"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Unutulan kavşak...

24 Şubat 2017

Okurumuz Mesut Kumbetlioğlu, “Unutulan kavşak” adını verdiği kavşaktaki sorunu, iletisinde şöyle aktarıyor:

ÇALIŞMA YARIM KALDI

“Geçen yıl sökülen trafik lambaları sonrası kavşak büyütülerek, oval hale(daha önce yuvarlaktı) getirildi. Sonra reklam panosu dikildi. Kavşak; trafik lambaları takılmadan, etrafındaki iki ufak boşluk doldurulmadan -fotoğraflarda görüldüğü gibi- yarım bırakıldı.

TALEBİMİZ:

1- Kavşağın eksiklikleri tamamlanarak, eskiden olduğu gibi trafik lambalarıyla birlikte güvenilir hale getirilmeli.
2- İhsan Doğramacı Bulvarı boyunca sokak aydınlatma lambaları tek tek kontrol edilmeli.

KAVŞAK NEREDE?

Bilkent 2 park Sitesi C kapısının çaprazı. Kavşağın sağ tarafı Bilkent Üniversitesi doğu kampüsüne, bulvarın devamı ise ÖSYM, YÖK ve Bilkent 3 Ufuk Sitesi’ne gidiyor.

 

ÇİRKİN-REZİL-KÖTÜ KOKULU

Çankaya’nın Emek Mahallesi 16. Sokak ile 9. Sokak köşesindeki çöp konteyneri... 

SON DERECE: Çirkin.
SON DERECE: Rezil.
SON DERECE: Kötü kokulu.
*
Bu konuyu/sorunu defalarca gerek Çankaya Belediye Başkanı sayın Alper Taşdelen’e, gerekse Çankaya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne fotoğraflı ve ispatlı olarak yazdık. 2016’nın eylül ayından beri aynı rezalet artarak devam ediyor.
Okur Köşesi ile, bu durumdan bizi kurtarmanızı istiyoruz.
E. Bülent DİLAVEROĞLU

TEK HİZMET: YAMA

Ümitköy’den ‘isminin gizli kalmasını’ isteyen bir okurumuz, “2629. Cadde’ye 15 yıldan beri göstermelik yamalar dışında hizmet verilmiyor” demiş.
Okurumuz, şöyle devam etmiş:
“Araçlar, caddenin gidiş ve geliş yönlerinde zıplayarak yol alıyor. Hizmet verilmemesinin nedeni ile ilgili bazı dedikodular var. Ancak benim amacım dedikodularla uğraşmak değil, insanca yaşayabilmek.”

SPOR YAPMAYA KORUYORUZ

Eryaman Göksu Mahallesi’nde, henüz ismi bile konmayan, binbir zahmetle yapılan parkımızda artık yürüyüş ve spor yapmaya koruyoruz.
Magandalar her gün, içki içtikleri yetmiyormuş gibi kamelyalara, çöp kovalarına zarar veriyor. Utanmadan sitelerin karşısında tuvalet ihtiyaçlarını da gideriyorlar. Ne bir güvenlik var, ne de bir sorumlu.
Metin ERGENÇ-Emekli ASB

DAMLATMA NEDENİYLE ÇIKIŞ YOK

Çayyolu Metrosu’na, 17 Şubat Cuma günü binen ve ‘Milli Kütüphane’ istasyonunda inen okurumuz Orhan Y., karşılaştığı manzarayı fotoğraflayıp, şu notu düşmüş:
“Milli Kütüphane yönünden çıkış yapacağım sırada karşılaştığım manzara beni -ve benim gibi tüm yolcuları- şoke etti. Şerit çekilerek geçiş kapatılmış ve önüne de temizlik için kullanılan araç-gereç’ler konulmuştu. Yani istasyondan Milli Kütüphane yönüne çıkış yapamadık.
SEBEBİ: Tepeden şıp şıp akan su. Sızıntı o kadar yoğun ki, yer göle dönmüştü.
Ankaralılar olarak endişeliyiz.
ÇÜNKÜ: İleride daha büyük sorun çıkarması muhtemel.

KISA... KISA...

* Çankaya Yıldızevler Mahallesi’ndeki sitemizin musluklarından 18 Şubat Cumartesi günü resmen çamur aktı. Akşam saat 18.00’den 22.00’ye kadar suyun rengi durulmadı. Bırakın içmeyi veya yemeğe koymayı; elimizi dahi yıkamaya korktuk. İçme suyu ile övünen sayın Melih Gökçek acaba açıklama yapma ihtiyacı duyacak mıdır?
Muhlis ÖZYURT

Yazının devamı...

Gelişmişlik düzeyi kaldırımda gizli

17 Şubat 2017

 

Mesela okurumuz Tekin Turan’ın objektifine takılanlar gibi.

*
İletisinde...
İlçe, semt, mahalle, sokak yazmamış.
Zaten gerek de yok.
Çünkü.
Ankara’nın dört bir yanında görmeye alıştığımız bir manzara bu.
Belli ki okurumuz Tekin Turan da bu yüzden adres vermemiş.
Ve...
İletisinde şöyle demiş:
“Dünyada bu örneklerin olduğu şehirler var mı bilmiyorum. Ancak bizde alabildiğine... Hem de ülkenin başkentinde. Fotoğrafların anlattığı ise şu: Yaya da kim oluyor. Çıkmasın sokağa ne işi var!”

 

*
Okurumuza hak veriyor...
Ve şöyle diyorum:
“Bana kaldırım fotoğrafını gönder, sana nasıl bir kent olduğunu söyleyeyim.”
* Nasıl gelişmiş miyim?
* Cık! Geliş(e)memişsin.

ÇAĞ DIŞI GÖRÜNTÜLERİ BU ŞEHİR HAK ETMİYOR

Okur Tekin Turan, 6 Şubat günü bir işi için gittiği Ankara Hali’nde karşılaştığı bu çöp manzarasını da fotoğraflamış ve şöyle demiş: “Hepimizin yiyip, içtiği meyveler, sebzeler ve bazı gıda ürünlerinin dağıtımı işte bu görüntü içerisinde yapılıyor. Bu çağ dışı görüntüleri bu şehir hak etmiyor.”

LOZAN PARK 4'TE AĞAÇLAR KESİLDİ


İletisine, “Doğaya saygı ve sevgi besleyen Çankaya insanini temsilen size yazıyorum” diyerek başlayan Yeşim Uğurlu, gönderdiği fotoğrafların altına şu notu düşmüş:
“365 AVM’nin ön cephesinde, oldukça yaş almış kavak ve meyve ağaçlarıyla olabildiğine güzel bir doğal vadi bulunmaktaydı. Arazi, Çankaya Belediyesi’ne aitti ve bu sene belediye orayı düzenleyerek Lozan Park 4 adı altında ‘doğal vadi’ yapacağını duyurdu. Ancak bu hafta içinde arazideki ağaçların yarısından çoğunu katletti. Üstüne üstlük kesilen ağaçların ‘vasfını yitirmiş’ olduğu savunmasında bulundular. Bu nedenle size vadinin 2016 ağustos ayında, 2016 sonbaharında ve 2017 şubat ayında ağaçların katledilmiş halinin fotoğraflarını yolluyorum.”
OKURDAN NOT: Umarım sesimizi duyurabiliriz ve bu yaptıkları doğa katliamını sürdürmezler.

SORUM VAR


DENETİMSİZLİK NEREYE KADAR?

Batıkent Haydar Aliyev Ormanı’nın sınırları içindeki 1587. Cadde ile 1620. Sokak kesişiminde ‘moloz’ yığınları olduğuna dikkat çeken okurumuz Emre Çetiner, Büyükşehir Belediyesi yetkililerine soruyor:
“Bu denetimsizlik nereye kadar?”

EKONOMİK VE SAĞLAM ‘ASFALT KALDIRIM’

Çankaya Belediyesi’nin, Başkan Alper Taşdelen ile başlayan ‘asfalt kaldırım’ çalışmasını beğenenlerdenim.
Neden mi?
* Ucuz
* Sağlam
* Estetik
*
Okurumuz Baskın Oran(SBF emekli hocası), tam da bu konuyla ilgili bir ileti göndermiş. Ve şunları kaydetmiş:
“Başka belediyeler ve özellikle de Büyükşehir, durmadan kaldırım bozup yapıyor; müteahhitlere kazandırıyor. Ama kaldırımlar yine bozuk. Ben OR-AN’da oturuyorum. Çankaya Belediyesi kaldırımları plaka döşemek yerine asfaltla kaplıyor. Hem çok ucuza mâl ediyor, hem de kaldırım çok sağlam oluyor. Ayrıca kaldırıma asfaltı döktükten sonra üzerine baskı yapıp, plaka döşenmiş süsü veriyor. Yeni estetik de. Olumsuzlukların yanı sıra böyle olumlu durumları da yayınlamak istersiniz diye yazdım.”

ÇOK KATLI ÇOK UZADI

Okurumuz Prof. Dr. Yaşar Aykaç, Sıhhiye Çok Katlı Otoparkı’nın halen kullanıma açılmamasını eleştiriyor.
Okurumuz, Büyükşehir Belediyesi’ne şöyle sesleniyor:

BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

* Büyük bir ihtiyacı karşılayan bu otoparkın kapanması çok büyük sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor.
* Çevredeki derme-çatma, fahiş ücretler alan birkaç otoparka teslim edilen binlerce lira değerindeki araçların hiçbir güvencesi yok.
* Atıl duran bu tesiste, birkaç güvenlik görevlisi belediye araçlarını otoparka alıp-çıkarmak üzere görev yapıyor.
* Vatandaşın çok önemli bir ihtiyacını karşılamak üzere yapılmış bu otoparkın ne zaman açılacağına dair açıklamayı bir an önce Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden bekliyoruz.

ALO! SESİMİZİ DUYAN KİMSE YOK MU?

Mamak Kıbrıs Mahallesi’nde, temmuz ayından bu yana mobil hat sıkıntısı yaşıyoruz. Ne hatlarımız çekiyor ne de internet kulanabiliyoruz. Ödediğimiz faturaların hakkını alamıyoruz. Şikâyet ediyoruz, firmalar ilgilenmiyor. Mevcut baz istasyonları arsa sahipleriyle ilgili sıkıntıdan dolayı kaldırıldı ve yenisi yapılmadı. Bu da vatandaşı mağdur ediyor. Acil bir durumda ne yapıcağımızı düşünüyoruz...

Yusuf ALABAY

Yazının devamı...

Evsizlerin tinercilerin mekânı oldu

13 Şubat 2017

 

“Ankara’da her gün binlerce kişinin gelip geçtiği yer, evsizlerin, tinercilerin mekânı oldu.
BURASI: Maltepe’deki çok katlı otoparkın yanı.
BURASI: Ankaray’ın Demirtepe istasyonu çıkışı.
BURASI: Başkentgaz’dan Mustafa Kemal Bulvarı’na çıkış.
Maalesef, buraya ne belediye ne de güvenlik güçleri uğruyor. Metrodan inip aracını almak için otoparka yönelenler, tacize ve saldırıya maruz kalıyor. Ayrıca, bölgedeki çöpleri toplamak, temizlemek kimsenin aklına gelmiyor. Her yer pislik içinde.

SORMAK İSTİYORUM:

Vergi verdiğimiz belediyeler, emniyet birimleri neredesiniz? Başkent’in göbeğinde bu başıboşluk, bu zafiyet yakışıyor mu?”

PERON TADİLATI UÇAK KAÇIRTMASIN

Okurumuz E.S., Esenboğa Havalimanı’na gitmek üzere AŞTİ’den BelkoAir’e binecek Ankaralıları uyararak, firma yetkililerinden de bir talepte bulunuyor.
Okurumuz, iletisinde şunları kaydetmiş:
“Normalde, AŞTİ’nin otopark kısmındaki peronlardan hareket eden BelkoAir otobüsleri, bölgedeki tadilat çalışması nedeniyle gelen yolcu katında 123, 124 ve 125’inci peronlara taşınmış. Fakat bu bilgi, BelkoAir’e ait -normalde yolcuların hiçbir şekilde uğraması gerekmeyen- ofisin camına yapıştırılan küçük bir kâğıt parçası üzerinde veriliyor. Otobüse binmek için son dakika AŞTİ’ye gelip, bu ‘minyatür’ duyuruya dikkat etmeyen vatandaşların, havalimanına geç kalıp, uçaklarını kaçırmaları olası. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.

ÖNERİM/TELEBİM ŞU:

BelkoAir yöneticilerinin, peronların bulunduğu bölüme, görünür boyutlarda bir pankart yaptırmaları yolcular için daha faydalı olacaktır.”

BELKİ SENEYE OLUR...

Çankaya Belediyesi, Yukarı Dikmen Mahallesi 645. Sokak’taki ‘Kültür ve Rekreasyon Alanı’ projesini yıllardır hayata geçirmedi. Hayalimizi süsleyen bu projeyi her geçen yıl ‘Seneye olur’ ümidiyle bekledik. Faaliyet olmadığı gibi, bir de arsa üzerinde bulunan levha kaldırıldı. Çankaya Belediye Başkanı sayın Alper Taşdelen’den, konuyla ilgilenmesini bekliyoruz.
OKURDAN NOT: Bu sene heç değilse arsa üzerine projenin levhası tekrar dikilsin. Arsanın, ‘Kültür ve Rekreasyon Alanı’ olduğu bilinsin.
Nejdet GÜLTEKİN

ULUS'UN KÖTÜ HALLERİ

“Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve ilgili bakanlıklara sürekli şikâyette bulunduğum halde maalesef değişen bir şey olmadı” diyen Süleyman Altuner, bu kez Okur Köşesi’ne yazmış.
İletisini aynen paylaşıyorum:
1- Ulus Hali girişindeki ve İzmir Caddesi’ndeki taksi durağının değnekçileri, korsan otoparkçılık yapıyor.
2- Ulus Hali girişine kaçak olarak yapılan balık pişirme yeri, hijyen kurallarına uymadan ve vergi ödemeden çalışıyor.
3- Açıkta ekmek satışı yasak olmasına rağmen, Ulus Hali civarındaki ekmek büfeleri bu kurala uymuyor.
4- Ulus Posta Caddesi’nde, ülkemize kaçak yollarla sokulan sigaralar herkesin gözü önünde ve açık bir şekilde satılıyor.
5- Halk Ekmek Fabrikası sorumluluğundaki simit camekanları dışındakiler, ürünlerini açık şekilde satıyor.

KORSAN AVI DAYANIŞMASI

Hürriyet Ankara’nın, gazete-okur ortaklığındaki köşesi Burada Okur Yazar’da...
Cuma günü ‘korsan otopark avı’na çıktık.
Hedefimizde...
Elini vatandaşın cebine gizlice, sinsice uzatanlar vardı.
*
Oyunu bozduk.
GÖZ: S.C. adlı okurumuzun gönderdiği Kumrular’daki “Paralıdır” yazılı korsan otopark levhası.
GEZ: Okurun şikâyeti, cuma günü Hürriyet Ankara’nın manşetindeydi: “Nereden çıktı bu levha.”
ARPACIK: Aynı gün, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, Kumrular’daki korsan levhaları tek tek söktü.
*
Büyükşehir Belediyesi de açıklama yaptı.
Şu an Ankara’da ‘yol boyu ücretli otopark’ uygulaması yok.
Otopark ücreti isteyene para vermeyin.
Kentin ‘GÖZ’ü olmaya devam edin.

KISA... KISA...

* Çankaya Dikmen’de, Malazgirt Mahallesi 929. Cadde 35 no’lu apartmanın yanındaki 111 no’lu gecekondu, büyük tehlike arz ediyor. Metruk haldeki gecekonduyu hem muhtarımıza hem de Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdik ama sonuç alamadık. Gelip bir bakmalarını istiyoruz.
Ayşegül C.

Yazının devamı...

Kumrular’da korsan otopark levhası

10 Şubat 2017

Bu fotoğrafı, okurumuz S.C. gönderdi.
Bir sokak aydınlatma direğine çakılmış levhadaki büyük puntolu yazıya dikkat!
(P)ARALIDIR.
Hatta tarifesi bile var:
* Hafta içi her gün ve cumartesi: Sabah 06.30 - Akşam 21.30 arası...
* Pazar: Sabah 07.00 - Akşam 20.00 arası paralıdır.
Dahası.
Korsan otoparkçılar, vatandaşı düşünüp ‘ücretsiz’ saat aralığını da unutmamışlar:
* Akşam 20.00 - Sabah 08.00 arası ile 15 dakikaya kadar kısa duraklamalar ücretsizdir.

*
Belli ki...
Yol boyu otopark konusunun yeniden gündemde olduğu şu dönemde birileri ‘korsan otopark’ işiyle eline vatandaşın cebine sokuyor.
Okurumuz S.C.’nin iletisine gelince...
Özetiyle şunları kaydediyor:

BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

“Kumrular Caddesi’nde, kent genelinde olduğu gibi 15 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yol boyu otopark alanı UKOME kararıyla ‘ücretsiz’ oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME kararını içeren ‘ücretsizdir’ yazılı levhaları hala cadde üzerinde. Ancak, UKOME kararı içermeyen, Büyükşehir’in levhalarına hiç de benzemeyen ve kim tarafından asıldığı bilinmeyen bir levhada ‘paralıdır’ yazıyor. Bu caddenin köşesindeki boş araziyi daha önce korsan otoparkçılar ‘açık otopark alanı’ gibi bir süre kullanmışlardı. Hürriyet Ankara’nın haberinin ardından korsan otoparkçılara müdahale edilmişti. Şimdi de Okur Köşesi vasıtasıyla fotoğrafını gönderdiğim levha ve Kumrular Caddesi’yle ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin açıklama yapmasını istiyorum.”
OKURDAN NOT: Kumrular Caddesi üzerinde(500 metre mesafede) ‘Paralıdır’ yazılı aynı türden 3 adet levha bulunuyor.

SÖZ YETKİLİDE

HAFTASONLARI VE TATİL DÖNEMLERİNDE BEKLEME SÜRESİ ARTABİLİYOR

Okur Köşesi’nde, geçen hafta cuma günü okudunuz.
Başlık şuydu:
“Tren hızlı bilet yavaş.” 

*
Özetiyle.
Bir okurumuz, yeni Ankara Garı’na yüksek hızlı tren(YHT) bileti almaya gitmiş...
Numaratörden sıra almış...
Ve.
35 dakika sırada beklediğini yazmıştı.
*
Okurumuzun “Eskişehir 1 saat 35 dakika, bilet sırası 35 dakika” sözü ise, sıkıntıyı/sorunu en iyi anlatan ifadeydi.

YÜZDE 76’SI İNTERNET SATIŞI

Okurumuzun şikâyetinin ardından TCDD Taşımacılık AŞ Basın Müşaviri Ahmet Duman, bir açıklama gönderdi.
Haftasonu ve yarıyıl tatili gibi yolcu yoğunluğunun olduğu dönemlerde zaman zaman bekleme sürelerinin arttığını kaydeden Duman’ın açıklaması şöyle:
“ATG Ankara YHT Garı’nda 7 gün 24 saat gişe hizmeti verilmektedir. Bu hizmet verilirken yolcu beklemesini en aza indirecek şekilde tedbir alınmaktadır. Ayrıca tüm süreçler elektronik olarak takip edilmekte, yönetilmekte ve kontrol edilmektedir. Bunun yanı sıra bilet satışlarının yüzde 76’sı internet sitesi, mobil uygulama acente ve çağrı merkezi gibi satış kanallarından yapılmaktadır. Şirketimizin kalite politikası gereği yolcularımızın akıllı telefon, bilgisayar ya da sabit gişelerde beklemeden en kolay şekilde alabilmesidir. Tüm imkanlarımız bu politika çerçevesinde planlanmaktadır.”

KENDİ KALEMİZE GOL ATMAK

Ve...
Aylar sonra Ankara Kalesi’nde temizlik başladı.
*
Sevinmek mi lazım bilemedim!
Ama.
BİLDİĞİM: Vandalların, tarihi Ankara Kalesi’nin surlarını aylarca sprey boyalarla dövdüğü.
GÖRDÜĞÜM: Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ekiplerinin, şu günlerde yazıları temizliyor olması.
KORKTUĞUM: Temizlik çalışması biter bitmez -belki de devam ederken- birilerinin yeni yazılar yazması.
*
Korktuğumuzun başımıza gelmemesi için:
* Antik kalıntılara adını kazıyan bir genci(ki bu genç maalesef Türk’tü) 2200 euro para cezasına çarptıran İtalya’nın Roma Belediyesi gibi olmak lazım.
* Ankara Kalesi’nin tarihi surlarını sprey boyalarla döven, sur diplerinde ateş yakanları tespit etmek için -gerekirse kameralarla- güvenlik önlemlerini artırmak lazım.
* En önemlisi de, ‘Ankara’da yaşayan 7’den 70’e herkesin tarihi Ankara Kalesi’ne sahip çıkması, kendi evini-arabasını korur gibi kentin en önemli mirasını koruması lazım.
*
2016’da, Ankara Kalesi’ne yazılan her bir yazı...
Aslında kent olarak kendi kale’mize attığımız bir goldü.
Çünkü.
Geçen yıl Türkiye’nin başkentine gelen...
Ankara Kalesi’ni ziyaret eden her bir turist...
Tarihi surlardaki ‘yüz karası’ yazıları gördü.
*
2017’de Ankara Kalesi için santra’dayız.
Şimdi yediğimiz golleri telafi zamanı.

ANKARA HÜRRİYET YAZIYOR SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR

OKUR YAZAR LAMBA YANAR

(1) Okurlarımız Prof. Dr. Füsun Acartürk ile Zeynep Gürsoy, Bahçelievler 76. Sokak’ın yanmayan sokak lambalarını yazmışlardı. 3 Ocak’taki Okur Köşesi’nin ardından lambalar yanmış. Okur Zeynep Gürsoy, “Sayenizde arıza giderildi, nihayet karanlıktan kurtulduk” diye yazmış.

(2) Okurumuz Temel Tufan da, “Çankaya Oran’da; Rafet Canıtez Caddesi, Ümit Yaşar Sokak ve Şemsettin Bayramoğlu Sokak’ın aydınlatmaları 1.5 aydır yanmıyor” diye yazmıştı. Okur Temel Tufan, aydınlatmaların yandığını yazmış ve, “Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim” diye de eklemiş.

Yazının devamı...

Görün artık!

6 Şubat 2017

Fotoğrafları çeken okurumuz Mehmet Gürer, “Her gün aynı manzara. Duygu sömürüsü yapıyorlar” diyor ve yetkilileri şöyle sesleniyor:

DUYGU SÖMÜRÜSÜ VE SUÇ

“Ey Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ey Ankara Valiliği, ey Ankara Emniyeti, ey Büyükşehir Belediyesi Zabıtası... Bu yapılan duygu sömürüsüdür ve suçtur. Bu suçları önlemek için vergi veriyoruz. Görün artık!”Okur Mehmet Gürer, Ankara’nın dondurucu soğuğuna rağmen yalın ayak dilenen gence (fotoğrafta) çorap verdiğini ancak ertesi gün yine çıplak ayakla aynı yerde gördüğünü söylüyor.

BAĞLICA’NIN 4 SORUNU

Bağlıca’dan okurumuz Aydın Haskebabçı’nın 4 şikâyeti var.
Okurumuzun tespitleriyle, Bağlıca Çambayırı Caddesi’nin çözüm bekleyen sorunları şöyle:
1) YOL VE ALTYAPI
* Cadde tümüyle çukurlarla dolu ve çamur içinde.
2) KALDIRIM
* Cadde boyunca kaldırım yok.
3) AYDINLATMA
* Sokak aydınlatması yok.
4) ÇEVRE DÜZENLEMESİ
* Büyükşehir ve Etimesgut belediyelerimizin Çambayırı Parkı ve çevre düzenlemelerine en kısa sürede el atmalarını bekliyoruz.
OKURDAN NOT: Bağlıca Bulvarı’nın, Ankara Çevre Yolu bağlantıları da ivedi planlanmalı.

1356’YI KAZAN KAÇIYOR

Bağlıca’dan bir başka şikâyet de, E.S. adlı okurumuzdan.
Bölgenin en yoğun güzergâhlarından biri olan 1356. Sokak için, “En önemli özelliği, bitmek bilmeyen asfalt çukurları” diyen okurumuzun iletisi şöyle:
* Sokağa ilk asfalt, geçtiğimiz yıl atıldı. Ancak çalışmadan bir gün sonra Park Ladin Sitesi’nin duvar dibi kazıldı. Ne zakı kapatıldı, ne de yama yapıldı.
* 6-7 ay önce Mavi Şehir Sitesi’nin arka kısmında kalan yolun yarısı kazıldı. Sonrasında sadece mıcır döküp gittiler.
* Yine yaklaşık 3 ay önce Ladin Parkı’nın inşasını gerçekleştiren Etimesgut Belediyesi ekipleri, yolu boydan boya kazdı. Havalar soğuduktan sonra bir daha uğrayan olmadı.
OKURDAN NOT: Sokak sakinleri olarak, yol üzerindeki üç ayrı çukurun içine sık sık toprak doldurarak başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz. Etimesgut Belediyesi’nden, şikâyetlerimize konu olan sorunları çözmesini istiyoruz.

PARKIN NEFESİ KESİLİYOR


Beşevler’deki(Bahçelievler ve Emek mahalleleri yol ayrımı) Çankaya Belediyesi’nin Bahriye Üçok Parkı, betonla kuşatıldı.
Zaten küçük bir yeşil alana -yaklaşık 500 m2- sahip parka bu kez de Çankaya Belediyesi büfe kondurdu.
NEFES ALAMIYORUZ!
Yahya AKGÖR

KALDIRIMLAR İŞGAL ALTINDA


İsminin gizli tutulmasını isteyen bir okurumuz, Tandoğan Dögol Caddesi’ndeki kaldırım işgalini fotoğraflayarak, şöyle demiş:
“Yaya kaldırımının yarısı, araçların işgali altında. Bir de motosikletli kuryeler, kaldırımın kalan diğer yarsını yol gibi kullanınca yayaya yürüyecek yer kalmıyor.”

*
Mebusevleri Mahallesi Önder Caddesi’nin girişindeki kaldırımın da taksi durağı işgali altında olduğunu aktaran okur, soruyor:
“Anıttepe Ortaokulu öğrencileri, her okul çıkışında hayatlarını tehlikeye atıyor. Burada meydana gelecek kazada, can kaybından kim sorumlu olacak?”

SORUM VAR

KİM/NASIL İZİN VERDİ?

Okurumuz Adnan Yarbaşı, Çukurambar’a bağlı Öğretmenler Caddesi ile Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nin kesişimindeki yeşil alanın yanı başına kondurulan büfe tipi köfteci dükkânına dikkat çekerek, yetkililere şöyle demiş:
“Gecekondu mantığı ile kondurulan ve sadece akşamları açık olan bu gayriciddi yapıya kim/nasıl izin verdi?”
OKURDAN NOT: Akşamleyin bu dükkan; düzensiz park oluşumu ile trafiği aksatmakta, çevre kirliliğine neden olmakta ve yoğun is, koku ve dumana neden olmaktadır.

KISA... KISA...

* Etimesgut İstasyon Caddesi, tren yolu yapımında çalışan hafriyat kamyonları nedeniyle toz-toprak altında. Yağmur ve kar yağdığında ise her yer çamur oluyor. İstasyon Caddesi ile Türk Kızılay Cadde’sinde sürekli olarak temizlik araçların çalışmasını istiyoruz.
Ferhat KAYA

* Polatlı Çarşı Camii’nin çevresi belediye tarafından restore edildi. Ancak, engelliler üst katta bulunan camiye çıkamıyor. Alt kattaki iş yerlerine zarar vermeyecek şekilde bir yürüyen merdiven konularak engelli ve yaşlılara büyük kolaylık sağlanmış olur.
Mahir YAVAŞ

Yazının devamı...

Tren hızlı bilet yavaş

3 Şubat 2017

Okurumuzun iletisi şöyle:
“31 Ocak Salı günü öğlen saatlerinde, Eskişehir’e hızlı tren bileti almak için yeni gar binasına gittim. Yeni bir uygulama başlamış. Önce girişteki cihazdan sıra numarası almanız gerekiyor. Numaramı aldım, üzerinde bekleyen kişi sayısı 29 yazıyordu. Şöyle bir önüme baktım, tam 28 adet bilet gişesi görünce hemen sıra gelir diye düşündüm. Fakat gişelerin neredeyse yarısı çalışmıyordu, diğer çalışanlar da çok ağır işliyordu. Bir buçuk saatte Eskişehir’e gidebilmek için 35 dakika bilet sırası bekledim. Ve ilk defa bir ulaşım aracına bilet alabilmek için bu kadar uzun beklemiş oldum.

OKURDAN NOT: Bu arada gar binasının içindeki buz gibi soğuk da cabasıydı.

SÖĞÜTÖZÜ'NDE AYNI SES: ŞIP ŞIP


2017’ye girerken...
‘Okur gözüyle 2016’ başlıklı bir yazı yaşmış...
1 yıl boyunca okurlarımızın yazdığı sütun’ların arasından...
2016’nın ‘en’lerini çıkarmıştım.
‘Yılın damlatanı’ kategorisinde ödül, Çayyolu Metrosu’nun Söğütözü İstasyonu’na gitmişti.

*
Bir okurumuzdan fotoğraf geldi.
Söğütözü İstasyonu halen damlatıyor.
Yerde rengarenk kovalar.
Hatta.
Kovaya dolan su bile donmuş.
*
Okurumuz, “Büyükşehir Belediyesi’nin önlemi sadece kova koymak mı” diye sormuş.
Haklı...

SOKAKLARA KARANLIK ÇÖKTÜ

Okur Köşesi’ne son dönemlerde en çok gelen şikâyet konularından biri de...
Sokak aydınlatmaları.

*
“Karanlık sokakların sakinleri adına” diye başladığı iletisinde okurumuz Temel Tufan, Başkent EDAŞ yetkililerine şöyle sesleniyor:
“Çankaya Oran’da; Rafet Canıtez Caddesi, Ümit Yaşar Sokak ve Şemsettin Bayramoğlu Sokak’ın aydınlatmaları 1.5 aydır yanmıyor. Defalarca yapılan ihbara rağmen sokak lambalarındaki arıza giderilmedi.

İŞİN ACI TARAFI

* Arızanın Oran’daki tek okulun köşesinde olması. Çocuklar, karanlıkta okula gidip, geldiler. Ve arıza giderilmezse okullar açıldığında yine karanlıkta gidip, gelecekler.
* Şemsettin Bayramoğlu Sokak’ta TRT’nin lojmanları var. TRT personeli sabah ve akşam saatlerinde karanlığa mahkûm edilmiş durumda.

ÖZETLE TALEBİMİZ

Bir türlü sesimizi duyuramadığımız Başkent EDAŞ yetkililerinin, olumsuz bir gelişme olmadan sokak lambalarının tekrar yanmasını sağlamaları istiyoruz.

10 GÜNDÜR YANMIYOR

Okurumuz Prof. Dr. Füsun Acartürk de kentte karanlıkta kalanlardan.
İletisini aynın aktarıyorum:
“Çankaya’nın Yukarı Bahçelievler Mahallesi 76. Sokak’ta(eski 14. Sokak), Başkent Çocuk Hastanesi’nin(no:2) önünden başlayarak sokak lambalarının 4’ü yaklaşık 10 gündür yanmıyor.
Alo 186 çağrı merkezine ve Başkent EDAŞ’ın müşteri ilişkilerine e-mail yoluyla defalarca -farklı kişiler tarafından- bildiride bulunuldu. Konu, muhtarımız kanalıyla da Başkent EDAŞ’a bildirildi. Ancak hiçbir sonuç alınamadı.
OKURDAN NOT: Sokak, bizler için tehlike arz etmektedir.

İHBAR ÇOK ÇÖZÜM YOK

Okur Zeynep Gürsoy da Bahçelievler 76. Sokak’ın yanmayan sokak lambalarını yazmış: “2-12 no’lu binaların önündeki lambalar, defalarca arıza ihbarında bulunmamıza rağmen yanmıyor. Sokağımızın bu bölümü zifiri karanlık oluyor.”

BAHÇELİEVLER SAKİNLERİ: HALK EKMEK İSTİYORUZ

Bahçelievler 2. Cadde(Prof. Dr. Muammer Aksoy Caddesi), 3. Cadde(Azerbaycan Caddesi) ve diğer yakın caddelerin sakinleri olarak, ‘halk ekmek’ alabilmek konusunda sıkıntı yaşıyoruz.
3. Cadde’deki İş Bankası’nın karşısında bulunan ‘Halk Ekmek Bayii’ uzun süredir kapalı. Bilhassa biz yaşlılar/emekliler olarak diğer ekmeklere göre sağlıklı ve uygun fiyatlı olduğunu düşündüğümüz halk ekmeği artık tedarik edemiyoruz. Bahçelievler civarında da başka Halk Ekmek bayii bulunmuyor. En yakın bayii Kızılay tarafında. Ancak o kadar uzak yerlere gitme şansımız olmuyor. Söz konusu bayinin tekrar açılmasını istiyoruz.
Ahmet Şerafettin ARIKAN

ADLİYE ÖNÜNDE SARI İŞGAL


Bu fotoğraf, okurumuz Ö. Cemal Sabrioğlu’ndan.
Ankara Adliyesi’nin önüne güvenlik önlemi amacıyla konulan beton bariyerlerin, görme engellilerin sarı izli yolunu gasp ettiğine dikkat çeken okurumuzun iletisi şöyle:
“Tesadüfen, -otobüsten inip oradan geçerken- gördüğüm bu beton bariyerlerden birini, görme engelli vatandaşların kullanımına açmak amacıyla çekmek isterken görevli personel geldi. Görevli, ‘Savcının talebi bu yönde. Değiştiremeyiz. Siz 153’e yazın’ önerisinde bulundu. Tanıdığım avukat ve savcı arkadaşlar vasıtasıyla sorunu, sorumlu makama anlatıp, engelli vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştım. Ancak bir sonuç alamadım. Son çare, Hürriyet Ankara’nın Okur Köşesi.
* Bir Ankaralı olarak: Görme engelli vatandaşlarımız için sarı izli yolun üzerinde kalan kısmın -kaza ve sakatlık yaşanmadan- açılmasını amaçlıyorum.
* Emekli subay ve milli güvenlik uzmanı olarak: Abartarak ve insanların günlük yaşamlarını/çevreyi engellemek suretiyle güvenliğe ulaşamazsınız.”

KISA...KISA...

* Türkiye’de ‘kış saati’ uygulamasının kaldırılmasıyla, yayalar sabah saatlerinde karanlıkta yürümek durumunda kaldı. Kuzey ülkelerinde olduğu gibi öğrenci ve yayaların can güvenliğini, reflektif malzemeden üretilen aksesuarlar kullanımını yaygınlaştırarak sağlamalıyız.
Ayşegül ÇAKMAK GENÇ

* ASKİ’de çalışan kızım, 28 Temmuz’da Fetö soruşturması nedeniyle açığa alındı. Kızım ve açığa alınanların çoğu, Teftiş Kurulu incelemesi sonucu temiz çıktılar. Soruşturmanın bitmesini -3 ay geçti- rağmen göreve iade edilmiyorlar. Hepimizin ruh sağlığı bozuldu.
Bir OKURUMUZ

* Sincan Fatih Mahallesi’nden Sıhhiye ve Ümitköy metro durağına giden 515 ve 517 numaralı EGO otobüs hatlarımız akşam 19.30’dan sonra bizimle hiç alakası olmayan Plevne Mahallesi’nin 525 ve 507 hatlarıyla birleştiriliyor. Hem mesafe uzuyor hem de bu saatlerde çok kalabalık oluyor.
M.Y.

Yazının devamı...

Sincan’ın eziyet basamakları

30 Ocak 2017

Aynen aktarıyorum.
“Silolar yıkılıp, alt geçit yapıldı fakat birçok sorunu da beraberinde getirdi.
* Yayalar için İstasyon ve diğer mahallelere gitmek tam bir eziyet haline dönüştü.
* Alt geçide yayalar için yapılan merdivenler çok dik. Yaşlılar, çocuklular ve engelliler için tam bir işkence.
* Yarım yamalak yapılan yürüyen merdivenler de hiçbir zaman düzgün çalışmadı. (Ve aylardır da çalışmıyor).
* Arıza ihbar için üzerine yazılan telefon numarası da kullanımda gözükmüyor. 

BEKLENTİMİZ:

* Merdivenlerin daha kullanışlı hale getirilmesi, eğimin azaltılması lazım.
* Yürüyen merdivenler de daha kullanışlı/çalışır duruma getirilmeli.”

Yürüyen merdivenlerde A4 kâğıda yazılı “Bakım onarım çalışmasına başlanmıştır, değişim yapılacaktır” notu yer alıyor. Ancak okurumuz, “Aylardır çalışmıyor” diye isyan ediyor.

BETON MİKSERLERİ ASFALTI MAHVEDİYOR


Okur Köşesi’ne en çok gelen şikâyetlerden biri de...

Beton mikserleri.
*
Okurumuz Mehmet Gürer, Ümitköy girişinde beton mikserlerinden dökülen harçla perişan olan yolu fotoğraflayıp, altına şu notu düşmüş:

ŞİRKETLER TESPİT EDİLSİN

“Fazla yüklenen beton mikserleri, Ümitköy girişindeki trafik lambasında dur-kalk yaparken yola harç döküyor. Donan harç, yolu mahvediyor. Defalarca dile getirilmesine rağmen bu durum devam etmektedir. Buradan sayın Ankara Valisi Ercan Topaca’ya seslenmek isterim:
* Bu asfalt kamu malıdır ve kamu malına zarar veren araçların hangi şirkete ait olduklarını öğrenmek için sadece emniyete ve Belediyelere bir alo demeniz yeterlidir. Kamu malını korumak en başta siz değerli yetkililerimizindir. Bizler bakan değil görenleriz.”

KARLA MÜCADELEDE 'KUM' TEHDİDİ

Ankara’da, karla mücadele çalışmaları sırasında belediyelerin yollara ‘kum karıştırılmış tuz’ dökmelerini eleştiren okurumuz Osman Armağan, önemli bir konuya/soruna değiniyor:
“Araçların ezdiği kum, çamur haline geliyor. Bu çamur, eriyen kar suları ile mazgallara akarak tıkanmasına sebep oluyor. Tıkanan drenaj sisteminin yoğun yağmurlarda çalışmaması sonucu da, su baskınları yaşanıyor. Ve ceremesini vatandaş çekiyor. Tabi bir de, para harcanarak yollarda oluşturulan bu çamurun, yol temizleme makineleri ile temizlenmesi ile araçları çamurlanan vatandaşların yıkatma parası vermesi gibi durumlar var. Bunlar da su israfı ve ayrı masraflar. Tıkanan drenaj sistemleri yıllar sonra çalışamaz hale gelince de, sistemler yer altında terk edilerek yeni drenaj sistemleri inşa ediliyor. Yani bunun için de para harcanıyor.
Soruyorum: Ekonomi bunun neresinde?”

UĞUR MUMCU CADDESİ AĞLIYOR


Bu fotoğraflar Polatlı’dan.
Okurumuz Mahir Yavaş, “Uğur Mumcu Caddesi ağlıyor” şeklinde Büyükşehir Belediyesi’nin dikkatini çektiği iletisinde -özetiyle- şöyle diyor:

4 YILDIR ÇÖZÜLEMEDİ

“Polatlı Şehitlik Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi, her yağmur sonrası göle dönüyor. Sonrası keşmekeş. Vatandaş dört yıldır bu caddenin sıkıntısını çekiyor. Yağmur suyu kanalı ve eğiminde sıkıntı olan yolun/asfaltın yeniden yapılması gerekiyor. Asfalt dönemi başladığında Polatlı ilçemize, Uğur Mumcu adına yakışır bir cadde olmasını istiyoruz.”

10 GÜNDE BOZULDU


Polatlı-Ayaş arasındaki bu yolun bir kısmında, kasım ayı sonunda çalışma yapıldı. Acele bir şekilde mıcır döktüler. Ancak 10 gün sonra bozuldu. Yoldan günde yüzlerce araç geçiyor. Her an kaza tehlikesi var. Yol bozulmak istense bu kadar bozulamazdı.
İnkılap GÖKMEN

 KISA... KISA...

* Kurtuluş Cemal Gürsel Caddesi’nden tren istasyonu ve metroya inen asansör bir aydan uzun süredir çalışmıyor. Altı Nokta Körler Derneği üyeleri başta olmak üzere birçok görme engelli ve yaşlı insanların kullandığı bu asansörün en kısa zamanda yapılmasını istiyoruz.
A. Haluk BALABAN

* Çankaya Balgat’ın Dr. Sadık Ahmet Caddesi’ndeki yeşil alanı, kâğıt toplayıcıları işgal etti. Şimdilerde pislik içindeki bu yeşil alanda bulunan 60-70 yıllık kavak ve meyve ağaçlarını toplayıcılar kesmeye ve yakmaya çalışıyor. Belediye yetkililerinin önlem alması gerekiyor.
Hakan NOYAN

Yazının devamı...

Keçiören Metrosu’nda ilk şikâyet kırık fayans

27 Ocak 2017

Yani.Keçiören Metrosu hizmete gireli, 22 gün oldu.*Metroyla ilgili Okur Köşesi’ne gelen ilk şikâyet, okur Mehmet Özdemir’e ait.Kuyubaşı İstasyonu’ndan bir de fotoğraf gönderen okur Özdemir, şöyle demiş:“Daha yeni açılan metronun fayansları dökülüyor. Çünkü: Bu fayanslar yapılalı yıllar oldu. Çünkü: Keçiören Metrosu’nun yapımı 13 yıl sürdü. Bu görebildiklerimiz. Peki ya göremediğimiz yapısal deformasyonlar!” OKURDAN NOT: Metro açıldığından günden bu yana asansörleri de çalışmıyor.

ÇIKIŞIN BİRİ KAPALI

Okurumuz Mehmet Özdemir ayrıca, Keçiören Metsoru’nun Belediye istasyonu çıkışının birinin halen kapalı olduğuna dikkat çekmiş.

SORUM VAR
(1)
Sabah-akşam seferleri neden sadece Keçiören’de?

Keçiören Metrosu’nun hizmete girmesinin ardından EGO’nun 410, 411 ve 482 no’lu hatları ‘rign’ sistemine döndü.Ancak şöyle bir açıklama yapıldı:“410, 411, 482 nolu hatlarımız sabah 06.20-09:00 ve akşam 16.30-18.30 arasında mevcut güzergâhıyla Kızılay’a kadar hizmet vermeye devam edecektir.”SORMAK İSTİYORUM:* Peki aynı uygulama neden Çayyolu, Sincan ve Etimesgut bölgeleri için de yapılmıyor?* Neden bizler de sabah ve akşam saatlerinde belirlenen diret EGO seferleriyle Kızılay’a ya da Sıhhiye’ye ulaşamıyoruz? Cüneyt ÖZLER
(2)
Batıkent Metrosu ÜVEY EVLAT MI?

Kent içi toplu taşımada Sincan, Çayyolu ve Keçiören metrolarından sonraki ring otobüslerine yapılan aktarmanın ‘ücretsiz’ olduğunu belirten okur Hüseyin Türkmen, iletisinde şunları kaydetmiş:“Ostim’de oturuyorum. Ve metrodan sonraki ring servislerine aktarma için yıllardır ücret ödüyorum. Sincan, Çayyolu ve Keçiören metrolarında aktarma ücretsiz.SORMAK İSTİYORUM: * Bu haksızlık değil mi?* Batıkent Metrosu üvey evlat mı?”

HÜRRİYET ANKARA YAZIYOR SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR


OKUR YAZAR LAMBA YANAR

Okurumuz Saadettin Öztürk’ün, “Dikmen Hürriyet Caddesi’ndeki hiçbir sokak lambası yanmıyor” şikâyetine 20 Ocak’ta yer vermiştim.Başkent EDAŞ’tan yazılı bir açıklama geldi:“Haberinize konu olan Dikmen Hürriyet Caddesi’ndeki aydınlatma armatürlerinin kablo arızaları giderilerek yanar duruma getirilmiştir.”

Yazının devamı...