"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Yurtdışı mağazada şarap tadımı düşündü, Turquality yanaşmadı

KAVAKLIDERE Yönetim Kurulu Üyesi Ali Başman, Ekonomi Bakanlığı bünyesindeki marka desteği programı Turquality kapsamındaki yurtdışı mağaza desteklerini dikkate alarak bir plan yaptı:

- Biz de Turquality kapsamındayız. Yurtdışında, şarap mağazaları açsak, buralarda küçük tadım noktaları oluştursak, ürünlerimizin tanıtımı açısından iyi olur.
Ali Başman, bu düşüncesini başta kardeşi Murat Başman olmak üzere Kavaklıdere yönetimine açtı. Yönetimden onay alınca Ekonoi Bakanlığı’ndaki Turquality projesini yürüten birime başvurdu:
- Yurt dışında şarap mağazaları açmayı planlıyoruz. Biz de diğer markalar gibi dış mağazalarımız için Turquality desteğinden yararlanabilir miyiz?
İlk yanıt olumlu oldu:
- Elbette...
Ali Başman, açacakları mağaza konusunda ayrıntıya girdi:
- Türk şarabı dünyada pek bilinmiyor. Birçok ülkede Türk şarabı tadanlar, “Türkiye’de şarap üretiliyor mu?” diye soruyor. Bu nedenle yurtdışında açmayı düşündüğümüz mağazalarda tadım noktaları da planlıyoruz. Müşteri şarabı ücretini de ödeyerek tatsın, beğenirse alsın.
Bunun üzerine yanıt olumsuza döndü:
- Turquality desteği kapsamında yurtdışında açacağınız mağazada açık şarap satışına izin veremeyiz.
Başman şaşırdı:
- Ülkemizdeki mevzuat, şarap tadımına izin vermiyor. Yurt içinde artık şarap tadım turları yapamıyoruz. Yurtdışında şarap tadımı yaptırmamızın ne mahsuru var?
Bu sorusuna beklediği yanıtı alamadı:
- Açık şarap satışına müsade edemeyiz.
Başman, aynı soruyu geçen gün sohbet ederken bize de sordu:
- Simit Sarayı, yurtdışında dükkanlar açıyor, Turquality desteği de görüyor. Çok da iyi oluyor. Bizim yurtdışında tadım da yaptırabileceğimiz mağazalar açmamız, Türk şaraplarının dışarıda tanıtımı için iyi bir fırsat kapısı açmaz mı?
Almanya’da, İngiltere’de, Fransa’da, İtalya’da, ABD’de açılacak mağazada şarap tadımı yaptırmak, Türkiye’deki mevzuata aykırı düşer mi?
Eğer, mevzuat sadece ülke içinde geçerliyse, yurtdışında şarap tadımı yaptırmanın ne sakıncası var?

Yurtdışı mağazada şarap tadımı düşündü, Turquality yanaşmadı

Ali Başman

Trafik kazaları ve dolu Kalecik’te bağ söktürüyor


KAVAKLIDERE Yönetim Kurulu Üyesi Ali Başman, Ziraat Bankası’nın tarihinde 8’inci şubesini Ankara Kalecik’te açtığını anımsattı:
- Demek ki Kalecik’te bağ ve şarap alanında önemli bir ekonomik etkinlik vardı. Kalecik Karası üzümünün yeniden öne çıkması için çok çaba harcadık. Bir noktaya da gelmiştik ama...
Ardından sürdürdü:
- Kalecik’te can kaybına yol açan trafik kazaları oldu. Ayrıca, bölge art arda dolu darbesi yedi. Yöre halkı bu durumu “şaraplık üzümün uğursuzluğu”na bağladı. Şimdi Kalecik’te bağlar sökülüyor.

‘Ironman’likle İTO Başkanlığı’na göre daha meşhur oldum


İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) eski Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul’daki 5 yıldızlı otellerden birine girerken kapıdaki görevli yüzüne baktı:
- Beyefendi, siz “Ironman”siniz değil mi?
Aynı gün kulak-burun-boğaz muayenesine gitti. Profesör muayene sonrası hastasına döndü:
- Bu kulakla artık “Ironman” olamazsınız.
Cümlenin biraz şaka yollu olduğunu anlayınca sordu:
- Hocam siz de mi okudunuz yazıyı?
Doktordan çıkınca beni aradı:
- “Ironman” olmak insanı İTO Başkanlığı’ndan daha meşhur yapıyormuş.
Sonra yazının gazetede çıktığı gün internette yaptığım düzeltmeye değindi:
- İstemeden sebep olduğum yanlış anlama için özür dilerim. Ancak, katıldığım resmi “Ironman 70.3 yarışı”dır. Yarıştaki derecemle “Ironman” ünvanı aldım.
Yalçıntaş, Lüksemburg’da 2 kilometre yüzme, 90 kilometre bisiklet ve 20 kilometrelik koşudan oluşan “Half Ironman”e katılmış, bunu “Ironman” gibi yazmıştım...
Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras ve TRT eski spor spikeri Barbaros Talı’nın uyarısıyla internette düzeltme yapmıştım:
- “Ironman” parkuru 3.8 kilometre yüzme, 180 kilometre bisiklet, 42 kilometre maratondan oluşur.
Bir mesaj da Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın’dan geldi:
- Ironman yarışını ilk defa grubumuza bağlı Gloria Hotels Türkiye’ye getiriyor. Yarış 25 Ekim 2015’te “Gloria Ironman 70.3 Turkey” adıyla gerçekleşecek.

X