"Yaşar Sökmensüer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yaşar Sökmensüer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yaşar Sökmensüer

Yollardaki kardeşlerimiz

AĞUSTOS ayında, kent gazeteciliğinde ve Ankara ile Eskişehir Hürriyet gazetelerimizde bir yeniliği daha başlatmıştık.

“06-26 HABER KARDEŞLİĞİ”ni...
“Ankara-Eskişehir 1.5 saate indi. Dağ da dağa kavuştu, insan da insana...” diyerek, iki kent arasında “haber de habere kavuşsun” demiştik.
Çünkü yerel gazetecilik hem kentinde, hem de kendinde/kendi doğasında sınır tanımaz.
Ve Eskişehir’deki Ankara’yı da yakından ilgilendiren “malumat”ı, fısıltıları, kulisleri Ankara’ya da duyurmaya başladık.
Ankara’nın Eskişehir’e değen haberleri de yine bizim-birlikte çıkardığımız Eskişehir Hürriyet’de Eskişehirli’ye duyuruluyor.
İşte bu yerel zeminde tam bir “haber kardeşliği”...

* * *

Bugün manşetimizde, iki kent arasında yeni bir kardeşliğin “özel haberi” var.
 Pedal kardeşliğinin...
İki kentin bisikletçilerinin bu kardeşliği, ne zamandır hemen her konuda “umut” arayan, “kardeşlik”i özleyen gönlümüze de su serpti, yüzümüzü gülümsetti.
 Ankara’dan öncelikle “YHT’ye bisikletle binebilme haklarını” alabilmek için yola çıkan “Perşembe Akşamı Bisikletçileri”ne Eskişehir’deki pedallar da destek verdi.
Çünkü artık onlar “pedal kardeşi”...
Bisiklete yönelik yasakların kalkmasını, “bisiklet yolu” gibi son derece geç kalınmış hakların artık verilmesini, uyarı levhaları ve bilinçlendirme çalışmalarıyla trafik güvenliğin sağlanmasını, bisikletin de bir ulaşım aracı olarak kabul edilmesini istiyorlar.
Ve bunların tümünü, doğayla en dost, çevreye en saygılı gruplardan birisi olarak istiyorlar.
Onlar doğayla dost, çevreyle barışık, anlamsız yasaklara karşı ve birbiriyle kardeş!

* * *

Dosluk-barış-kardeşlik-yasakların kalkması....
Bu kelimeleri yanyana koyduğunuzda ve bunları bir cümle içinde kullanabildiğinizde, onların attığı bu adımın farkını, önemini daha iyi anlayacaksınız.
Türkiye’nin şu an en çok acı çektiği, en çok çare aradığı konularda da bu dörtlü sacayağının gerektiğini hissedeceksiniz.
Ve onlar bunu “yola koyularak” başarıyor.
“Dur bakalım” demeyip günlerce yollara düşerek, sadece kentlerini değil, başka kentleri de sokak sokak dolaşarak bunu hayata geçiriyorlar.
Onlara haklarını vermek, onlara “yol” açmak, memleketteki bir sürü düğümü de  çözecek zihniyete de yol açmak, yol yapmaktır.

* * *

Bakın “pedal kardeşleri”nin fotoğraflarına, iyice bakın, dikkatle okuyun istediklerini, düşündüklerini...
Bu kardeşlikte hepimize, herkese yer var.
Tıpkı, böylesi kardeşliklere de, her konuda, her zeminde ihtiyaç olduğu gibi...
Kardeşlerimizin yolu açık olsun.

X