"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Turnusol kâğıdına bir damla daha düşerken

KAPI kırarak, basın emekçisine ters kelepçe takarak, TOMA’larla, biber gazıyla, copla, hasılı şafak vakti bir medya kuruluşuna baskın verilip zor kullanarak “çöküldüğünü” de gördük işte Yeni Türkiye’de.

“Bu Yeni Türkiye’nin harcını karanlar arasındaydı onlar” demeden, “Ama” demeden karşı çıkmak gerçek manada özgürlüğe, demokrasiye inanan her namus ve vicdan sahibi yurttaşın boynunun borcudur.

Bu namus ve vicdan, içselleştirilmiş ilkelere dayanır.

 

*

 

Mesela zamanında arkadaşların Ahmet Şık ve Nedim Şener’i türlü sahtekârlıkla derdest edenlerin ve destekçilerinin hakkına tecavüz edildiğinde de için hâlâ yansa da “ama” demeden ayağa kalkıp yanına koşacaksın.
Mesela bugün borusu ötenin ardında sıra olanların, sessiz kalanların hakkı yenildiğinde, merhamete ihtiyacı olduğunda da önünde, yanında, arkasında duracaksın.
Mesela senin canın yanarken “Oh olsun!” demiş olanın, yangına su değil benzin kovasıyla koşmuş olanın da sesi, soluğu olacaksın.
Mesela “Hukuk herkese lazım!” diye bağırdığın günlerde aba altından filan değil açıktan sopa gösterenin, seni hakaret ve iftiraya boğanın, ekmeğinle oynamaya kalkanın da hakkını hukukunu savunacaksın.
Mesela seni yalnız bırakanların, durulacak yeri gerçeğin ve adaletin değil kumpasın ve güçlünün yanı olarak görüp seçenleri de zor gününde “utandırmadan” destekleyeceksin.
Mesela hafızandaki acıların, yediğin kazıkların, uğradığın haksızlıkların arasında “Ama onlar!” diye söylenerek gezen kurda da “Zulme karşı dayanışma göstermeyeceksen nerede senin samimiyetin?” diyeceksin.
Mesela içindeki yangının külleri soğumamış olsa da bunu yapacaksın.

 

*

 

Kitabına uydurmuşsun, eyvallah.
Eşi, dostu, akrabayı kayyum edip atamışsın, eyvallah.
Devir şimdilik senin devrin, eyvallah.
Suçu varsa elbette ortaya çıkaracaksın, eyvallah.
Karanlık işler çeviriyorsa ensesine bineceksin, eyvallah.
Ama bunu zulümle, bariz bir susturma/bezdirme operasyonuyla ve paçalarından hukuksuzluk akarak yapamazsın.
Zorbalıkla, korku salarak medyaya gözdağı veremezsin.
Bunlar yapılıyorsa da sessiz kalamazsın.
Turnusol kâğıdına bir damla daha düştü dün sabah...
Tarih defteri bu devri nasıl yazacak bilen biliyor; bilmezden gelenlere kolaylıklar dilerim...
Tarık Toros’a ve basın emekçisi arkadaşlara geçmiş olsun.
Demokrasi, özgürlükler, hukuk bugün hepimize daha çok lazım.
1 Kasım’da sandık başına gittiğinizde bunu da unutmayın lütfen...

X