"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Daha temiz bir Çankaya için

Çankaya Belediyesi... “Daha temiz bir Çankaya için çöpler 21.00’de dışarı” dedi.Ve... Uygulama...Geçen yıl 1 Nisan’da hayata geçti.

Lakin.

Bugün, başkentin kalbi Çankaya’da gündüz vakti bi çok çöp konteyneri....
Ağzına kadar çöp dolu.
*
Okur Mehmet Gürer...
Çankaya’ya yakışmayan bu görüntüden rahatsız olanlardan biri.
Çayyolu’ndaki...
* Kapakları kırık
* Tepeleme çöp yığılmış
* Kaldırımlara kadar taşmış
‘Daha temiz bir Çankaya için’ konteynerleri tek tek fotoğraflayan Gürer, iletisinde ise şunları yazmış:

Daha temiz bir Çankaya için

KAPICILAR GÜNDÜZ ÇÖP ÇIKARIYOR

Çankaya Belediyesi’nin, ‘Çöpler 21.00’de dışarı’ kararına ne yazık ki Ankara’nın en nezih semtlerinden Çayyolu’nda uyulmuyor.
Özellikle/çoğunlukla...
* Sitelerin apartman görevlileri(kapıcılar), gündüz saatlerinde çöp çıkartıyor.
* Konteynerler ağzına kadar dolup taşıyor, çöp ve pis koku dışarı taşıyor.
* Çöp konteynerleri, bölgeye dadanan kağıt toplayıcıları ve hurdacılar tarafından dökülüyor.
* Yine sokak köpeklerince çöpler etrafa saçılıyor, ortaya çıkan manzara Çankaya’ya yakışmıyor.
Bu yüzden Çankaya Belediyesi...
1) 21.00 kuralını çiğneyip, -hem görsel hem de çevresel kirlilik yaratarak- halk sağlığını tehdit edenlere (site yöneticisi ve apartman görevlileri) gereken yasal işlemleri acilen uygulamalı.
2) Çayyolu’na daha önce Yenimahalle Belediyesi tarafından konulan ve yıllar içinde zarar görüp, kapakları kaybolan yer altı çöp konteynerleri, yeni model (koku ve sıvı sızdırmayan) konteynerlerle değiştirmeli.

SOSYAL HAYAT TEPKİSİ Mİ?

Okur Mehmet Gürer’in, “Sitelerin apartman görevlileri, gündüz saatlerinde çöp çıkartıyor” ifadesi, aklıma geçen yıl yer verdiğim bi yazıyı getirdi.
“Sosyal hayatımız kalmadı” diye isyan eden apartman görevlileri, 24 Ağustos 2015’teki yazımda, şunları kaydetmişlerdi:
* Çankaya Belediyesi, çöp toplama saatini yeniden 20.00’ye çekmeli.
* Bu konuda bir imza kampanyası da başlattık.
* Sonuç alamamamız durumunda ise yasal sınırlar dahilinde tüm haklarımızı kullanacağız.
*
Acaba bu kötü manzara...
Apartman görevlilerinin ‘sosyal hayat’ tepkisi mi?
Bu husus da gözden kaçmamalı.

Daha temiz bir Çankaya için

208 TL CEZASI VAR

Çankaya Belediyesi’nin internet sitesinde şöyle bi uyarı var:
“Çöpleri saatinden önce dışarıya çıkartan ve gelişigüzel bırakan yurttaşlara, çevre kirliliğine sebep olmaktan 208 TL cezai işlem uygulanacaktır.”
*
Okurlardan gelen şikâyetlere/fotoğraflara bakınca...
“Daha temiz bir Çankaya için” belediyenin ceza kesmesi artık kaçınılmaz gibi.

PARAVANLAR YOLU DARALTTI

Çiğdem ve Karakusun mahallelerini, Anadolu Bulvarı ile 100. Yıl’a bağlayan -ve neredeyse tek çıkış olan- 1598. Sokak’ın, ODTÜ’den gelen 1588. Cadde ile kesiştiği yerdeki inşaat için çekilen paravanlar yolu daralttı. Tek bir arabanın geçmesinin bile zorlaştığı yol, günün her saati sıkıntı oluşturup bizleri mağdur etmektedir. Çiğdem Mahallesi Muhtarlığı nezdinde hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem de Çankaya Belediyesi’ne yapılan başvurular ‘yetki karmaşası’ yüzünden bir türlü sonuçlandırılamadı. Önerim ise şöyle:
* Yolun daraltılan kısımının hemen bitişiğinde istimlak edilen gecekonduların yeri düzleştirilmiş olup 50 metre’den az bir mesafe asfalt dökülmeyi bekliyor. Eğer buraya bir asfaltlama yapılabilirse her iki mahallenin sakinlerinin mağduriyetleri giderilecektir.
NOT: Bizler mahalleli ve muhtarlık olarak gereken yasal girişimlerde bulunduk ama nafile... Umudumuz sizlersiniz.
Dr. Mehmet ŞAHİN

SORUM VAR

‘Ücretsiz taşıyoruz’ duyurusunu
araçlarınıza neden asmıyorsunuz?

Okur Yılmaz Ungan, “Serbest kartı olanları ücretsiz taşıyoruz” açıklamasını yapan Midibüs ve Halk otobüsleri Esnaf Derneği ile Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası’na soruyor:
“Beyanlarınızda samimiyseniz, ‘65 yaş ve üstü kartı olanlar otobüsümüzde ücretsiz taşınmaktadır’ şeklindeki bir duyuruyu niçin bu araçlar (midibüs ve mavi otobüsler) içinde görülebilecek bir yere asılmasını sağlamıyorsunuz?”

KISA... KISA...

* Keçiören’de, aynı anda birkaç yolun kapatılması sonucu trafik tam bir rezillik oldu. İncirli’de oturuyorum, iş yerim ise Söğütözü’nde. Söğütözü’ne gidebilmek için mecburen -başka alternatif yok- Kızılay’ı kullanmak zorundayım. Saat 07.20’de otobüse binip, 10.00’da iş yerime varmaktayım. 25 yıl İstanbul’da yaşadım ama bu trafiği ve alternatifsizliği yaşamadım açıkçası.
Serpil USTA

* Keçiören’in trafiğini rahatlatmak amacıyla -sonunda- Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başladı. Kent trafiğinin en önemli-öncelikli sorunlarından olan Etimesgut İstasyon Caddesi’nde de çalışmalar bir an evvel başlamalı. İstasyon Caddesi ile demiryolunun arasında kalan bölgenin kamulaştırılarak, yolun gidiş-geliş olarak acilen yapılmasını istiyoruz.
F. KAYA

X