"Gürkan Dural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gürkan Dural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gürkan Dural

Gürkan Dural

Güvensizlik ortamı

25 Mart 2019

Olağan İdari ve Mali Genel Kurul’da son yaşananlar, bugüne dek olan sürecin öfke patlamalarından bir tanesi.
Camia gergin.
Her ne kadar daha öncesinde mayıs ayında yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurul duyurulsa da, beklentiler kongre tarihinin açıklanması ve bu noktada daha keskin, ilk ağızdan çıkacak bir açıklama ile somut bir adım atılması…
Geçtiğimiz günkü genel kurulda da çıkan tartışmaların odağında bu yer alıyordu.
Yönetim kanadı ise Başkan Ali Ay’ın da açıklamalarında belirttiği gibi sportif başarısızlığı kabullenir bir halde, ancak özellikle maddi yönden verilen desteklerin de yabana atılmaması gerektiğini ve çabalar gösterildiğini hatırlatıyor.

ÖZGÜVEN SORUNU AŞİKAR

İş artık öyle bir boyuta geldi ki; bardağı taşıracak son damla bekleniyor.

Yazının devamı...

Lider eksikliği

22 Mart 2019

3-2 kaybedilen Galatasaray maçının ardından da Fatih Terim’in Bursaspor betimlemesi, kaybettiği maçlarda dahi ortaya koyduğu iyi futbolun olduğu yönündeydi...
Samet Aybaba’nın ise basına verdiği demeçlerde bu durumun oldukça altını çizildi, ‘takım bütünlüğü’ vurgusu yapıldı.
“Kendi ve dış cephemizden bunlar görüyorsa, sorun ne? Neden takım şu an ateş hattının üzerinde?”
Bu sorular her Bursaspor taraftarının aklını kurcalıyordur muhakkak.
Öyleyse bir başka yöne dikkat çekelim, sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim;
Bursaspor, askerlerden kurulu bir takım.
Mücadele düzeyine bakıldığında forma şansı bulan oyuncuların hemen hemen hepsi, var gücüyle bir mücadele ortaya koyuyor; formasını terletiyor, gol arıyor, pres yapıyor, sprintler atıyor, pozisyonlar buluyor.

Yazının devamı...

Bir yanı aydınlık diğer yanı karanlık

16 Mart 2019

Bu cümle, son 3 sezon baz alındığında oldukça alışılır hale geldi; sıklıkla tekrarlandı ve tekrarladık.
2 sezonluk, can haliyle son anlardaki mücadelelerle kümede kaldık derken, her sezona da yeni bir umut ile başladık.
Bu sezon da durum değişmedi...
Ligin ilk devresinde ortaya konan futbol –yalnızca bir-iki maç dışında- camiayı tatmin etse de, futbol kendi yüzünü gösterdi: Bu bir skor oyunu.
Nitekim Bursaspor’un da yaşadığı en büyük sıkıntı bu oldu. Ligin en fazla gol beklentisi yüksek ekiplerinden biri olmasına karşın girdiği pozisyonları sonuca çevirmekte zorlanınca yeşil beyazlılar, puan cetvelindeki 15’inci sıra da kaçınılmazdı.
Böylesine bir durum da, önemi geri planda kalan bir detay da var.
Bu sezon ligde geride kalan 25 haftaya bakıldığında; Bursaspor, 16 yerli oyuncu ile ligin en fazla yerli oyuncularına güvenen ve süre tanıyan ekibi konumunda.

Yazının devamı...

Olmuyor!

28 Şubat 2019

Siz sahada her ne kadar iyi işler yapıyor, topa sahip oluyor, pozisyona giriyor, bir şekilde umut vaad ediyor olsanız da, skoru elde edemediğiniz sürece ortaya konan futboldan ötürü kimse sizi üst sıralara taşımıyor, ekstra puanları hanenize yazmıyor.
Düz bir mantıkla kale direklerinin arasından ağlara gidecek top kaderinizi belirliyor.
Bu anlamda ligde skoru elde eden ekiplere bakıldığında bir şey öne çıkıyor ki o da ‘akıllı oyun’ dediğimiz şey...
Bunu son olarak Medipol Başakşehir - Bursaspor maçında gördük.
Baktığınızda en fazla topa sahip olup daha fazla pas yapan ekip Bursaspor olurken, yine şutlar ve ortalarda da yeşil beyazlı ekibin üstünlüğü görülüyordu.
Ancak maç sonunda tabela ev sahibi ekibin 3-0’lık üstünlüğünü yazdı.
Yeşil beyazlı taraftarlar, bu filmi daha önce de pek çok kez izledi.

Yazının devamı...

TOFAŞ’ta başarının sırrı: Hep daha iyisini istiyor

5 Şubat 2019

Kulüp yöneticilerinden teknik heyete, takımdan da tribünlere kadar uzanan bu yükselen ivmede, şehirde de basketbol ateşinin yandığına hep birlikte şahitlik ettik.
Daha önceki yazılarda da vurguladığımız şey, aile ortamı ve şehir ile gün geçtikçe büyüyen bir basketbol takımı haline gelmesiydi mavi yeşillilerin.
Bugün ise işin teknik ve mental kısmına parantez açmakta yarar var...

BAŞARIYI GETİREN NOKTA:

TOFAŞ Başantrenörü Orhun Ene’nin karşılaşma sonraları yaptığı açıklamalarda sonuçtan bağımsız olarak hep daha iyisini istiyor, dahası nasıl olunur bunu masaya yatırıyor.
Son olarak deplasmanda 87-82 kazanılan İstanbul BBSK maçının ardından deneyimli çalıştırıcı, galibiyeti bir kenara bırakarak, tam da TOFAŞ’ın aslında gelişen ve dönüşen, akabinde de başarıları getiren bir noktaya işaret etti:
“Bizim kadromuz daha iyi bir kadro olduğu için hep bunun avantajını kullanıyoruz ama mutlu değiliz. Daha fazla mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum.”

HAYALPERESTLİKTEN UZAK

Yazının devamı...

Bardağın dolu tarafını görmek

4 Şubat 2019

Yazılı ve görsel medyada taraftarın tek aradığı da budur, hangi yeteneklere sahip olduğunuzun pek de önemi yoktur; çünkü hep daha fazlası vardır, daha iyi olma beklentisi...
Peki bu noktada doğruları hayata geçirmek midir önemli olan, yoksa taraftarda yeniden bir heyecan yaratmak mı?
Bursaspor etrafında bu durumu ele alalım:
Yeşil beyazlı camianın belki de tarihinde ilk kez isimlerden ziyade, çok görülen bir kavram türetildi: “Transfer tahtası”
‘Transfer’ kelimesi geçen her cümlede bu kavramı da duyduk, işin ciddi boyutunu anladık.
Neticede açılacak mı diye her gün beklerken, Bursaspor 3 sezonluk aranın ardından ara transfer dönemini boş geçirmiş oldu.
Buna yönelik bir eleştiriden önce, sezon başına uzanmak gerekiyor.

Yazının devamı...

Bıçak kemiğe dayanınca...

27 Ocak 2019

Daha fazla isteyen, daha fazla rakip alanda baskı yapan ve sonucunda ise pozisyonlar yaratan bir takım vardı sahada.
Ancak bir de madalyonun öbür yüzü var…
Her ne kadar son dakika gelen gol, bu mücadelenin meyvesini oluştursa da oyunun 90 dakikasına yayılmasında güçlük yaşandığı aşikar.
Baktığımızda gollerin en çok geldiği zaman diliminin son çeyrek dilim olması takım içerisindeki kondisyonun ne denli güçlü olduğunu gösterirken, bu güce sahip bir ekibin mücadelesini 90 dakikaya yaymakta zorluk yaşaması akıllarda soru işareti bırakıyor.
Birkaç maç özelinde bu durumu Bursaspor’un üçüncü bölgedeki etkinliği açısından mercek altına alacak olursak; Beşiktaş mücadelesinde ikinci yarının hemen başlarında gelen golün ardından Bursaspor’un üçüncü bölgedeki etkinliğinin yüzde 19.3’ten yüzde 24.1’e yükseldiğini görüyoruz.
Trabzonspor mücadelesinde ise yarım saati aşkın bir süre maçın geride gitmesinin ardından 87’de Lima’nın attığı gole dek olan süreçte bu rakam yüzde 24.9’dan 27.6’ya seviyelerine çıkmış durumda.
Geride götürülen Teleset Mobilya Akhisarspor, Kasımpaşa maçlarının ardından son olarak Fenerbahçe karşısında da bu durum net bir şekilde görüldü.

Yazının devamı...

Kamp ruhu

14 Ocak 2019

Sözlerinde futbolcuların antrenman ve maç performansından ziyade, asıl meselenin oyuncuların zihinsel olarak kendilerini sahaya hazırlamak olduğunu vurguluyordu.
Bu çerçeve etrafında değerlendirecek olursak; Bursaspor için verimli bir 10 günlük dönem geride kaldı.
Özellikle takip ettiğimiz antrenmanlarda öne çıkan detayı neşe oluşturdu.
Gerek oyuncuların, gerekse teknik heyetin yüzünün güldüğüne ve pozitif tavırlarına şahitlik ettik.
Tabii bu noktada altını çizmek gereken nokta da ‘aidiyet’ duygusuydu.
32 kişilik kamp kadrosuna, 16 yaşındaki futbolcuları da dahil etmek belki pek dikkat çekici olmayabilir ancak yaşları 16 ile 33 arasında değişen oyunculardan bir bütün yaratmak pek de kolay görünmüyordu.
Samet Aybaba ve teknik heyeti, kampta özellikle bunu başardı.

Yazının devamı...
Gürkan DURAL Kimdir?

.