ve yan etkiler gelişince nasıl davranılması gerektiği konusunda da çocuk alerji uzmanları eğitim almıştır. 3 ile 5 yıl gibi uzun süre yapılacak aşı tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve yan etkiler çıkınca ne yapılması gerektiği konusunda çocuğunuz risk altında kalabilir. Bu nedenlerle çocuklarda aşı tedavisi çocuk alerji uzmanlarınca yapılmalıdır.

5 soruda çocuklara uygulanan alerji aşıları

2-ÇOCUKLUK ASTIMINDA AŞI TEDAVİSİNİN FAYDASI VAR MIDIR?

Seçilmiş ve uygun hastalarda aşı tedavisi çocukların hayat kalitesini artırmakta ve ilaç gereksinimini azaltmaktadır. Başka alerjilerin gelişmesini engeller. Bu sebepten faydalıdır. Tedavi başarısı yüksektir. Ancak çocuklarda aşı tedavisinin hangi alerjenden oluşması gerektiği ve hangi dozlarda uygulanması gerektiği sadece ve sadece çocuk alerjisi uzmanlarınca yapılmalıdır. Aksi takdirde tedavinin başarısız olmasına ve hatta çok ciddi yan tesirlerle karşı karşıya kalınabilir.

3-AŞI TEDAVİSİ KİMLERE YAPILIR?

Alerji nedeniyle olduğu kesinleşen astımlı, alerjik nezleli çocuklara yapılması tavsiye edilir. Öncelikle astım ve alerjik nezle belirtileri olan çocuklara ciltten alerji testi yapılır ve test sonucuna göre ve çocuğun çıkan alerjiden etkilenip etkilenmediğine göre karar verilir. Çocuklara aşı tedavisi gerekliliği ve nasıl yapılacağı konusunda tek yetkili uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.

4-AŞI TEDAVİSİ KAÇ TÜRDÜR?

Aşı tedavisi üç türdür. Dilaltı damla, tablet ve cilt altına enjeksiyon formları vardır. Cilt altı aşılar da iki türdür. Yıl boyu yapılan ve mevsim öncesi olmak üzere iki türdür. Mevsim öncesi aşılar sadece polen alerjisinde uygundur.

 

5 soruda çocuklara uygulanan alerji aşıları
 

5-DİL ALTI DAMLA ALERJİ AŞISI NASIL UYGULANIR?

Alerjisi olan çocuk astım hastalarına ve alerjik nezlesi olan çocuklara uygulanır. Aşı içinde sadece çocuğun astımına veya alerjik nezlesine neden olan alerjik madde vardır. Örneğin polen alerjisinde kullanılan damla aşı içinde sadece polen vardır, ev tozu akarına alerjisi için yapılan alerjide akar alerjeni vardır. Kesinlikle kortizon içermez. Çok küçük dozlarda başlanarak vücudun bu alerjik olduğu maddeye alıştırılması sağlanır. Haftada 3 kez veya her gün uygulanan formları vardır. Çocuklarda ciddi alerjik reaksiyona neden olma ihtimali düşük olduğu için evde uygulanabilir. Dişleri fırçalamadan ve kahvaltı veya yemekten önce uygulanır ve 2 dakika dilaltında tutulduktan sonra yutulur. 10 dakika sonra gıda alınabilir. Dil Altı Aşı tedavisinde aşı uygulama süresi en az 3 yıldır.

Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi Uzmanı Prof.Dr.Nevin Uzuner

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!