"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

20 milyar lira harcadık yatırım yapmayanlar ödüllendirilmesin

TÜRK Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) kalkınmaya katkısı olan dünyadaki başarılı ilk 50 sosyal sorumluluk projesi arasına aldığı “Internetle Hayat Kolay”ı “Social Good Summit”te (Sosyal Fayda Zirvesi) anlattıktan sonraki sohbetimizde sık sık şu mesajı yineledi:

- Türkiye’ye 10 yılda lisans bedelleri hariç, 20 milyar lira yatırım yaptık.
Bu mesaja şu uyarıyı ekledi:
- Yatırım yapmayanlar ödüllendirilmesin.
Hemen sorduk:
- Yatırım yapmadığı halde ödüllendirilen hangi şirket veya şirketler var?
Uyarısını isimlendirmek istemedi:
- Ben genel anlamda söyledim. Bizim 20 milyar liralık yatırımımız, tüm operatörlerin toplam yatırımının yüzde 51’ine denk geliyor. Bizim gibi yatırım yapanların aynı tempoyu sürdürmesi için desteklenmesi gerekiyor.
Türk Telekom’un 10 yıl önce, henüz ihtiyaç yokken fiber yatırımlarına başladığını vurguladı:
- 81 ilde 202 bin kilometre, Türk Telekom International ile 20 ülkede 40 bin kilometre fiber altyapımız var. 3 kıtada 17 ülkeyi deniz altından fiberle birbirine bağladık.
Türkiye’yi neredeyse tek başlarına fiber ağlarla donattıklarını savundu:
- Biz uzun vadeli düşündük, kriz dönemlerinde bile yatırımı sürdürdük. Kimileri kısa vadeli stratejilerle birkaç kente fiber kablo döşedi. Sektör oyuncuları bu alandaki ihtiyaçlarının önemli bölümünü bizden karşılıyor.
Söz konusu altyapının Türkiye için fırsat yarattığını kaydetti:
- Gelin hep birlikte Türkiye’yi Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’nın “telekom, iletişim üssü” yapalım. Bun için herkesin ayrı ayrı yatırım yapmasına da gerek yok. Fiberi de, mobil altyapıyı da paylaşalım. Bu konuda Güney Kore, Singapur ve ABD modellerini örnek alalım. Şu anda sadece bize değil, tüm operatörlere yetecek fiber altyapımız mevcut.
Fiber altyapısı sayesinde Türkiye’nin 4.5G’ye hızlı geçebileceğine dikkat çekti:
- Her alanda yaptığımız yatırımlar geçişi hızlandıracak. Yani, yaptığımız yatırımların meyvelerini toplayacağız.
2015’te lisans bedelleri hariç 2.3 milyar liralık yatırımlarının söz konusu olduğunu aktardı:
- 4.5G ihalesinde aldığımız lisanslara 1 milyar Euro yatıracağız. Grubumuzun mobil operatörü Avea, 1 Aralık 2015’ten itibaren 4.5G ihalesinde aldığı 900 frekansını kullanmaya başlayacak.
Yeri gelmişken 4.5G ihalesinde ortaya çıkan görüntüye değindi:
- İhale sonrası, “En çok frekans alan ihayi kazandı” türünden başlıklar gördüm ve şaşırdım. Çünkü, burada önemli olan kapsama ve kapasite işleviydi. Biz 800-900 ve 1800 MHz’de başarılı alım yaptık. “Aslan payı bizim oldu” diyebilirim.
Türkiye, Coca-Cola, Microsoft, Pepsico gibi dünya devleri başta olmak üzere birçok uluslararası grubun “bölgesel üssü” konumunda bulunuyor.
Buna bir de “bölgenin iletişim üssü” rolü eklenmesi iyi olmaz mı?

20 milyar lira harcadık yatırım yapmayanlar ödüllendirilmesin

Hedefimiz yerli ‘baz’ kullanmak

TÜRK Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, Türkiye’nin her alanda en ileri teknolojiye, alt ve üst yapıya sahip olmasını istediklerini belirtti:
- Örneğin, ULAK projesinin içindeyiz. Bu proje kapsamında yerli baz istasyonu üretilecek. Baz istasyonu için milyar dolarlık ithalat yapmak yerine yerlisini kullanmak daha iyi olacak. Ayrıca, Türkiye’de bir anten çöplüğü ortamı oluşuyor. Buna son vermek için mükerrer yatırımları önleyici adımlar atmak gerekiyor.
Yüzde 100’ü gruba ait Argela’nın araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti:
- Argela, Aselsan ile işbirliği içinde 4.5G baz istasyonu ve 5G yeni nesi mobil iletişim teknolojileri için yazılım bileşenleri geliştiriyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Netaş’ın da içinde olduğu çalışmalarla 4.5G baz istasyonunun prototipi üretildi. İlk ürünlerin testlerine başlandı.


Kullanıma hazır ‘fiber’de Almanya’nın 10 katına ulaştık

TÜRK Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, Türkiye’deki hanelerin yüzde 98’ini kapsadıklarını vurguladı:
- 20 milyon hanenin 11.3 milyonuna fiber altyapısı ulaştı. Fibernet ve hipernetle yüksek hızda internet hizmeti alan 1 milyon 252 nin abonemiz var.
Türkiye’de hanelerin 6’da 1’inin fiber altyapıyı kullanabildiğini kaydetti:
- Bu oran Almanya’nın 10, Fransa’nın 3.8, İtalya’nın 3.7 ve İspanya’nın 1.5 katı.
AB ortalamasına değindi:
- 28 AB üyesi ülkede fiber penetrasyonu yüzde 5.6 iken, Türkiye’de yüzde 11.


Sebit, Malezya’da tabletle eğitim için Microsoft’la kol kola


RAMİ Aslan, Türk Telekom Grubu’na bağlı Sebit’in son adımını anlattı:
- Sebit, Microsoft’la işbirliği yaparak Malezya’da tablet ve online eğitim verecek bir yapı kuruyor.

X