"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Rıza Özel

Diplomat gözüyle

2 Mayıs 2017

Al Farhan, Cepa AVM’de açılan ve 44 fotoğrafın yer aldığı “İnsani Diplomasi” sergisi ile bu alandaki çabalarını ve başarısını da Ankaralı sanatseverlere sunmuş oldu. Bu sergi öncesinde sık sık bir araya gelip konuştuğumuz Al Farhan, fotoğraflarını farklı kesimlerden çok sayıda insanın görmesini istediğini, bu yüzden bir galeri yerine bir AVM’yi sergileme noktası için seçtiğini söyledi.
Saad Al Farhan, fotoğrafa olan tutkusu ile Ankara’daki bu alanda faaliyet gösteren bütün sivil toplum örgütleri ve grupların yakından tanıdığı bir isim. Kuveyt’in Ankara Büyükelçiliği’ndeki görevine başlamasının üzerinden bir yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, Al Farhan’la benim tanışmam da onun bu ilgisi sayesinde oldu. Başkanı olduğum Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin çalışmalarını da yakından takip eden AL Farhan’la dostluğumuz ise onun derneğimize yaptığı ziyaretlerle doğdu. Sık sık fotoğraf sohbeti yaptığım Saad Al Farhan’la son sergisini, fotoğrafa olan aşkını ve bir fotoğrafçı olarak Türkiye’yi konuştuk. İşte, Al Farhan’ın anlattıkları:

6 YILLIK ÇALIŞMANIN SONUCU

“Hem ülkem için hem de yaşadığım ülke olan Türkiye için faydalı bir katkım olması adına bu sergiyi düzenledim ve adına ‘İnsani Diplomasi’ dedim. Bu sergi ile amacım dünyaya mesaj göndermekti. İnsani diplomasinin sanat yoluyla dünyaya, insanlara ve hükümetlere iletilmesini istedim. Halkların çektiği acıları, bulundukları bölgelerdeki yaşam koşullarını ve onlara destek olmak isteyen Kuveyt’in üstlendiği rolü fotoğraflarla bu sergiye taşımak istedim. Sergi 6 yıllık süre içerisinde çekilen karelerden oluşuyor. Dünyanın birçok ülkesinde Kuveyt’in yardım elini uzattığı insanların hikayelerini anlattım.

KARIŞ KARIŞ TÜRKİYE HEDEFİ

Yazının devamı...

Fotoğrafa yansıyan ‘bayrak’ sevgisi

27 Nisan 2017

Sosyal medya üzerinden organize edilen yarışmanın ödüllerinde ise şehitlerin isimleri yaşatılıyor. Cem Aziz Çakmak, Fatih Safitürk, Murat Özenalp, Mustafa Küçük ve Ali Tatar adına özel ödüller veriliyor. Yarışmanın jürisinde ise Ozan Sağdıç, Hamit Yalçın, Tuna Akçay, Ömür Can Yerli gibi isimler yer aldı.

Yarışmada özel ödülleri “Her biri bu ülkenin değerleri olan vatan için hayatlarını kaybetmiş kahramanlardı” sözleriyle anlatan TESUD Genel Başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, tarihte ilk bayrağı Oğuzlar’ın kullandığını ve Samara’ya diktiklerini söyledi. 

Erdoğan, “Bayrağımız rengi ile şekli ile tarihin derinliklerinden geliyor. Elbette bizler için de çok önemli. Milli birliğimizin beraberliğimizin simgesi ve bu bütünlüğe olan arzuyu fotoğraflara taşıdı bu organizasyon sayesinde bir çok kişi. Biz en güzel bayrağının Türk bayrağı olduğuna inanıyoruz. Bu yarışma sayesinde göklerde dalgalanan bayrağımızı fotoğraflarda da dalgalandırıyoruz. Güzel sonuçlarda alıyoruz. Çok pozitif tepkiler geliyor. Bu bir yarışma ama aynı zamanda bayrak sevgisini ona olan bağlılığın ve inancın yükseltilmesine katkı sağlıyor” diye konuştu.

İLGİ HER YIL ARTIYOR

Anadolu Fotoğraf Derneği Başkanı Hamit Yalçın ise Türk Bayrağı Fotoğraf Yarışması’nın üçüncüsünü yapmaktan mutluluk duyduklarını aktardı. Yalçın, yarışmayı Anadolu Fotoğraf Dergisi’nin facebook sayfası üzerinden gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu şekilde paylaşımlarla bayrak sevgisini sosyal medyaya da taşıyoruz. İlgi her yıl artarak devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından profesyonel ve amatör olarak fotoğrafla ilgilenen yüzlerce kişinin sosyal medya sayfalarında bayrak fotoğrafları günlerce yer alıyor. Bin beş yüzün üzerinde fotoğraf yarışmaya gönderildi. Jüri çok titiz bir seçimle fotoğrafları ödüllendirdi. Millet olmamızın sembolü özgürlük ve bağımsızlığımızın simgesi şanlı bayrağımıza yaraşır bir şekilde yarışmayı gelecek yıllarda da sürdürmek istiyoruz.


Yazının devamı...

Tarihe not düşen kareler

4 Nisan 2017

Bu yıl 32. kez düzenlenen yarışma, Türkiye’de fotoğrafçılık alanında gerçekleştirilen en uzun soluklu ve aralıksız yapılan organizasyon. Yılın Basın Fotoğrafları, medya dünyasının ise en saygın ve prestijli ödülleri arasında yer alıyor. Bu yıl ödül alan kareler, geçtiğimiz hafta açıklandı.
İşte bu kareler Türkiye’de ilk kez Ankara’da 9 Nisan’a kadar, Panora AVM’de görücüye çıkıyor.

NEDEN PRESTİJLİ

Bu yıl yarışmaya katılan fotoğraf sayısı yaklaşık 3 bin kare. 32 yıllık bu yarışmada ödül alabilmek pek çok gazeteci için çok önemli. Para ödülleri çok yüksek olmayan bu yarışmaya katılımın yüksek olmasının sebebi de buradan geliyor. Yarışmayı bu kadar prestijli ve saygın kılan ise fotoğrafların objektif bir şekilde değerlendirilmesi. Yılın Basın Fotoğrafları ve Spor Toto Spor Fotoğrafları iki farklı jüri tarafından değerlendiriliyor. Jüri üyeleri arasında ise Türk basın fotoğrafına yön veren isimlerin yanı sıra dünya basın fotoğrafının önemli isimleri konuk ediliyor. Jüri toplantılarına katılan biri olarak paylaşmak istediğim bir not yalnızca Yılın Basın Fotoğrafı’nın seçimi yani büyük ödül için finale 4-5 kare fotoğraf kaldıktan sonra başlayan tartışmanın 2 saati aşkın süre devam ettiğini söylersem, sanırım jürinin ne kadar titiz bir çalışma yürüttüğünü anlatmış olurum.

Yazının devamı...

Vizöre “İyilik” yansıdı

22 Şubat 2017

“İyiliğe Netliyoruz” sloganıyla düzenlenen yarışmanın sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yarışmada 3200 fotoğraf arasından yapılan değerlendirmeyle birinciliği Hatay’dan Cem Genco, ikinciliği Van’dan Özkan Bilgin, üçüncülüğü ise Konya’dan Serkan Daldal aldı. 40 fotoğraf ise sergileme için seçildi.

SERGİ TÜRKİYE’Yİ GEZECEK

Evrensel anlamda faydalı olmayı, yardım etmeyi, topluma yararlı bir birey olmayı hedefleyen “iyilik” kavramının maddi ve manevi görünülürlüğünü yansıtan anları yansıtan fotoğrafların değerlendirildiği yarışmanın ödül töreni 3 Mart’ta İstanbul’da yapılacak. Ödüller istiklal Caddesi’ndeki PTT Pul Müzesi Sergi Salonu’nda yapılacak sergi açılışı sırasında sahiplerine kavuşacak. Sergi 12 Mart’a kadar İstanbul’da kaldıktan sonra önce Ankara’dan başlayan Türkiye turuna çıkacak.

İYİLİK İÇİN DEKLANŞÖRE BASTILAR

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun, “Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar” sloganıyla 41 yıldır dünyanın pek çok bölgesinde iyiliğin eli olduklarını, iyiliğin toplumun her alanında yayılmasına katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Tutkun, “İyiliğe Netliyoruz” sloganıyla yapılan yarışmada ise iyiliğin yaygınlaştırılmasının, iyiliğe olan farkındalığın artırılmasının ve iyilik yapmanın teşvik edilmesinin amaçlandığını ve iyilik için deklanşöre basan fotoğrafseverlerin ödüllendirildiğini belirtti.

7 İSİM AÇIKLANACAK

Uluslararası İyilik Ödülleri’nin ise 12 Mart’ta yine İstanbul’da törenle sahiplerini bulacağını belirten (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun, önümüzdeki günlerde bu ödüllerin sahipleri olarak bu yıl belirlenen 7 ismin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından açıklanacağını hatırlattı. Tutkun Uluslararası İyilik Ödüllerini ise şu sözlerle anlattı:

İYİLİK SAHİBİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Yazının devamı...

İFOD’dan 30. yıl albümü

14 Şubat 2017Açtığı geleneksel sergilerin yanı sıra düzenlediği fotoğraf günleri gibi etkinliklerle de sık sık gündeme gelen İFOD, kuruluşunun 30. yıl etkinlikleri kapsamında 16 Şubat’ta da Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi ve Galerisi’nde özel bir fotoğraf sergisi açıyor. Sergide bu albümde yer alan fotoğraflar görücüye çıkacak. İFOD’u ve bu özel albümü, derneğin başkanı dostum ve ağabeyim Beyhan Özdemir ile konuştuk. İşte Beyhan Özdemir’in anlattıkları:

GÖNÜLLÜ VE ÖZVERİLİ YAKLAŞIM

Yazının devamı...

Fotoğraflarla, ‘Türk Demokrasi Tarihi’

25 Ocak 2017

Darbe ile ilgili gazetelerin birinci sayfalarının da yer aldığı sergiyi bugüne kadar yüzlerce yabancı gazeteci gezdi. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, “Türkiye Cumhuriyeti tarihini özetleyen bu sergide, geçmişten günümüze neredeyse 10 yılda bir darbelerle kesintiye uğrayan demokrasimizi ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini detaylı bir şekilde fotoğraflarla anlatıyoruz” dedi.

BYEGM VE AA ARŞİVİNDEN

BYEGM Sergi Salonu’nda açılan, Tarihe ve Milli Birliğe Tanıklık Programı kapsamındaki sergi “Türk Demokrasi Tarihi” adı ile açıldı. BYEGM ve Anadolu Ajansı arşivinden derlenen görsellerden oluşan sergi, Cumhuriyet tarihinde karşı karşıya kalınan darbelerin ve 15 Temmuz darbe girişiminin uluslararası basın tarafından daha iyi anlaşılabilmesi amacını taşıyor. Bugüne kadar dünyanın dört bir yanından gelen 17 farklı heyette yer alan 200’ü aşkın yabancı basın mensubu sergiyi gezdi. Heyetler Almanya, Akdeniz Ülkeleri, Güneydoğu Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Körfez, Rusya Federasyonu, Orta Asya, Balkan ve Afrika ülkelerinin de aralarında bulunduğu çok geniş bir coğrafyada görev yapan etkili gazeteciler arasından seçildi. Sergiyi, vatandaşlar da gezebiliyor.

TÜRK HALKI DERS VERDİ

BYEGM’nin basın camiasının içinden gelen Genel Müdürü Mehmet Akarca, Türkiye Cumhuriyeti tarihini özetlediğini söylediği sergide darbelerle kesintiye uğrayan demokrasi hayatının fotoğraflarla anlatıldığını söyledi. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine dair uluslararası kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesinin önemini aktaran Akarca, uluslararası medyadaki dezenformasyonun önlenmesini amaçladıklarını belirtti. Türkiye’de 1960 ve 1980 darbeleri ile kesintiye uğrayan demokrasi hayatının darbe girişimleriyle de aralıklarla karşı karşıya kaldığını söyleyen Akarca, 15 Temmuz’da yaşanan son darbe girişimi karşısında ise Türk halkının dünyaya örnek olacak bir ders verdiğini anlattı.

Yazının devamı...

Bolu sizi çağırıyor

6 Aralık 2016

Son günlerde sık sık sararan yaprakların eşlik ettiği sonbahar kareleri ile sosyal medyada paylaşım rekorları kıran doğa harikası kent, kış gelince de üzerine örtülen bembeyaz karlarla fotoğraflara yansıyor. Türkiye’nin birçok yerinden her yıl binlerce fotoğrafçıyı ağırlayan Bolu’yu Doğan Haber Ajansı’nın bu kentteki seçkin gözlerinden Mutlu Yuca ile konuştuk. Mesleğe 1999 yılında Bolu’da başlayan ve her yıl yaptığı haberlerle bu kentin tanıtımına katkı koyan isimlerden biri Mutlu Yuca. 10 yıldır Doğan Haber Ajansı’nda çalışan Yuca, ajansın geniş yayın ağı sayesinde de çektiği fotoğraf ve haberleri tüm Türkiye’deki en ücra köşesine bile ulaştırabiliyor. Yüzde 64’ü ormanlarla kaplı, yeşili ve doğasıyla tatilcilerin cazibe merkezi Bolu’yu Mutlu Yuca anlattı: “Bolu’da Yedigöller Milli Parkı, Gölcük Tabiat Parkı, Abant Tabiat Parkı renk cümbüşü ve manzarasıyla kendine çekiyor. Her biri ayrı güzelliklere sahip.

YEDİ GÖLLER MİLLİ PARKI

Tabii ‘Bolu’ deyince. İlk akla gelen nokta Yedigöller. Yeşilin bin bir tonunu bünyesinde barındıran Yedigöller Milli Parkı, özellikle sonbahar aylarında fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor. Büyüklü küçüklü 7 ayrı gölün yer aldığı milli parkta doğa yürüyüşleri yapılarak kamp kurulabiliyor. Burada fotoğraf meraklıları göllerin etrafındaki köprüleri ve iskeleyi seveceklerdir. Bolu’dan gidiş üzerinden uygun tek yol var. Ancak İstanbul yönünden gelip Yedigöller’e gidecek olanlar Yığılca ilçesi üzerinden gidiyor. Akçakoca’nın oradaki bağlantı yolu. 35 kilometrelik farklı bir rota.

ABANT TABİAT PARKI

Yazının devamı...

“26 Kadın” bir sergi

29 Kasım 2016

Geçtiğimiz gün açılan ve küratörlüğünü Amir Hossain Heshmati’nin yaptığı sergide çok farklı disiplinlerde fotoğraf çeken İranlı 26 kadın fotoğrafçıdan 165 kare yer fotoğraf alıyor. 

Bu sergi, 26 Ocak tarihine kadar görülebilecek ama CerModern’e gidenler Unicef’in fotoğraf sergisi ile de “İçine çekildiğim dünya” ve “Nesnelerin belleği mi?” karma sergilerini de gezme şansı bulacak.


HESHMATİ’NİN GÖZÜNDEN EN İYİLER

Serginin küratörü Amir Hossain Heshmati, ilk kez Ankara’da CerModern’de sergilenen fotoğrafları, başka ülkelere de taşımak istediğini söyledi. Sergiyi birlikte gezdiğim kendisi de fotoğraf sanatçısı olan İranlı küratör, yola çıkarken 31 kadın fotoğrafçının eserlerini göstermek istediğini ancak sonrasında 26 kadın fotoğrafçı ile sergiyi gerçekleştirdiğini söyledi. Sergide eserleri yer alan isimleri tek tek kendisinin belirlediğini de aktaran Hesmati, “Benim gözümde İran’ın en iyi kadın fotoğrafçıları bu sergide. Ve sanat fotoğrafından, sahne fotoğrafına, basın fotoğrafından soyut çalışmalara kadar çok farklı alanlarda muhteşem işlere imza atan kadınlar burada. Ben fotoğrafa kadın bakışı ile yaklaşmak istedim. Onların gözü ile dünyayı göstermek istedim. Belirli bir temayla bir seçki derlemek, sanatçıyı sınırlayıp ev ödevi gibi yapmaya zorlayacağından fotoğrafın farklı açılarını olabildiğince göstermek istedim. Bu seçki de farklı nesillerden ve farklı konulara odaklanmış İranlı kadın fotoğrafçıların eserleri var. Dolayısıyla, her sanatçı, ifade ettiği bakış açısıyla, daha büyük bir sergide küçük bir sergi açmış oldu” dedi.

3 SORU İLE FOTOĞRAFA BAKIŞLARI

Geçtiğimiz dönem Abbas Kiarostami ve Romin Mohtasham gibi çağdaş İran fotoğrafının önemli isimlerini de ağırlayan CerModern, “26 fotoğrafçı” sergisi ile birlikte satılan serginin kataloğunda ise kadın fotoğrafçıların fotoğrafa bakışı da ortaya konuyor. Sergi ve katalogda kadın fotoğrafçıların Amir Hossain Heshmati’nin üç sorusuna verdiği yanıtlar yeralıyor: “Fotoğrafa ne zaman başladınız? Neden fotoğrafı seçtiniz? Kalıcı bir fotoğrafın karakteristiği nedir?” Heshmati sorularını ise şöyle açıklıyor:

Yazının devamı...