100 gramında 350 kalori var!

Güncelleme Tarihi:

100 gramında 350 kalori var
Oluşturulma Tarihi: Kasım 11, 2014 00:00

Kan şekerini düzenleyip kolesterolü düşürüyor.

Haberin Devamı

Ülkemizde kişi başı ortalama 31 gramlık oranla en fazla tüketilen baklagilin kuru fasulye olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Doğan, kolesterol içermemesiyle dikkat çeken kuru fasulyenin sağlığa olan faydalarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Bulgur pilavı ile yiyecekseniz salata sebzesi de tüketin

kuru fasulye, içerdiği yüksek lif ve protein nedeni ile en sağlıklı ve ekonomik protein kaynaklarındandır. Bitkisel kaynaklı protein olması nedeni ile besin kalitesini artırmak amacıyla mutlaka tahıllarla birlikte kullanılmalıdır. Pişirme usullerine dikkat edildiğinde ve C vitaminlerinden zengin sebze ve meyvelerle tüketildiğinde yapısındaki demir ve kalsiyumun vücuttaki kullanımı da artar. Bu nedenle bulgur pilavı ile yenildiğinde yanında mutlaka salata ya da domates veya yeşil biber tüketilmelidir.


100 gramında 350 kalori var

Kuru fasulyenin 100 gramında ortalama 3.7- 25.9 gram diyet posası mevcuttur. Kişinin günlük diyet posası ihtiyacının ortalama olarak 30 gram olduğunu düşünürsek kuru fasulye en iyi posa kaynaklarından biridir. 100 gr kuru fasulye ortalama 350 kalori sağlar.
Ayrıca baklagiller tokluk duygusu yaratırlar, acıkmayı engeller. Fazla kalori içermedikleri için kilo koruma ve zayıflama programlarında uygun seçimler oluştururlar.

KIŞ SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ FASULYEYİ BİR DE SUCUKLA DENEYİN. BU ENFES TARİF İÇİN TIKLAYIN!

Barsak kanserini azalttığı kanıtlandı

Diyet posası dışkılamayı artırarak bağırsakta oluşan kalıntıların hızla dışarı atılmasını sağlar. Dışkılamayı artırması nedeni ile kabızlık ve divertiküler (Kalın barsakların çeperinde yıllar içinde oluşan küçük baloncuklar) hastalıkları önler. Aynı özelliği ile kuru fasulye kalın bağırsak rektum kanserinden korunmada yardımcı olur. Diyet posasının günde 13 gram artırılmasıyla bu tür kanserin % 31 azaltabileceği yapılan çalışmalarla saptanmıştır.

Kan şekeri düzenleyip kolesterolü düşürüyor

Kalp hastalıklarının en önemli risk faktörlerinden biri olan kan kolesterol düzeyi yüksekliği kuru baklagillerde bulunan çözünür posa, bağırsaklardan kolesterolün öncüsü safra asitlerinin emilimini azaltarak ve karaciğerde kolesterol sentezini yavaşlatarak kan kolesterolünün düşmesine yardımcı olmaktadır. Kuru baklagillerde bulunan çözünür lifler kan şekeri düzeyini düzenler ve glisemik indeksleri düşük olduğundan yavaş yakılan enerji sağlarlar

Sindirim sorunu olanlar zarını soymalı

Pişirilmeden önce oda ısısındaki suda, cinsine göre 12 saat ıslatılmalıdır. Yumuşayan tanelerin dış zarları kolaylıkla çıkabilir hale gelir özellikle sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar zarlarını çıkararak pişirebilirler.

En iyi pişirme yöntemi düdüklü ile…

Pişirme ile sindirimi kolaylaşır. Pişirilme sırasında ısı 100 derecenin üstüne çıkarsa protein kayıpları olur. Pişme suyu atıldığında da B vitaminleri ve mineral kayıpları ortaya çıkar. En iyi pişirme yöntemi düdüklü tencerede basınç altında pişirmedir. Bu yöntemle besin kaybı en aza indirgenebilir.

4 yemek kaşığı kuru fasulye protein açısından 1 köfte kadar ete eşdeğer olarak hesaplanabilir. Et, et ürünlerinin tüketilmediği günlerde kuru fasulye et yerine tüketilebilir. Ülkemizde kuru fasulyeyi etli pişirmek yaygındır. Etle beraber pişirilen kuru fasulye yemeğine yağ eklemeye gerek yoktur.

Kuru fasulye ya da kuru baklagiller içerdikleri besin öğeleri, bileşimleri ve posa içeriği nedeniyle haftada en az 2-3 kez mutlaka tüketilmelidir.

Satın alırken ve saklarken bunlara dikkat!

• Ambalajlı ürünlerini satın almak çok daha doğrudur. Saklama koşulları yetersiz ise tüketilecek miktar kadar alınması önemlidir. Hasat edilen kuru fasulyenin besin değerinin ve doğal tadının korunması için güneş ışığına maruz kalmaması ve nemlenmemesi gerekir. Nem miktarının artması sonucu mikroorganizmaların üremesi ve çoğalması tanenin küflenip çürümesine neden olur. Küfler aflatoksin üretebilir. Depolarda haşerelerden korunacak şekilde önlem alınmış olması gereklidir.

• Ürün etiketlerini okuyarak son kullanma tarihi geçmemiş ürünleri satın almaya dikkat edilmelidir. Yabancı maddelerden ayıklanmış, uygun koşullarda paketlenmiş, ambalajı bozulmamış, yırtılmamış ürünler tercih edilmelidir.

Satın aldıktan sonra besin değerinin ve doğal tadının korunması için kiler veya erzak dolabında saklanması en uygunudur. Erzak dolabı serin, güneşten uzak ve kuru bir yerde olmalıdır. Uygun bir kiler ya da dolap yoksa buzdolabının +4 bölümünde saklanabilir. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!