Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

AŞIRI SAĞCILAR KORUNUYOR MU?

Danimarka ve İskandinav ülkelerinde aşırı sağcılar giderek güçleniyor. İsveç’te bir hafta içinde yaşanan olaylar bunu açıkça ortaya koydu. Ülkede 5 gün içinde üç cami ve mescit kundaklandı.

Norveç’te aşırı sağcı asrın canisi Anders Behrin Breivik’in gerçekleştirdiği katliamın ardından gözler aşırı sağcı kişi ve kuruluşlara çevrilmişti. Aşırı sağcılar saldırılarına ve tehditlerine devam etmelerine rağmen bugüne kadar tutuklanan olmadı.

Tam aksine geçtiğimiz günlerde Breivik’in dışarıda bir takım kişi ve örgütlerle mektuplaşarak aşırı sağcıları yeni saldırılar için eğittiği ve örgütlediği ortaya çıktı.

Aşırı sağcıların eylemleri Breivik ile başlamadı. İsveç’te aşırı sağcılar, göçmenler, sendika yöneticileri, gazeteciler, polislere karşı silahlı saldırılarda bulundular. İsveç, Norveç ve Danimarka’da ırkçı saldırılarda hayatını kaybeden göçmenler, sendikacılar, gazeteciler polisler oldu.

Yıllardır süren saldırıları takip eden biri olarak “acaba aşırı sağcılar korunuyor mu?” sorusunu yöneltmek istiyorum.

Neden mi? Öyle olmasaydı yasalar çıkarılır, aşırı sağcı örgütler yasaklanırdı.

ABD ve AB bazı terör örgütleri için liste oluşturuyor da neden aşırı sağcı örgütler için oluşturmuyor?

Aşırı sağcı öğütlerin üyeleri, bulundukları ülkelerde yetkililerin bilgisi dahilinde silahlı eğitimler yapıyor, sosyal medya üzerinden göçmenleri, özellikle Müslümanları ve camilerini istemediklerini açıkça belirtiyorlar. Hatta daha da ileri giderek göçmenlere karşı eylemlerde bulunacaklarını dile getiriyorlar. Ama hiçbir yetkili onlara dokunmak istemiyor.

İsveç’te son 5 günde yaşanan saldırılar da bunun bir parçası. İsveç hükümeti, saldırganların bulunacağını camiler çevresinde güvenlik önlemleri alınacağını açıkladı ama sözünde duramadı ve üçüncü saldırı da gerçekleşti.

Aşırı sağcılar ise gerek İsveç gerekse Danimarka’da camilere yapılan saldırıları desteklediklerini açıklayıp, saldırıları kutladılar ve saldırıların devam edeceğini söylediler ve söylediklerini yapıp İsveç’in Eslöv şehrinde üçüncü saldırılarını gerçekleştirdiler.

Bu durumda aşırı sağcıların korunduklarını düşünebilir miyiz? Bence evet.

Peki, bu gidişatın sonu ne olur? Aşırı sağcıların söyledikleri gibi iç çatışmalar olur. Aşırı sağcılar açık bir şekilde göçmenlerle savaşmaya hazırlandıklarını söylüyorlar.

İsveç’te geçtiğimiz günlerde hükümetin aşırı sağ İsveç Demokratları ve liberal parti hariç tüm siyasi partilerle bir ittifak oluşturarak erken seçim kararını iptal etmesi Türk medyasında aşırı sağ “İsveç Demokratlarını etkisiz hale getirmek için ittifak oluşturuldu” şeklide yorumlandı.

Aslında ittifak, savunma, emeklilik ve enerji konularında oluşturulmuştu.

İsveç, Danimarka, ya da Norveç, aşırı sağcıların göçmenlere yönelik saldırılarını gerçekten durdurmak istiyorsa öncelikle yasal önlem almalıdır. Yani aşırı sağcıları cesaretlendirecek her türlü girişim ve yabancı düşmanlığının cezalandırılması gerekir.

Aksi takdirde aşırı sağcıların, yani yabancı düşmanlarının korunduğunu düşünürüz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI