"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

15.3 milyar dolarlık Mobileye'ı gösterdi teknolojiye çağırdı

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) önderliğinde 120 kişilik iş dünyası heyetiyle gerçekleşen Tel Aviv turu sırasında Türkiye’nin İsrail’in tekonoliji gücünden yararlanması konusunu ilk dile getiren Şimon Perez’in oğlu Chemi Perez oldu:

- Ülkemizdeki Mobileye adlı otonom sürüş teknolojileri sağlayan şirket, kısa süre önce 15.3 milyar dolara Intel’e satıldı. Bütün endüstriler fizikselden dijitale geçiyor. İsrail’in bu konuda gücü var. Gelin yeni sayfa açalım, inovasyon ve tekonolojide işbirliği yapalım.

İsrail Ekonomi ve Sanayi Bakanı Eli Kohen de, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, beraberindeki önde gelen Türk iş dünyası temsilcileri ve Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Mekin Mustafa Kemal Ökem’i kabulünde aynı örneği anımsatıp sürdürdü:

- İsrail bir inovasyon ülkesi. 300’den fazla uluslararası şirketin Ar-Ge merkezi burada.

Şimon Perez’in bir sözünü anımsattı:

- Ancak hayal kuranlar rüya gibi işler başarabilir.

Ardından ekledi:

- Vizyon olmadan geleceği inşa edemeyiz...

Büyükekşi, TİM’in düzenlediği İnovasyon Haftası etkinliklerine dikkat çekti:

- İsrail’deki StarTAU’nun kurucusu Oren Simanian’ı geçen aralık ayında İstanbul’a davet ettik. İnovasyon Haftası’nda bize bir sunum yaptı.

Tel Aviv turu vesilesiyle StarTAU’yla işbirliği anlaşması imzaladıklarını vurguladı:

- İsrail ile yüksek tekonoloji ve girişimcilik konusunda işbirliği yapıp, önemli avantajlar sağlayabiliriz.

Sonra bana döndü:

- Biz daha çok gözümüzle düşünürüz. Yani, bir gelişmeyi görmek, okumaktan çok daha fazla etkili oluyor. İsrail’e düzenlediğimiz bu gezi, ekonomik ilişkilerimizde etkisini gösterecek.

Bakan Eli Kohen, görüşmeyi şu mesajla noktaladı:

- Türkiye’nin İsrail’e, İsrail’in Türkiye’ye sunacağı çok şey var. İsrail-Türkiye İş Konseyi’nin Onursal Başkanı Moris Reyna, 10 yıldır başkanlık görevini yürüten Menashe Carmon çok iyi Türkçeleriyle ziyaretten memnuniyetlerini dile getirdi:

- Yıllardır böyle bir heyet gelmiyordu. Daha çok görüşelim, ticareti değil, işbirliğini konuşalım...

İsrail Sanayi Odası Başkanı Shraga Brosh da bu tür buluşmalarını yararına işaret etti:

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ekibiyle önemli çalışmalar yaptık. Hisarcıklıoğlu, Filistin’i de içine katan “Ankara Forumu”nda çok önemli rol oynadı...

Türk iş dünyasının 120 temsilcisinin 2 günlük Tel Aviv ve Kudüs turu, İsrail’le işbirliği adımlarının sıklaştırılacağı sinyali verdi.

TİM’in muhatap kurumlar ve StarTAU’yla imzaladığı işbirliği anlaşması, bunun işaret fişeği oldu.

15.3 milyar dolarlık Mobileyeı gösterdi teknolojiye çağırdı

İSRAİL'LE GERGİN DÖNEM BANKPOZİTİF'İ KÜÇÜLTTÜ
İSRAİL-Türkiye İş Konseyi Eş Başkanı Menashe Carmon, şirket satın almaları, birleşmeler gibi işlemlere danışmanlık yaptığını belirtti:

- Bank Hapoalim’i Türkiye’ye getiren benim. Bank Hapoalim, Türkiye’deki Bankpozitif’in büyük hissedarı konumunda.

Türkiye-İsrail İş Konseyi Eşbaşkanı, Bankpozitif Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hasan Akçakayalıoğlu’na sordum:

- Bank Hapoalim, bankanızdaki büyük hissedarlıktan memnun mu?

- İsrail’le Türkiye arasındaki gergin dönem, Bank Hapoalim’i de olumsuz etkiledi. Bankpozitif’in aktifleri 2 milyar dolardan 700 milyon dolara geriledi.

- Bu küçülme, Bank Hapoalim’in Türkiye’den çekilmesine yol açar mı?

- Öyle bir durum yok. Bankamızda küçülmeyi durdurup, yeniden büyümeye geçebilmek için hissedarlarımızla konuşuyoruz.

- Bankanızda Cıngıllıoğlu Ailesi’nin ortaklığı sürüyor değil mi?

- Evet, yüzde 30 hisse Cıngıllıoğlu Ailesi’ne ait.


KİMLER KATILDI
MEHMET Büyükekşi Başkanlığında, TİM’in önderliğinde gerçekleşen Tel Aviv seyahatine katılan ve 25’i ihracatçı birlik başkanlarından oluşan isimlerden bazıları şöyle:

“Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Tahsin Öztiryaki, Süleyman Kocasert, Noyan Gürel, Bülent Aymen, Zeynep Bodur Okyay, Ahmet Çalık, Nihat Özdemir, Jak Eskinazi, Haluk Okutur, Kemal Güneş, Ayhan Güner, Serdar Urfalılar, Sanem Oktar Öğüt, Ali Can Yamanyılmaz, Ali Uğur Ateş, Hayri Uğur, Oğuz Satıcı, Ali Ağaoğlu, Yağmur Şatana, Ali Sabancı, Feyzullah Yetgin, Yücel Okutur, Haluk Sur, Ali Kibar, Yılmaz Yılmaz, Ekrem Akyiğit, Selim Yaşar.” 


X