"Reşat Kutucular" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Reşat Kutucular" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Reşat Kutucular

Özgürlük ve hassasiyet

- Dini hassasiyetlere saygıdan dolayı ifade özgürlüğünden fedakârlık yapılabilir mi?
- Kesinlikle hayır!
- Peygamberi karikatürize etmeseler ifade özgürlüğü gerilemiş mi olur?
- Olmaz öyle şey. Bu konuları çoktan hallettik biz. Gelişmişlik böyle bir şey… En azından bu yüzyılın kutsalıdır ifade özgürlüğü.
- Peki, ifade özgürlüğüne saygıdan dolayı dini hassasiyetlerden fedakârlık yapılabilir mi?
- Hayır! İçi dolu kocaman bir hayır… Böyle bir soruya cüret edilmesi bile kabul edilemez!
- Peygamberin karikatürü ciddiye alınmasa İslam darbe mi yemiş olur? Ya da terörün İslam coğrafyasında daha kolay filizlendiğini kabullenmek çok mu sakıncalı? Nedir bu özgüven eksikliği? Son, en modern din olarak İslam’ın anlamına uygun bir duruş beklenmez mi?
- İyi güzel diyorsun da Batılıların da bölge ülkelerine maddi, manevi saldırıları da yetti. Çifte standart, kandırmaca, kurgu, hepsi onlarda…


O zaman konuşulacak bir şey yok, dağılabiliriz.


Kim kimi döverse, kim kimden ne can alırsa, kim kimi alt ederse artık… Sahi hangisi daha kutsal?


Yıl olur 2065. İnançlarla düşünceler kazananı olmayan bu savaşı hala sürdürüyorlardır. Amerika ve Avrupa’dan sonra Afrika ve Uzakdoğu da kendi cephelerini kurmuştur.


Ya da zorlamalı iyimser senaryoya göre İslam İşbirliği Teşkilatı ve G-20 arasında yapılan onlarca toplantı sonucunda teröre karşı seferberlik ilan edilir. Bu ortak akıl sayesinde İslamcı terör asgari düzeye iner.


NE KOMİSYONU?

17 Aralık Meclis araştırma komisyonu raporları açıklandı. AKP’li üyelerce hazırlanan ve Yüce Divana sevke gerek görmeyen rapor beklenen çizgide çıktı. Sonuç ve karar kısmı şöyle:


“Tüm dosya münderecatı ile gerekçesi detaylı şekilde yukarıda belirtildiği üzere Yüce Divana sevk konusunda yeterli şüpheye ulaşılamadığından… 5’e karşı 9 oyla…”


Komisyonun CHP’li üyelerince hazırlanan “karşı oy” raporunda ise “aklanma süreci” ile önemli tespitler var. Mesela Komisyon bankalara, saatçiye, kuyumcuya yazı yazıp bilgi ve evrak istiyor. Ama işlem yapılmıyor.


MHP’li üyenin karşı oy raporunda da 64 klasörlük soruşturma evrakı Komisyona 11 dosyaya inmiş şekilde geldiği belirtiliyor. Komisyon Başkanı, bazı bakanlara soru sorulduğunda cevap vermek zorunda olmadıkları konusunda yönlendirme yapmış.


Belli ki bu Komisyon araştırmaktan çok yatıştırmakla uğraşmış. Şaşırmadık elbet ama tarih de not düşülsün. Vakti geldiğinde hesabı sorulabilsin diye.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI