"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Birayı bırakmayız devlet ortağımız

COMMERCIAL Bank of Qatar’ın (CBQ) yüzde 74.25 hissesini 1.5 yıl önce satın alması sonrasında Doha’da ilk yönetim kurulu toplantısını yapan ABank’ın ve Anadolu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Yardımcısı Hurşit Zorlu ve bankanın Genel Müdürü Meriç Uluşahin’le sohbette grubun ana iş kollarındaki faaliyetlerini konuştuk.
Meriç Uluşahin, Anadolu Grubu’nun içecek, otomotiv, finans ve enerji sektörlerinde 18 ülkeye yayılan faaliyetleri olduğunu anımsattı:
- Grup cirosu 11.8 milyar lira, çalışan sayısı 29 bine yakın.
Grubun 7 şirketinin halka açık olduğuna işaret etti:
- Piyasa değeri 15 milyar dolar düzeyinde.
Özilhan, Coca-Cola İçecek ve Efes Pilsen’in başını çektiği ürünlerle tüketiciye doğrudan dokunan yapıya sahip olduklarını belirtti:
- Migros’la da perakendede büyük oyuncu oluyoruz.
- Yeni sektörler gündeme gelebilir mi?
- Migros, en az 4-5 yılımızı alır. Orada önemli potansiyel görüyoruz.
- Çıkmayı düşündüğünüz işleriniz var mı?
- Bulunduğumuz işleri büyütmeyi düşünüyoruz.
Hurşit Zorlu araya girip açık kapı bıraktı:
- Yolda cazip teklifler olursa dönüp bakarız.
Grubun en büyük işini sorduk, Özilhan yanıtladı:
- İşimizin yüzde 75’i Coca-Cola İçecek ve biradan oluşuyordu. Migros, dengeyi değiştiriyor. 3’ü birlikte grubumun yüzde 85’ini oluşturacak.
- Türkiye ve Rusya’daki kısıtlamalar nedeniyle bira işinizi ortağınız SAB Miller’a satıp çıkmayı düşünüyor musunuz?
- Efes Pilsen markasını biz yarattık. Türkiye’nin önemli markası oldu. Bu markayı bırakıp çıkmayız. SAB Miller’la ilişkilerimiz gayet iyi. Onlar da çok memnun.
Rusya bira pazarında ikinci büyük oyuncu olduklarını vurguladı:
- Kısıtlamalar nedeniyle sektörde sorunlar var ama işimize devam ediyoruz. Zaten Türkiye’de bira işinde devlet ortağımız sayılır. Çünkü, önemli miktarda vergi topluyoruz. Devlet de bu vergiden memnun.
Anadolu Grubu, birada en büyük darbeyi 1984’te ilk Özal Hükümeti döneminde yedi. O krizden küçülerek kurtuldu, sonra yeniden büyümeyi başardı...
Başta bira olmak üzere işlerinin yüzde 50’ye yakınının yurtdışına kayması, grup için önemli “denge” sağladı...


Migros’un yönetimini çok başarılı buluyoruz


ANADOLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Migros’ta 24 ay içinde kullanılmak üzere yüzde 10 daha hisse alma opsiyonlarının bulunduğunu belirtti:
- Biz yüzde 10 daha alınca hissemiz yüzde 50’ye çıkacak. BC Partners, daha sonra elinde kalan hisseyi halka satarak çıkacak.
Migros’un iyi yönetildiğini kaydetti:
- Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı, Genel Müdür Özgür Tort ve ekipleri oldukça başarılı. Yönetim kuruluna gireceğiz. Ancak, yönetimi değiştirmek söz konusu olmayacak.

Pakistan’a 300 milyon dolar yatırım yapıyoruz

ANADOLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, önde gelen ortağı oldukları Coca-Cola İçecek’in şişeleme yaptığı ülkeler arasında Pakistan’da ciddi büyüme yaşadıklarını belirtti:
- Pakistan’da 2 fabrikada yatırım sürüyor. İslamad’da fabrika için arsayı aldık. Kısacası Pakistan’da iki yılda 300 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz.
Coca-Cola İçecek’in Kazakistan ve Tacikistan’da da iyi büyüdüğünü vurguladı:
- Tacikistan’da da yatırım devam ediyor.
- Coca-Cola İçecek’in yeni ülkelere girmesi söz konusu mu?
- Yeni ülkeler için sürekli görüşme halindeyiz.

Kalaşnikof’un yerini top alsın


TUNCAY Özilhan, taraftarı olduğu Beşiktaş’ın Başkanı Fikret Orman’ı başarılı bulduğunu vurguladı:
- Takımın Hocası da çok iyi.
- Türkiye’de spor endüstrisi iyi yönetiliyor mu?
- Federasyonlar da, kulüpler de genelde doğru yönetilmiyor.
Seyirci açısından basketbolun öne çıkmaya başladığını anımsattı:
- Anadolu Efes’in CSK maçında 10 bin seyirci vardı. Passolig’in de etkisiyle futbolda 50 bin kişilik stada 10 bin seyirci ancak gidiyor.
Sporun Anadolu’ya yayılmasının desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi:
- ABD’de sporda başarılı çocukların giremeyeceği üniversite yok. Doğu ve Güneydoğu’da çocukların ellerine Kalaşnikof yerine basket veya voleybol topu alması güzel olmaz mı?

X