"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Eksik olma Sneijder

EKSİK Galatasaray için en az kendisi kadar eksik bir rakiple oynayacak olmak elbette şans terazisinin dengelenmesi açısından önemliydi.

Galatasaray kendi dezavantajını “Arkasına bakmadan” koşarak aşmayı amaçladığını maçın başlamasıyla birlikte gösterdi. Özellikle ilk yarım saat müthiş bir tempoyla, hışımla yürüdü rakibinin üstüne...
Eksikliğini böylece örterken, rakibin eksiklerinden kaynaklanan zaaflarını ortaya çıkarmayı amaçladı. Bu planı da, mükemmel uyguladı. Akıcı oyunda elbette aslan payı Sneijder’a aitti. Attığı ve attırdığı golün ötesinde takımının oyun zekâsını geliştiren bir oyun sahneledi Hollandalı...


KORAY’IN SINAVI...


SNEIJDER’a katkı sağlayan başkaları da vardı; Bruma, Selçuk, Emre yardımcı oyuncu dalında ödül için yarışır... Rakibi sahasına hapseden, kusurlarını böylece görünmez hale getiren G.Saray’ın savunma hattındaki “yokluk”, malumunuz bugünden yarına çözülmeyecek. Bu kötü haberdi ama bir de iyi haber var.
Koray’ın pozisyon alma konusunda performansı “neredeyse” eksiksizdi. Elbette bu maçı Koray için ciddi bir sınav olarak görmek fazla iyi niyetli olabilir. Yine de görevini layıkıyla yaptığını söyleyebiliriz.


BÜYÜK MANTIKSIZLIK


SON iki sezonda sırasıyla “Gergin Galatasaray” ve “Umutsuz Galatasaray”ı ızdırapla izleme şansımız olmuştu. Hamza Hamzaoğlu’nun getirdiği en büyük yenilik ve en önemli katkı sahaya “Ciddi Galatasaray”ı sürüyor olmasıdır. Muhteşem oynamasa da, aksayan yönleri olsa da bunları kapatmak için ciddi ve samimi bir şekilde çalışması bile yeterli kazançtır. Haftaya bu sezonun en tehlikeli takımlarından Bursa karşısına çıkacak Galatasaray; esas sınavın cıva gibi Bursa karşısında verileceği açık.
Burak’ın riske edilmesi gibi büyük bir mantıksızlığı anlamak mümkün değil ama ne demişler: Galatasaray’ın olduğu yerde umutlar tükenmez.

X