"Y.Sinan Tanyıldız" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Y.Sinan Tanyıldız" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Y.Sinan Tanyıldız

Hasan Adalı Okullarda adı yaşayanlar

Günün Sözü:
En sürekli aşk karşılıksız aşktır.
S. Maugham

HASAN ADALI
Okullarda adı yaşayanlar...

Bu benim çok hoşuma gidiyor ve okullara adlarını veren isim gördükçe onları hayırla anıyorum. Bugün sizlere böyle bir isimden söz edeceğim. Ki bu kişinin adını, en azından şirketlerini duymayan yoktur. Rahmetli Hasan Adalı... Bir okulda adı yaşıyor. Okulun giriş kapısında koca bir tabela var... Hasan Adalı Lisesi... Rahmetli Hasan Bey eski temsilcimiz rahmetli İskender Ayvalık’ın da arkadaşıydı. Onların arkadaş olduğu dönemde Adalı Turizm vardı, fabrikalara servis işi yapıyordu, otobüslerle çalışanları taşıyordu...
Hasan Adalı 1929 yılında Girne’de doğmuş...
Bir İngiliz kolejini bitirmiş ve daha onra da hayata atılmış...
Seyhan Baraj İnşaatında çalışmış tercümanlık yapmış, şantiye şefi olarak da çalışmasını sürdürmüş.
1963 yılında kendi şirketini kurmuş Adana’da... Müteahhitlik, turizm acenteliği, otobüs işletmeciliği ile uğraşmış. 1980 yıllarında da atçılığa merak sarmış. Bu konuda da ünlenmiş. Jokey Kulübü asli üyeliğine seçilmiş, adına yarışlar düzenlenmiş.
2006 yılında da hayata gözlerini yummuş...
Rahmetli İskender Abi’nin sohbetlerinden hatırlıyorum, hayırsever biriymiş Hasan Adalı...
Oğlu Serdar Adalı da babasının adını yaşatmak için bir okul yaptırdı...
2007 yılında okul Milli Eğitime teslim edilmiş...
Okuluh;
- 1500 m2 kapalı alanı var.
- Bahçesi 12.000 m2.
- İçinde 24 derslik var.
- Laboratuvar,
- Kütüphane,
- Spor Salonu
- Ve 350 seyirci kapasiteli basket sahası mevcut.
Okulun bahçesinde; voleybol, tenis sahası, badminton oyun aları da var.
Şimdi bu okulda okuyanlar ve mezun olanlar Hasan Adalı’yı rahmetle anıyorlardı.
Gerek Adana’da ve gerek diğer illerde isimlerini okullarda yaşatanları rahmetle anmak hepimizin görevi...
Allah gani gani rahmet eylesin...
Eğer bu okul olmasaydı veya diğer okullar olmasaydı insanlar çabuk unutuluyor ama ilim irfan yuvalarına isimlerini verenler asla unutulmuyor...

MEHMET UĞUR AZKANAR
Dünya Eğlence Şirketi

Önce Mehmet Uğur kardeşimi yürekten kutluyorum çünkü o üretiyor... Televizyonlarda seyrettiğimiz oyunları satın almak için binlerce dolar harcıyoruz ama dünyaya oyun sattığımız yok... Emekli bir öğretmenin oğlu olan Mehmet Uğur Azkanar oyun üretiyor, uyguluyor. İnsanların gülümseyerek öğrenmelerine vesile oluyor...
Bu ismi unutmayın...
Zira ürettiği Pathing Man isimli oyunu kısa bir süre sonra dünyanın çeşitli ülkelerine satabilir.
Harika bir oyun.
İçeriğinden bahsetmek istemiyorum çünkü yakında Adana dahil her ilde Pathing Man tanınacak, bilinecek...
Şirketin elinde 10’a yakın üretilmiş oyun var.
Hepsi de Mehmet Uğur Azkanar’ın eseri...
Dediğim gibi oyunların içeriklerini size anlatmayacağım ama yakın bir gelecekte bu oyunlar çok meşhur olacak, bilesiniz...
Sevgili Mehmet kardeşimi yürekten kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Ona yürekten inanıyorum.

ADİL VAHAPOĞLU
Adam olacak çocuk

Sağlıklı düşünmek ve başarılı olmak istiyorsan aklını iyi kullanacaksın. .Her şeyin çözümü oradadır.. Mantık ve aklın bilimi ise; ”Matematik”tir.. “ Merak etme, kuşku duyma, öğrenme isteği, analitik düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım, özgür düşünce, sorun çözme yeteneği, sağlıklı akıl yürütme,hızlı karar verme” gibi davranışlar ,”zeki bir insan” olarak ifade ettiğimiz yapıda mutlaka bulunmaktadır. Bunları rasyonel düşünme diye özetleyebiliriz.. İnsanın eğitim düzeyi hakkında da bir fikir verebilen bu davranışların kazanılacağı ortamlar,aile-okul ve çevredir... Ama en başta eğitim ortamlarıdır.
Matematik derslerinin okutulmasının temelinde bu davranışları öğrenciye kazandırmaktır. Düşüncesini özgürce açıklayabilen, her şeyi olduğu gibi kabul etmeyip sorgulayabilen, hesabını bilen, sabırlı, kararlı, cesaretli, sistemli, bilinçli, seçenekli ve kaliteli düşünüp bunlardan sonuç çıkarabilen yapılar, matematikçilerin arzu ettiği üst düzey yapılardır.Toplumda matematik önemsenmişse, orada çözüm yolları açıktır.. Demokratik kurallar hızlıca işlemektedir..
Bu yeteneklere sahip olmayan bir kişi,yaşamında hakkını arayamaz,sorgulamadan,araştırmadan kendisine sunulan her şeye inanır.Hesap kitap bilmez,doğruyu yanlışı ayırt etmekte dahi zorlanır...Mantıklı ve hızlı düşünemez,hızlı karar alamaz.
Hangi meslekte olursak olalım,iyi bir matematik eğitimi almışsak,işimizde mutlaka daha başarılı oluruz. Zira yaşamın her alanında mutlaka “Matematik disiplini” ile karşılaşırız.
Sonuç olarak;bir matematik öğretmeni ve okul müdürü olarak; ”Adam olacak çocuk matematiğinden belli olur” diyeceğim.

X