"Gürkan Dural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gürkan Dural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gürkan Dural

Gürkan Dural

Yarınlar umut dolu

31 Temmuz 2018

Yıllardan beridir süregelen ‘yetiştirici’ olma geleneğine sahip ligin iki değerinin temsilcilerine şu sıralarda ay-yıldızlı formada rastlıyoruz.
Önce Ümit Milli Takımı, akabinde şu an Avrupa’da boy göstermeye devam eden 18 Yaş Altı Milli Takımı’nda genç oyuncular kendilerini geleceğe hazırlarken, aynı zamanda iki kulübün altyapıya dair verdiği çabanın bir yansımasını görüyoruz.
Zira...
Çok yakın geçmişte Ümit Milli Takımı’nda yer alan Banvit’ten Şehmus Hazer, Berke Atar ve Erkin Şenel, TOFAŞ’tan ise Emre Tanışan performanslarıyla umut vaad etmişti.
Bu kez gözler 18 Yaş Altı Milli Takımı’na çevrilirken, yine iki kulübün temsilcileri karşımıza çıkıyor.
Banvit’ten Eray Akyüz, Alperen Demir, Hakan Sayılı, Sadık Kabaca; TOFAŞ’tan da Mert Konuk.
Doğru bir organizasyonun yıllar süren plan ve programlanmasının ardından yeşeren tohumlar, bugün neticesini verdiğinden Milli takımlarda özellikle Banvit’in adını sıklıkla görüyoruz.

Yazının devamı...

İnancı aşılamak

3 Mayıs 2018

 

Takımın kimyası, deneme tahtasına dönen oyun şablonu, transferde atılan yanlış adımlar vs.
Ancak net bir şekilde görülen vardı ki, o da oyuncuların kendilerine olan inancını yitirmesiydi.
Bunu skor dezavantajına düştüğü pek çok maçta şahit olduk.
Kırılgan bir takım haline gelen Bursaspor, direnç göstermekte zorlanıyor hatta teslimiyetçi bir görüntü çiziyordu.
İtirazdan görülen kartları bile özler hale gelmiştik ki; sahada ne skora, ne de oyuna itiraz edecek pek fazla isme de rastlamıyorduk.
Ancak, bıçak kemiğe dayandığında işlerin değiştiğini gördük.

Yazının devamı...

Gün kurtarıldı gözler yarınlarda

12 Nisan 2018

Günlük hayatta pek çok tecrübe ettiğimiz bu konuyu, takım sporlarında da görmemiz mümkün.
‘Aidiyetlik’ hissinden muzdarip, camiası ile ilişkileri sekteye uğrayan bir teknik adamın geleceği mümkün olamazdı, olmadı da…
Geç olan ve görüşüne göre de tazminat meselesinden ötürü güç de olacak olan Paul Le Guen ile ayrılıkta, ne yazık ki ipler haftalar öncesinden koptu.
Fransız çalıştırıcının, bizlerin dışında sahadaki oyuncuları ‘pembe’ pencereden izleyerek, hayalindeki Bursaspor’u gerçekmiş gibi resmetmesi, yanlış yönlendirmeleri, camianın büyüklüğünün henüz farkına varamaması gibi pek çok detay bu kopukluğa olarak gösterilebilir.
Şimdi ise geçmişe sünger çekildi.
Mustafa Er’in yönetiminde Bursaspor’un kalan 6 haftada nasıl bir grafik sergileyeceğini ve bu kan değişiminin ne derece katkıları olacağını hep birlikte göreceğiz.
Bundan sonra çizilecek rotada ise dikkat edilecek en temel husus, bu sezon geminin limana sağ salim yanaşması…

Yazının devamı...

Aydınlıktan karanlığa

13 Mart 2018

Panik, tedirginlik ve özgüvensizliğin hakim olduğu bu kavramda Timsah da, istikrarsız görüntüsüyle güven vermiyor, bilakis hevesi kursakta bırakan bir görüntü sergiliyor.
Paul Le Guen’e yöneldiğimizde, artık kendisinden duymaya alıştığımız sözcüklerini her maç sonu bir kez daha tekrar ediyor;
“İlk yarıdaki performansımıza geri dönmeliyiz.”
Bir bakalım...
İlk yarıdaki Bursaspor’un bir sistemi vardı. 3’lü savunma sistemi Osmanlıspor maçıyla birlikte tutmuş ve 7 maçlık bir namağlubiyet serisini yakalamasını sağlamıştı.
Sadece sistem değildi değişen...
Savunma bazlı Aziz Behich ile Barış Yardımcı’nın daha fazla hücuma destek verdiğini, orta alandan Mikel Agu’nun mesafeler kat ederek hücumu zenginleştirdiğine şahitlik etmiştik.

Yazının devamı...

Korktukça başa geliyor

26 Şubat 2018

Ama nasıl?
Bu soru mutlak ki Paul Le Guen’in uzun süreden beridir aklını meşgul ediyordur, etmeli de...
Ancak cevabını halen daha bulamamış olacaktır ki; Bursaspor, sürüklendiği karanlıkta git gide kimliğinden uzaklaşıyor.
Alt sıralarda yer alan ekiplere karşı nispeten daha kaliteli ayaklara, taraftar gücüne ve daha etkili camiaya sahip olmasına karşın, bir kimlik problemi yaşanıyor.
‘Takım’ demeye dilimizin varmayacağı, birbirinden bağımsız oyuncu topluluğu saha içerisinde mücadeleden yoksun yürüyüşlere geçerken, alınan olumsuz sonuçların da ardı arkası kesilmiyor.
Bu gidişatta da kesilecek gibi görünmüyor...
Zira, yeşil beyazlı ekip ironik bir şekilde özgüvenini rakiplerinden ‘korkarak’ kazanmak istiyor.

Yazının devamı...
Gürkan DURAL Kimdir?

.